ملت ایران: جهان در سال ۲۰۱۲ به پایان… نمی‌رسد. ولی کافی است خبری از نزدیک شدن یک جرم آسمانی به زمین تأیید شود تا پرستندگان پیش‌بینی‌های مایایی، مراسم کفن و دفن جامعه بشری را کلید بزنند. چند روز پیش بود که دو منجم روس موفق به رصد یک دنباله‌دار غول پیکر شدند که در راه زمین است. یک توپ بزرگ از جنس سنگ و یخ با پهنای ۳ کیلومتر که می‌تواند به یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای تاریخ تبدیل شود.

این دنباله‌دار هم اکنون در حال عبور از کنار زحل، سرعت گرفتن بیشتر و درخشان شدن روز به روز است. آرتیوم نوویچونوک و ویتالی نِوسکی که آن را کشف کرده‌اند، نام این موج‌سوار نقره‌ای را ۲۰۱۲ S۱ گذاشته‌اند. نتیجه رصد آنها توسط سایر ناظرین و نیز انجمن بین المللی نجوم تأیید شده. دانشمندان معتقد هستند که با توجه به مدار این دنباله‌دار، منشاء احتمالی‌اش باید ابر اورت باشد که از لحاظ تئوریک، یک ابر کروی متشکل از دنباله‌دارها است و منظومه خورشیدی ما را در شعاع یک سال نوری احاطه کرده.

۲۰۱۲ S۱ به نظر مداری شبیه به دنباله‌دار بزرگ ۱۶۸۰ دارد که عبورش از کنار زمین را بزرگترین نمایش آسمانی تاریخ می‌خوانند. محققین معتقدند که ۲۰۱۲ S۱ در صورت رسیدن به زمین، می‌تواند حتی از ماه کامل نیز درخشان‌تر شود! لازم نیست بترسید. مانند تمام دنباله‌دارهای ثبت شده در تاریخ، این یکی هم قرار نیست ما را بکشد یا باعثفاجعه آخر الزمانی شود. بلکه در اصل، ابتدا ممکن است خودش را بکشد.

بنا به گفته منجمین ایتالیایی، در نوامبر ۲۰۱۲(ماه آینده میلادی) این دنباله‌دار به فاصله ۱.۷۹۵. ۱۷۴ کیلومتری خورشید می‌رسد و سپس در صورت عبور سلامت از کنار خورشید، در ابتدای سال ۲۰۱۴ به فاصله ۵۹.۸۳۹. ۱۴۸ کیلومتری زمین خواهد رسید. اما رسیدن به سیاره آبی ما برایش کار سختی است چون با توجه به طبع آتشین خورشید، ممکن است عبور از فاصله ذکر شده دنباله‌دار درخشان ما را محو کند.

ولی چنانچه به موقعیت نزدیک زمین برسد، تازه جای خوب نمایش شروع می‌شود. چقدر خوب؟ پیش‌بینی‌اش سخت است ولی یکی از ستاره‌شناسان مرکز فضایی ونکوور می‌گوید: «اگر مطابق انتظارات دوام بیاورد، می‌تواند یکی از درخشان‌ترین دنباله‌دارهای تاریخ شود» زیرا در مرحله فعلی نیز «به طور قابل ملاحظه‌ای درخشان» است(دنباله‌دار در مرکز تصویر مشخص شده).

و یک چیز دیگر: «آهای عاشقان پایان دنیا و تفحص کنندگان در تقویم مایایی، واقعاً شرمنده‌ایم. با وجود اینکه دنباله‌دار ما ۲۰۱۲ S۱ نام دارد ولی در اصل، در اواخر سال ۲۰۱۳ به زمین خواهد رسید. شاید در آگوست آن سال بتوانید با دوربین‌های دو چشمی مشاهده‌اش کنید و تا اکتبر، با چشم غیر مسلح هم دیده خواهد شد. ولی خیالمان راحت است که شماها تا آن موقع زنده هستید تا در گوشمان بخوانید که این دنباله‌دار زیبا، چطور قرار است همه مان را بکشد.»

نارنجی