سونی چندین دهه سلطان بی‌چون و چرای بازار کالاهای الکترونیک بود اما از آن زمان بسیار گذشته است.

آیا یادتان می‌آید سونی زمانی اپل بود؟

بتامکس اگرچه به عنوان اولین فرمت ضبط ویدیوئی شناخته می‌شود اما نتوانست از پس وی. اچ. اس بربیاید و در سال ۱۹۸۰ فرمت وی. اچ. اس بازار ویدیو آمریکای شمالی را به خود اختصاص داده بود. سونی پس از آن به جای پیوستن به بازار ام. پی. تری پلیرها سعی کرد فرمت نیمه‌کاره مینی‌دیسک‌ها را گسترش دهد که البته این بار هم نتوانست از پس حریفی همچون آی‌پاد بربیاید و یا بهتر است بگوئیم نتوانست با بازار آن نزدیک شود. پس از آن باز هم به جای استفاده از فرمت ام. پی. تری در مینی‌دیسک‌ها سعی در گسترش فناوری فشرده‌سازی صدا خود با نام ATRAC را داشت که ناکام ماند و اصلا مورد اقبال عمومی قرار نگرفت.

این جالب است که وقتی نگاهی به گذشته نزدیک می‌اندازیم آی‌پاد را محصولی می‌بینیم که در لیست محصولات سونی جای خالی آن در ادامه مسیر این شرکت دیده می‌شود. سونی با اینکه مالک شرکت بزرگ Sony Music Entertainment است اما این موضوع نتوانسته به سونی در ساختن رقیبی برای آی‌پاد شرکت اپل کمکی بکند.

به هر حال اگر چه ممکن است سونی آن غول بزرگ همیشگی که بود نباشد و حتی از کاهش نیروهای خود خبر دهد اما همچنان یک نیروی تاثیرگذار و صاحب فناوری در بازار به‌حساب می‌آید. دیروز سی‌امین سالگرد عرضه اولین سی‌دی با مشارکت سونی و فیلیپس بود تا ما را بر آن دارد که نگاهی به تاریخچه این شرکت بیندازیم که این روزها با برند اکسپریا خود در بازار دستگاه‌های دیجیتال همراه عرض اندام می‌کند!

فارنت