ملت ایران: باید گفت عنوان علمی - تخیلی را می توان چیزی برتر از دسته بندیی برای گروهی از داستان ها و فیلم ها برشمرد. شاید بتوان آن را به شکل اعجاب آوری، نگاهی دقیق به آینده تکنولوژی دانست. دایره شمول علمی - تخیلی تنها این نیست که ارتش قدرتمندی از پیاده نظام بیگانه های شاخک دار را تصور کنیم که از فضاپیماهای غول پیکر بر روی سیاره کوچک و نحیف ما پیاده می شوند. در حقیقت سرچشمه برخی از تکنولوژی های بسیار مهم زندگی انسان در قرن ۲۱، از مغزهای خلاق نویسندگان و کارگردانان داستان های علمی - تخیلی منشاء گرفته است. به نظر می رسد که مهندسان هم گاهی به جرقه های الهام آمیزی نیاز دارند که منبع آن چیزی به جز علم باشد.

لیزر


لیزر امروزه بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما است. ما از آنها در دی وی دی، جراحی چشم، انگشت نگاری های قانونی، پرینترها، حذف موها، فرآیندهای صنعتی و حتی سلاح ها استفاده می کنیم. لیزر امروزه بخش مهمی از دانش مدرن است. اینشتین در سال ۱۹۱۷ درباره این تکنولوژی صحبت کرده است. اما اول داستان به سال ۱۸۹۸ برمی گردد که نویسنده داستان های علمی تخیلی، اچ جی ولز در داستان جنگ دنیاها موضوعی شبیه به این را با نام heat - ray تشریح کرد. و پس از آن در سال ۱۹۲۵ نویسنده روسی، میخائیل بولگاکف در داستان تخم مرغ های شوم درباره نور قرمز قدرتمندی نوشت که باعثتحریک رشد می شد. و هنوز زمان زیادی تا دهه ۱۹۶۰ باقی مانده بود که دانشمندان درباره لیزرهای تحریک زیستی تحقیق کنند.

ماهواره ها


اینجا پای آرتور سی کلارک خداوندگار داستان های علمی تخیلی در میان است. او مرد پشت پرده کتاب و فیلم «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» است. فیلم و کتابی سرشار از ایده های خلاق و هوشمندانه که هنوز هم برخی از آنها بیشتر به تخیل می مانند تا علم. در سال ۱۹۴۵ کلارک در مجله Wireless World طی مقاله ای به تشریح ایده ناب و جدیدی پرداخت: ماهواره ارتباطاتی با موقعیت جغرافیایی ثابت نسبت به زمین. و به لطف این ایده جذاب کلارک ما امروزه ارتباطات راه دور موبایل و تلویزیون ماهواره ای داریم. و همین ماهواره های ساکن دسترسی به اینترنت پر سرعت را در هر مکانی ممکن می سازند.

تبلت


کلارک همچنین در فیلم «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» محصول ۱۹۶۸، ایده گجتی را مطرح کرد که آن را newspad می نامید. یک صفحه نمایش تخت که به کاربرانش اجازه می داد روزنامه های منتشر شده در زمین را از راه دور و به صورت دیجیتال مطالعه کنند. حال این ایده سرمنشا تبلت ها بود یا کتابخوان های الکترونیک؟ تصمیم درباره این یکی را بر عهده خودتان می گذاریم.

کارت های اعتباری بانکی(دبیت کارت)

حتی این کارت اعتباری کوچک هم ریشه ای در داستان های علمی تخیلی دارد. در سال ۱۸۸۸ ادوارد بلامی داستان Looking Backward را منتشر کرد. و به شرح تکه ای کاغذ پرداخت که با دارایی نقدی دارنده آن کارت در ارتباط بود و به جای پول نقد توسط فروشندگان پذیرفته می شد.

اسمارت فون ها(تلفن همراه هوشمند)


و سرانجام تلفن های همراه هوشمند که اجداد آنها را می توان communicator دانست که در Star Trek استفاده می شد. و این ابزارها، منبع الهام سازندگان موبایل بودند تا دست به کار تولید محصولاتی چون Nokia ۷۲۰۰ شوند. و البته کارکرد موقعیت یابی ابزارهای ارتباطی «پیشتازان فضا» بسیار شبیه اپلیکیشن های نقشه و موقعیت یاب اسمارت فون های امروزی بود. و اگر هنوز درباره تاثیر استار ترک در این تکنولوژی قانع نشده اید، بد نیست بدانید که نوکیا در سال ۲۰۰۹ نمونه های اولیه موبایلی را به نمایش گذاشت که بازسازی دقیق این ابزارهای ارتباطی بود. که البته بخش غم انگیز داستان برای طرفداران پیشتازان فضا، عدم تولید تجاری این ایده اولیه بود.

و نیازی به گفتن نیست که نمونه های اینچنینی بسیار فراوانی در دور و اطراف ما وجود دارند که هیچ توجهی به آنها نداریم.