ملت ایران: با تبدیل شدن بدافزارهای تلفن‌های همراه به یک تهدید جدی امنیتی، شرکت خدمات تلفن AT&T، سرویس جدیدی برای مشترکینش ارائه می‌کند. آنتی ویروس روی خط! این سرویس که قرار است ابتدا برای خطوط تجاری ارائه شود، شامل یک آنتی ویروس نرم‌افزاری است که در تلفن همراه نصب می‌شود و یک سرویس فیلترینگ روی خط تلفن که مانع ورود بدافزار از طریق شبکه‌ی اینترنت می‌شود.

فعلا این سرویس امنیتی فقط برای خطوط تجاری ارائه می‌شود و قرار است سال آینده برای مشترکین عادی نیز قابل دریافت باشد.

اپراتورهای تلفن همراه ممکن است سرویس‌های مختلفی را برای مشترکینشان ارائه دهند. مثلا شرکت AT&T جدیداً از سرویسی پرده‌برداری کرده است که پیامک‌ها را همینطور که بین تلفن‌های مختلف فرستاده می‌شوند، ترجمه می‌کند.

آنتی ویروس روی خط تلفن همراه!

با گسترش روزافزون تلفن‌های همراه هوشمند بین مردم، این سرویس می‌تواند یک فرصت بزرگ تجاری برای AT&T باشد.

ارائه‌ی این سرویس در این زمان بسیار مناسب و منطقی است زیرا هکرها و شرکت‌های امنیتی به طور گسترده توجه خود را به تلفن‌های همراه هوشمند جلب کرده‌اند. شرکت McAfee در تحقیقی اظهار داشته است که در یک چهارم دوم سال ۲۰۱۲ یعنی از ابتدای آپریل تا انتهای ژوئن، ۴۵۰۰ نوع بدافزار جدید برای این دستگاه‌ها تولید شده اند و این شرکت هم اکنون حدود ۱۳۰۰ نمونه‌ی بدافزار در پایگاه‌داده‌ی خود دارد که اکثرشان برای سیستم‌عامل آندروید تولید شده‌اند. لازم به ذکر است که سیستم‌عامل آندروید، در بین سیستم‌عامل‌های تلفن‌های هوشمند، بیشترین استفاده کننده را دارد و نسبت به سیستم‌عامل‌ دستگاه‌های اپل از تمهیدات امنیتی کمتری برخوردار است.

هم‌اکنون نرم‌افزارهای امنیتی متعددی برای تلفن‌های همراه هوشمند موجود است. برای مثال Lookout Security & Antivirus و TrustGo Antivirus and Mobile Security هردو از نرم‌افزارهای امنیتی هستند که هم تلفن همراه را برای تهدیدهای امنیتی جستجو می‌کنند و هم فایل ها را در برابر یک پایگاه‌داده آنلاین متشکل از بدافزارهای کشف شده چک می‌کنند.

و اما سرویس امنیتی AT&T جور دیگری است. این سرویس هم دارای نرم‌افزاری است که بدافزارهای موجود در تلفن همراه را پیدا و منهدم می‌کند و هم داده‌هایی را که قرار است از طریق اینترنت فرستاده یا دریافت شوند، رمزگذاری کرده و آنها را از بدافزارها پاک می‌کند.

اِد آموروسو(Ed Amoroso)، مدیر بخش امنیت شرکت AT&T می‌گوید، ترکیب این دو روش باعثمی‌شود هکرها سخت‌تر بتوانند تکنیک‌های امنیتی را پیدا کرده و آنها را دور بزنند.

او همچنین اظهار داشت، این سرویس امنیتی برای هر تلفن همراهی که بتواند نرم‌افزار دانلود کند ارائه می‌شود. از جمله تلفن‌هایی که دارای سیستم‌عامل‌ Android, iOS, و BlackBerry هستند.

نِیل شاه(Neil Shah)، یک تحلیل‌گر در شرکت Strategy Analytics، می‌گوید این حرکت امنیتی، بسیار مهم است زیرا تلفن‌های دارای سیستم‌عامل آندروید، روز به روز بیشتر به عنوان یک وسیله‌ی کاری استفاده می‌شوند. این در حالی است که تلفن‌های همراه بلک‌بری(که یک روزی به خاطر تمهیدات امنیتی بسیار یک استاندارد برای تلفن‌های هوشمند کاری بودند.)، کم‌کم دارند از این صحنه حذف می‌گردند،

آموروسو اعتقاد دارد همان‌طور که برای نرم‌افزارهای امنیتی کامپیوترهای خانگی اتفاق افتاد، به زودی بازار خدمات امنیتی تلفن‌همراه نیز رونق می‌گیرد. در ابتدا برای کاربران تجاری و سپس برای کاربران خانگی.

برسام