ملت ایران: پس از اینکه طی چند روز گذشته امکان دسترسی کاربران به سرویس محبوب Gmail مجددا فراهم شد, یکی از تازه ترین امکاناتی که تا این اواخر در Gmail وجود نداشت و به تازگی به عنوان بخشی از امکانات بهبود یافته جی میل در جستجوی مطالب اضافه شد، امکان جستجو در فایل های مختلف ضمیمه شده(attachment) بوده است.

شما در حالت عادی در صورتی که نام پست الکترونیکی(و یا ارسال کننده آن را در حالت کلی) را به همراه کلمات کلیدی داشته باشید، می توانید با یک جستجوی ساده به آنها دسترسی داشته باشید چون Gmail تمامی پست های الکترونیکی دریافتی را که به صورت متن و یا یک فایل HTML باشد ایندکس می کند اما فایل های PDF، داکیومنت های وردی، پاورپوینت و برخی فرمت های مشابه، ایندکس نمی شود و نمی توان آنها را جستجو کرد.

اما خدمت جدید گوگل, ساپورت Gmail برای جستجوی فایل های ضمیمه شده از فرمت های مختلف است که به تازگی به آن اضافه شده است و در مورد فایل های با فرمت pdf، ppt وdoc تست شده است و به خوبی آنها را جستجو می کند اما ممکن است درمورد برخی فرمت های به خصوص قدیمی به درستی کار نکند!

برای جستجوی مطالبی که دارای فایل پیوست شده هستند می توانید با نوشتن دستور has: attachment و نوشتن برخی کلمات کلیدی آنها را سرچ کنید. همچنین برای جستجوی فایل ها به صورت محدود شده، از بین برخی فایل های پیوست شده خاص مانند فایل های با فرمت pdf می توانید با نوشتن دستور has: attachment filename: pdf به جستو بپردازید. نمایش فایل های جستجو شده نیز به شکلی که در تصویر می بینید خواهد بود و در صورت یافتن آنها بدون پست الکترونیک متنی و موضوعی که فایل ضمیمه شده به آن دریافت شده است خواهد بود.

worldit