ملت ایران:سریع‌ترین خودروی خیابانی و جاده‌ای جهان عنوانی است که مک‌لارن به نمونه تازه P۱ که همین هفته در نمایشگاه خودروی پاریس رونمایی خواهد شد، داده است. مک‌لارن تصاویری از این نمونه زیبا با طراحی تهاجمی را که جدیدترین ابرخودرو ساخت این شرکت است و جانشین خودروی افسانه‌ای F۱ خواهد شد، پیش از نمایش رسمی آن در نمایشگاه خودروی پاریس منتشر کرده است.

مک‌لارن F۱ که حدود ۲۰ سال پیش تولید شد، نه‌تنها زمانی عنوان سریع‌ترین خودروی جهان را در اختیار داشت، بلکه توانست یک سروگردن بالاتر از رقبای خود بایستد. این خودرو در دنیایی که ابرخودروها در آن جایی نداشتند، می‌توانست با سرعت ۳۸۶ کیلومتربرساعت حرکت کرده، رقبای خود را به جا بگذارد و یک ابرخودروی تمام‌عیار باشد.

سریع‌ترین خودروی جاده‌ای جهان را بشناسید +عکس

آنتونی شریف، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «هدف ما تنها ساخت سریع‌ترین خودروی جاده‌ای جهان نیست، بلکه می‌خواهیم جذاب‌ترین و قدرتمندترین ابرخودرو کنونی را که از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز دنیا و توان داینامیک خیره‌کننده بهره می‌برد، تولید کنیم».

متأسفانه این تقریبا تمام اطلاعاتی است که در مورد این ابرخودرو به بیرون درز کرده است. البته می‌دانیم که در ساخت آن از نمونه‌های فرمول یک ساخت این شرکت الهام گرفته شده و این ابرخودرو قدرت اصلی مورد نیاز خود را از یک موتور ۸سیلندر با قدرت ۸۰۰ اسب‌بخار تأمین خواهد کرد. سیستم KERS یا سیستم بازیافت انرژی جنبشی تلف شده می‌تواند به این میزان چیزی حدود ۲۰۰ اسب‌بخار قدرت اضافه کند.

به گزارش گیزمگ، این ابرخودرو می‌تواند در شتاب اولیه با بوگاتی ویرون برابری کند و ظرف مدت ۲.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت برسد. شاید برای عاشقان سرعت مأیوس‌کننده باشد، اما سازندگان مک‌لارن P۱ قصد ندارند با سرعت سرسام‌آور ۴۳۱ کیلومتربرساعتی این خودرو و رکورد جهانی آن رقابت کنند.

مک‌لارن تصمیم دارد تولید این ابرخودرو را از اواخر سال ۲۰۱۳ / ۱۳۹۲ آغاز کند. جزئیات فنی بیشتری از مک‌لارن P۱ در پنج‌شنبه همین هفته که اولین روز رسانه‌ای نمایشگاه خودروی پاریس است، اعلام خواهد شد.

اگر P۱، تازه‌های این خودرو و طراحی عجیب آن نتوانست شما را مشتاق کند، کافی است کمی صبر کنید و منتظر تغییرات در نمونه نهایی آن که سال آینده و پیش از آغاز تولید این خودرو به نمایش در خواهد آمد، بمانید. مطمئن باشید که مک‌لارن به واکنش بینندگان و عموم توجه دارد و طراحی و بخش‌های فنی این ابرخوردو را با درنظر گرفتن این واکنش‌ها تغییر خواهد داد.

خبرآنلاین