ملت ایران: هر بار که اپل مراسم معرفی محصول دارد، مدیرانی که روی صحنه می‌آیند طوری از آن محصول و ویژگی‌هایش صحبت می‌کنند که تو گویی بهترین محصول دنیا با فاصله بسیار در تمام جنبه‌ها است. در برخی موارد ادعاهای آنها درست از آب در می‌آید و در برخی موارد هم غلط.

اما آیا نمایشگر آیفون ۵ پیشرفته‌ترین در نوع خود است؟ پاسخ این است که خیر! در اینجا اپل بازی را به نوکیا و لومیا ۹۲۰ باخته.

اندازه نمایشگر


البته که علاقمندان به آیفون ۵ خواهند گفت که اندازه کلی دستگاه و اینکه بشود به راحتی توسط یک دست با آن کار کرد، یکی از مؤلفه‌های مهم آنها است ولی در سمت دیگر خیلی‌ها هم اندازه بزرگتر برای نمایشگر را ترجیح می‌دهند. بنابراین برای آنها آیفون ۵ انتخاب بهتر نیست و لومیا ۹۲۰ با نمایشگر ۴.۵ اینچی برنده است.

درخشندگی و بازتاب نور بیرونی


اول بگذارید گله‌ای بکنیم از کمپانی‌هایی غیر از اپل که فاصله میان معرفی محصول و عرضه‌اش توسط آنها واقعاً زیاد و آزاردهنده است. به خاطر همین فاصله، در مقایسه با آیفون ۵ لومیا ۹۰۰ جایگزین ۹۲۰ شده. ادعا شده که لومیا ۹۲۰ از نظر درخشندگی و بازتاب نور بیرونی بسیار بهتر از لومیا ۹۰۰ است، بنابراین وقتی آیفون ۵ بازی را به لومیا ۹۰۰ ببازد، حتماً به لومیا ۹۲۰ هم خواهد باخت.

رزولوشن و تراکم پیکسل


تصویر خود به اندازه کافی گویا هست. البته اختلاف در تراکم پیکسل آنقدرها نیست که بشود روی آن مانور پیروزی داد، ولی به هر حال رزولوشن کفه ترازو را به نفع لومیا ۹۲۰ برگردانده.

سرعت دوباره‌سازی تصویر یا Reresh Rate

تکنولوژی + PureMotion HD که در نمایشگر لومیا ۹۲۰ به کار رفته این امکان را می‌دهد تا پیکسل‌های زیر صفحه لمسی یا همان دیجیتایزر، ۲.۵ برابر سریع‌تر از پنل‌های استاندارد IPS و با سرعت دوباره‌سازی یا Refresh Rate معادل ۶۰ هرتز، به فرمان‌ها واکنش نشان داده و تصاویر جدید را نمایش دهند.

سرعت دوباره‌سازی بالاتر به معنای این است که در حین تغییر تصاویر، پیکسل‌های نمایشگر لومیا ۹۲۰ ظرف ۹ میلی ثانیه تصاویر پشت سر هم را بازساری کرده و نمایش می‌دهند حال آنکه نمایشگرهای IPS معمولی ظرف ۲۳ میلی ثانیه دوباره سازی را انجام می‌دهند. تأثیری که این موارد بر کیفیت تصاویر نمایشگر دارند را می‌توان در تصویر بالا مشاهده کرد.

حساسیت لمسی


با انواع دستکش، قلم‌های لمسی و حتی ناخن دست خود می‌توانید روی صفحه لمسی لومیا ۹۲۰ کار کنید. ولی آیفون ۵ فقط پوست شما و قلم‌های مخصوص را می‌شناسد و این خود یک امتیاز منفی است.

امتیاز کلی
نارنجی