ملت ایران: کار برنامه‌نویسی اینترنت اکسپلورر ۱۰ تمام شده و با ویندوز ۸ از را خواهد رسید. کروم همچنان با بی‌باکی به جلو می‌تازد و هفته گذشته نیز نسخه ۲۲ آن عرضه شده. و البته البته فایرفاکس همچنان با نسخه ۱۵ خود که یک ماه پیش عرضه شد با دو رقیبش می‌جنگد. آخرین آمارهای منتشره را با هم مرور می‌کنیم.

در فاصله تقریبی تیر و مرداد، IE و فایرفاکس توانسته‌اند ۰.۰۳ درصد به سهم خود اضافه کنند حال آنکه کروم با نزول ۰.۲۷ درصدی مواجه شده و در حاشیه، سافاری با رشد ۰.۱۶ درصدی بزرگترین برنده بوده. اوپرا هم ۰.۰۴ درصد به سهم خود اضافه کرده.

IE با سهم ۵۳.۶۳ درصد، در مقابل پیش‌بینی‌ها برای سقوط به زیر ۵۰٪ مقاومت کرده و با عرضه نسخه ۱۰ آن همراه با ویندوز ۸ باید دید که آیا می‌تواند همچنان تسلط خود را حفظ کند یا خیر. IE۹ که آخرین و بهترین نسخه از این مرورگر است سهم ۱۹.۴۵ درصد را به خود اختصاص داده که رشد ۱.۰۵ درصدی را در یک ماه گذشته نشان می‌دهد. سهم IE۸ با کاهشی معادل ۱.۱۸ درصد مواجه شده و به زیر ۲۵٪ سقوط کرده.

(سهم اینترنت اکسپلورر در بخش مرور اینترنت)

بیایید به روباه آتشین بپردازیم. ۲۰.۰۸ درصد هنوز سهمی پایین‌تر از روزهای اوج قدیم است ولی به نظر می‌رسد که این مرورگر پر امکانات، در مقابل کاهش مقاومت کرده و عکس العمل بنیاد موزیلا به خواسته‌های کاربران و ارائه نسخه‌های بهبودیافته در فواصل زمانی کم، جلوی کاهش بیشتر را گرفته. هم اکنون نسخه ۱۵ فایرفاکس سهمی ۱۰.۹۱٪ از بازار را دارد که ۰.۸۶ درصد افزایش یافته. سهم نسخه ۱۴ حدود ۹.۵ درصد کاهش یافته و نسخه‌های ۱۳ و ۱۲ نیز سهمی زیر ۱ درصد از بازار جهانی را دارند.

(سهم فایرفاکس در بخش مرور اینترنت)

و اینک، کروم. مجموع سهم نسخه‌های مختلف آن ۱۸.۸۶ درصد است که آن را پشت سر فایرفاکس قرار می‌دهد. به احتمال زیاد نسخه ۲۲ این مرورگر به رسیدن آن به فایرفاکس کمک خواهد کرد ولی قابل پیش‌بینی نیست که آیا نسخه ۲۳، آن را به جایگاه دوم خواهد رساند یا خیر.

کروم ۲۲ هم اکنون فقط ۱.۷۷ درصد در کل بازار سهم دارد چون کمتر از یک ماه از عرضه‌اش گذشته. نسخه ۲۱ با کاهش ۰.۱۴ درصدی و نسخه ۲۰ با کاهش ۱.۴۶ درصدی روبرو شده و کروم ۱۹ نیز کاهش اندکی داشته. ولی زیاد طول نخواهد کشید که کروم ۲۲ بالای همه قرار بگیرد.

(سهم گوگل کروم در بخش مرور اینترنت)

احتمال می‌رود که تا آخر سال، IE۹ از IE۸ جلو بزند، و کروم از فایرفاکس. برای IE۱۰ نیز یک شروع قوی را انتظار داریم.

نارنجی