ممکن است برای شما هم پیش آماده باشد که نتوانید عکس یا برنامه ای را به دلیل پر بودن حافظه داخلی دستگاه دریافت و یا نصب کنید. درکنار این موضوع این امکان هم وجود دارد که دستگاه شما پی در پی گیر کرده یا به اصطلاح هنگ کند. اما برای خلاصی از این موضوع می توان معادلات را کمی تغییر داد.
به گزارش خبرنگار ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) هنگامی که برنامه ای را برروی سیستم عامل اندروید نصب می کنید، به طور پیش فرض حافظه داخلی دستگاه برای ذخیره سازی انتخاب می شود. به همین دلیل احتمال این وجود دارد که به هنگام نصب برنامه های جدید با مشکل فضای ذخیره سازی مواجه شوید.
سیستم عامل اندروید این امکان را به شما می دهد تا کارت های حافظه SD را به عنوان گزینه پیش فرض برگزینید. در اینجا روشی را پیشنهاد می کنیم که بدون نیاز به روت سیستم عامل این کار را برایتان انجام می دهد.
این روش در نسخه های ۲/۲ به بالا جواب می دهد و برای اعمال آن به ابزار Android Debug Bridge که در کیت توسعه اندروید Android SDK گنجانده شده است، نیاز دارید.
در مرحله اول باید USB debugging را در دستگاه اندروید خود فعال کنید. بدین منظور به بخش Settings بروید و گزینه Development را بزنید. در صفحه جدیدی که برایتان باز می شود، عبارت USB Debugging را لمس کنید.
به این ترتیب از این پس قادر هستید تنظیمات اندروید را از طریق رایانه دستکاری کنید. در صورتی که نمی خواهید سیستم عامل در این وضعیت باقی بماند، پس از اتمام گام های زیر USB Debugging را به حالت اولیه برگردانید.
در این مرحله باید Android SDK را از سایت رسمی گوگل دریافت کرده و روی ویندوز نصب کنید. اگر سیستم شما از جاوا پشتیبانی نمی کند، قبل از نصب کیت توسعه اندروید ابزار Java SDK را نصب کنید.
منوی شروع ویندوز را باز کرده و با تایپ عبارت SDK Manager، کیت توسعه اندروید را اجرا کنید. همان طور که گفته شد، برای تکمیل کار نیاز به ابزار ADB داریم؛ ADB به طور پیش فرض در کیت اندروید تعبیه نشده و به این ترتیب برای نصب آن باید از منوی Packet گزینه Android SDK Platform را انتخاب و دست آخر روی Install کلیک کنید. اکنون دستگاه اندرویدی خود را توسط USB به سیستم متصل کنید.
به گزارش ایسنا در ویندوز به مسیر C: \ Program Files \ Android \ android - sdk \ platform - tools بروید. کلید Shift را نگه داشته و با راست کلیک در جایی خالی از صفحه گزینه Open command window here را کلیک کنید. فرمان adb devices را وارد کنید تا نام دستگاه اندرویدی خود را در خروجی دستور ببینید. اکنون دستور adb shell pm setInstallLocation ۲ را برای انتخاب حافظه SD، به عنوان گزینه پیش فرض نصب وارد کنید.
برای بازگرداندن شرایط به حالت قبلی کافی است به جای عدد دو در دستور گفته شده عدد صفر را وارد کنید: adb shell pm setInstallLocation ۰. از این پس می توانید برنامه های دلخواه را از حافظه داخلی به حافظه SD منتقل کنید. البته توجه داشته باشید که بهتر است این کار را برای برنامه هایی از قبیل لانچرها، ویجت ها و یا پس زمینه های محرک انجام ندهید؛ چرا که این موارد همواره در وضعیت اجرا هستند و شما ممکن است به هر دلیل حافظه SD خود را خارج کنید.