ملت ایران: عظیم‌ترین و قوی‌ترین دوربین دیجیتال عکاسی جهان بر روی کوهی در کشور شیلی قرار گرفته است. این دوربین که با نام «انرژی سیاه» شناخته می‌شود، در واقع برای عکاسی از آسمان بالای سر ما در شب ساخته شده است تا کهکشان‌ها و ستارگان را رصد کرده و چیزهای شگفت‌اوری برای دانشمندان تولید کند. حالا و به تازگی اولین عکس‌های این دوربین که در شب ۱۲ سپتامبر گرفته شده‌اند، منتشر شده که عکس‌هایی فوق‌العاده هستند.

طراحی و ساخت این دوربین ۸ سال به طول انجامیده و از یک سنسور عظیم‌الجثه ۵۷۰ مگاپیکسلی بهره می‌برد که برای قدرت گرفتن از ۶۲ دستگاه جانبی کمک می‌گیرد تا عکس‌هایی از اجسامی که میلیون‌ها سال نوری با ما فاصله دارند را ثبت کند.

عکس اول که مشاهده می‌کنید از مرکز یک دسته ستاره‌های کروی موسوم به ۴۷ Tucanae گرفته شده که چیزی در حدود ۱۷ هزار سال نوری با زمین ما فاصله دارند.

عکس دوم نیز یک کلوزآپ یا نمای نزدیکی از یک کهکشان حلزونی شکل است که NGC ۱۳۶۵ نام دارد و ۶۰ میلیون سال نوری با ما فاصله دارد.

این عکس‌ها در واقع بینشی در خصوص منشا انرژی تاریک ارائه نمی‌دهد اما دانشمندان و مهندسین Fermilab که این دوربین را کنترل می‌کنند انتظار دارند اوضاع بدین منوال باقی نماند با این حال فعلا حداقل می‌توان گفت نتیجه اولیه و این عکس‌ها فوق‌العاده زیبا هستند.

فارنت