ملت ایران: این شرکت کار خود را از اواخر قرن ۱۹ با ساخت دوچرخه‌هایی که چرخ‌های جلوی آن از چرخ عقبی بزرگ‌تر و زخیم‌تر بود شروع کرد و آرام آرام هم وارد صنعت خودروسازی بود.
پژو اما در همان مکانی که دوچرخه‌ می‌ساخت اقدام به ساخت خودرو می‌کرد و تازه در سال ۱۹۲۶ این دو صنعت را از یکدیگر جدا کرد. از آن پس خودروهای پژو در کارخانه‌ای دیگر تولید می‌شد و دوچرخه‌ها هم در مکانی دیگر!
به نوشته اقتصاد ایران، آرماند پژو که بنیان‌گذار این شرکت است با تحقیقات فراوان و به اصطلاح آسته آسته وارد صنعت خودرو شد. او قبل از تولید اولین خودروی خود با گوتلیپ دایملر که بنیان‌گذار دایملر یکی از چیره‌دست‌ترین خودروسازان دنیا بود مشورت‌های بسیاری کرد و پس از آن دست به خودرویی سه چرخه زد که موفقیت‌های خوبی هم به دست آورد.
در سال ۱۸۹۶ پژو مستقل‌تر شد و با تولید اولین موتور سیکلت خود از دایملر فاصله بیشتری گرفت و به پیگیری ایده‌های ذهنی خود شتافت.
موفقیت‌های بیشتر پژو اما از جایی شروع شد که چند سال بعد موتورسواری با موتور ساخت پژو در مسابقه‌های سرعتی شرکت کرد و قهرمان شد! این قهرمانی نام پژو را جهانی کرد و آنرا به دیگران شناخت!
بحران اقتصادی ۱۹۳۰ اما کمی کار پژو را سخت کرد و پیشرفت آنرا با افول مواجه کرد. با این حال اما پژو مسیر خود را یافته بود و به جرات می‌توان گفت تا امروز از آن مسیر که ساخت خودروهای ایمن، زیبا اما ارزان و همه‌پسند بود خارج نشده است.
یکی از دلایل موفقیت بیشتر پژو خرید سهام شرکت سیتروئن است. پژو در سال ۱۹۷۴ به میزان ۳۰ درصد از سهام سیتروئن را خریداری کرد و آرام آرام آنرا توسعه داد. در تاریحچه پژو اما نکات جالبی هم به چشم می‌آید.

نکات جالب توجه در زندگی‌نامه پژو
پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۵ و پژو ۲۰۶ که در ایران بسیار شناخته شده است در ابتدا جزو خودروهای رالی و مسابقه‌ای پژو بودند. پژو توسط این سه خودرو در بسیاری از مسابقات رالی موفقیت‌های چشم‌گیری به دست آورده بود و عامل پرفروش شدن این سه خودرو در جهان هم همین موضوع است.
نکته دیگر این است که پژو در نامگذاری مدل‌هایش سبک خاص خود را دارد. در نام‌گذاری خودروهای پژو از فرمول X۰Y استفاده می‌شود. X برای نشان دادن سایز خودرو است و Y برای سال تولید خودرو بکار می‌رود! به این معنا که هرچه این رقم بالاتر باشد مدل خودرو جدید تر است. در نتیجه پژو ۴۰۶ بزرگتر و جدید تر از ۳۰۵ است. البته این قاعده نامگذاری استثناهایی نیز دارد. برای مثال پژو ۳۰۹ پیش از پژو ۳۰۶ تولید شده است. نمونه دیگر پژو ۲۰۶ SW است که اندازه ای در حدود یک پژو ۴۰Y دارد.
این رویه نامگذاری در سال ۱۹۲۹ با عرضه مدل ۲۰۱ آغاز شد. تمام مدلهای ۱۰۱ تا ۹۰۹ این شرکت به عنوان نامهای تجاری مختص پژو ثبت شده اند. اما شرکتهای دیگر نیز محصولاتی با نامهایی مشابه محصولات این شرکت داشتند که برخی از آنها مانند پورشه ۹۰۱(به ۹۱۱ معروف) تغییر نام دادند و برخی دیگر مانند مدلهایی از فراری همان نام خود را حفظ کردند.
جالب آنکه وجود صفر در وسط نامهای این مدلهای فلسفه ای خاص دارد. این صفر نشان دهنده عددی است که برروی یک صفحه در جلوی خودروهای اولیه این شرکت ظاهر می شدند و سوراخ هندل این خودروها با این صفر یکجا قرار می گرفت.
البته پژو در اسم‌گذاری خودروهای خود همیشه از اعداد و ارقام استفاده نکرده. او چهار مدل خودرو دارد که اسم آنها بدون عدد است. این چهار خودرو باکسر، اکسپرت، پارتنر و کوارک نام دارند!

پرشین خودرو