بر اساس آمار منتشره از سوی TeleGeography با ۳۶ درصد رشد، میزان ترافیک مکالمات بین الملل از طریق اسکایپ(تلفن اسکایپ به اسکایپ روی اینترنت) در سال ۲۰۱۳ از ۲۱۴ میلیارد دقیقه فراتر رفت که این معادل ۴۰ درصد از کل ترافیک مکالمات بین الملل میان مردم جهان است.
همچنین مکالکات بین المللی از طریق خط ثابت و تلفن همراه نیز با ۷ درصد رشد در سال ۲۰۱۳ به ۵۴۷ میلیارد دقیقه رسید. اما نکته قابل توجه اینکه رشد ۱۳ درصدی مکالمات بین الملل از طریق خط ثابت وتلفن همراه که در طول ۲۰ سال گذشته به طور متوسط ۱۳ درصد بوده، در سال ۲۰۱۳ از ۷ درصد بیشتر نشد و این بدان معناست که مردم انجام مکالمات بین المللی از طریق اینترنت از جمله اسکایپ را ترجیح داده اند.
از سوی دیگر اسکایپ در سال ۲۰۱۳ افزایش ترافیکی معادل ۵۴ میلیارد دقیقه داشته که این رقم رشدی ۵۰ درصدی را برای این کمپانی متعلق به مایکروسافت نشان می دهد.
یکی از دلایل عمده را می توان نرخ گران مکالمات بین الملل ارائه شده از سوی شرکتهای مخابراتی عنوان کرد که باعثشده تا مردم به سوی نت و اینترنت هجوم ببرند.
اپلیکیشن های ارتباطی موسوم به OTT یا over - the - top communications application و به خصوص بحثارسال پیامک از طریق این نوع اپلیکیشن ها باعثشده تا کاربران به خصوص کاربران موبایلی، بیش از ۱۰۰ میلیون اپ از روی فروشگاه گوگل دانلود کرده و ارتباطات خود را از این طریق انجام دهند.
هر چند سرویس های مبتنی بر OTT مخابرات سنتی را هدف گرفته، اما به گفته استفان بکت از تله جئوگرافی، سرویس های PSTN سنتی و خط های ثابت و موبایل با ۷ میلیارد مشترک در جهان، همچنان به حیات خود ادامه می دهند.