ملت ایران: ماوس یک دستگاه ورودی کامپیوتر بوده و تقریبا می توان گفت که کار بسیار مهمی را انجام میدهد. اما این قطعه قدرتمند کامپیوتر از زمان آغاز کار خود به شکل های گوناگونی در آمده و با پیشرفت فناوری کار با آن ساده تر شده است.

اولین سری ماوس ها دارای گوی بوده که اولین بار برای تجهیزات نظامی نیروی دریایی در سال ۱۹۵۲ استفاده شد که حرکت توپ را کنترل می کرد. بعدها در آلمان از ماوس های دایره ای شکل برای رسم نمودار و بردار ها استفاده می شد و پس از آن هم در سال ۱۹۸۱ از ماوس های نوری یا LED استفاده میشد که پس از چند سال استفاده از این ماوس ها با قیمت ۷۵,۰۰۰ دلار برای عموم آزاد شد البته اوایل به علت بالا بودن قیمت آن کاربران ماوس های غلطکی یا گویی را ترجیح میدادند.

اپل در سال ۱۹۸۳ اولین ماوس مخصوص بازی با قیمت ۱۰،۰۰۰ دلار وارد بازار کرد و همچنین در سال ۱۹۹۱ اولین ماسو بی سیم را با نام Cordless MouseMan روانه بازار کرد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

شرکت لاجیتک در سال ۲۰۰۴ یک ماوس مادون قرمز LED جدید را با نام MX۱۰۰۰ تولید کرد که طرح اولیه آن که به شکل دست انسان بود همه را محو تماشای خود کرد.

scroll wheel یا چرخ اسکرول برای پایین آمدن در صفحات وب اولین بار توسط مایکروسافت در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و در سال ۱۹۹۸ اپل اولین ماوس USB را تولید کرد که می توان گفت باور کردنی نبود.

ماوس این گونه در حال تغییر بوده و بازهم تغییر و پیشرفت می کند.

برسام