ملت ایران: بازار خرید و فروش تجهیزات دیجیتالی و سیستم‌های صوتی خودرو یک بازار چهار فصل و همیشه پرمخاطب است که در اکثر مواقع مشتریان خاص خود را دارد. مشتریانی که اکثرا جوان هستند و حاضرند بابت گوش کردن موسیقی با کیفیت و وضوح مطلوب، گاه مبلغی بیش از آنچه معقول است هزینه کنند.

به همین دلیل بازار خرید و فروش تجهیزات صوتی و البته تصویری خودرو به بازار چهار فصل معروف است یا بهتر است بگوییم تاکنون به این نام معروف بوده است!
براساس اعلام فعالان بازار این کالا، اما طی مدت اخیر به ویژه یک ماه گذشته بازار این کالا از رونق افتاده است و اکثر فعالیتی که در این بازار صورت می‌گیرد شامل ارائه خدمات فنی و رفع عیب و… به مشتریان است.
به گفته آنها بازار خرید و فروش تجهیزات دیجیتالی و سیستم‌های پخش و ضبط خودرو، طی شش ماه اخیر مانند سایر کالاها شاهد تغییراتی بوده است که رشد قیمت، کاهش موجودی برخی از مدل‌ها و همچنین کاهش عرضه از جانب عرضه‌کنندگان برخی از برندها بخشی از اصلی‌ترین این اتفاقات است.
موسی صدری، یکی از کسبه بازار پخش‌کننده‌های خودرو در این باره می‌گوید: حدود سه ماه است که واردات به کالا به بازار تجهیزات صوتی و تصویری خودرو به شدت کند شده است و این کندی روند واردات طی یک ماه اخیر محسوس‌تر شده است. به گفته این فعال بازار، منطقی است که در صورت بروز این اتفاق در بازار شاهد کاهش موجودی و در پی آن افزایش قیمت‌ها باشیم.
کاشانیان یکی دیگر از فعالان بازار این کالا نیز با تایید گفته‌های همکارش گفت: در حال حاضر در زمینه برندهای مطرح و پرمخاطبی مانند کن وود، پایونیر، آلپاین با کاهش بیشتری از لحاظ موجودی مواجه هستیم. یک فعال دیگر هم از کاهش عرضه محصولات صوتی خودرو با برندهای سونی و جی وی سی در بازار خبر داد.
به گفته آنها با بروز چنین اتفاقی و همچنین در کنار عامل تاثیرگذاری چون رشد شدید قیمت‌ها در بازار، شاهد هستیم که در بازار لوازم صوتی و تصویری خودرو توجه آن دسته که ناچار به خرید هستند به سمت برندهای نه‌چندان معروف جلب شده است. علاوه بر این موضوع مانند بازار لوازم صوتی و تصویری، در بازار سیستم‌های پخش خودرو هم شاهد یک عقبگرد کاربردی در بازار هستیم. به طوری‌که در حال حاضر با افزایش قیمت‌ها اکثر خریداران به سراغ نمونه‌های ارزان و مبتنی بر تکنولوژی‌های قدیمی‌تر می‌روند تا نمونه‌های حرفه‌ای!
یکی دیگر از کسبه بازار هم می‌گوید: طی دو ماه و به ویژه سه هفته اخیر که در بازار ارز با نوسانات شدیدی روبه‌رو هستیم، کسبه بازار سیستم‌های صوتی خودرو تقریبا خرید و فروشی انجام نمی‌دهند و عمده فعالیت این بازار انجام امور خدماتی مانند رفع عیب سیستم، بازسازی کابل‌ها و سیم‌ها و… است. وی افزود: حتی گروهی که سابق بر این برای ارتقای سیستم به بازار مراجعه می‌کردند از بازار دور شده‌اند. یکی دیگر از کسبه بازار هم گفت: سابق بر این وقتی برای یک مشتری سیستم صوتی یا تصویری نصب می‌کردیم، پس از مدتی وی برای ارائه خدمات تکمیلی مانند بهبود کیفیت صدا، افزایش قدرت صدا با نصب باندهای قوی‌تر و… به بازار مراجعه می‌کرد. اما گویا این روزها دیگر حتی حوصله گوش دادن به موسیقی را هم ندارد!
یکی دیگر از کسبه بازار هم گفت: طی مدت اخیر میزان تقاضا برای تجهیزات جانبی سیستم‌های صوتی خودرو هم کاهش یافته است که علت اصلی رشد قیمت‌هاست.
کارشناسان و فعالان بازار می‌گویند، بروز چنین اتفاقی در بازار از مدت‌ها پیش پیش‌بینی می‌شد و به همین دلیل گروهی از کسبه از حدود دو ماه قبل از عرضه گسترده کالا به بازار خودداری کردند. به گفته آنها طی شش ماه اخیر میزان کاهش تقاضا در بازار این کالا در حدود ۵۰ درصد بوده است و درصد رشد قیمت‌ها نیز در حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است.

دنیای‌اقتصاد