در آینده رابطه ی سامسونگ با اپل چگونه میشود؟

ملت ایران: همان‌طور که می‌دانید اپل از مدت‌ها پیش یکی از بزرگترین مشتریان سامسونگ بوده و سامسونگ نیز یکی از بزرگترین تأمین کنندگان قطعات برای اپل. ولی با بالا گرفتن تنش‌ها میان این دو کمپانی به خاطر جنگ پتنت‌ها، و نیز به خاطر تغییر سیاست اپل مبنی بر کاهش هزینه‌ها و تحمیل قیمت‌ها به قطعه‌سازان از طریق محدود کردن تعداد آنها، اینک شاهد هستیم که با متنوع سازی شرکای سخت‌افزاری اپل، آرام آرام رابطه همزیستی این دو غول تکنولوژیک در حال تغییر است.

منابع اطلاعاتی مرتبط با زنجیره تأمین قطعات به رویترز گفته‌اند که اپل سفارش‌های ساخت قطعات به سامسونگ را کاهش داده. گرچه گفته شده که اپل همچنان برای تأمین برخی از قطعات دستگاه‌های مبتنی بر iOS به این کمپانی وابسته خواهد ماند ولی کمپانی امریکایی تصمیم گرفته که از چیپ‌های حافظه و نمایشگرهای سامسونگ برای نسل بعدی آیفون که ۲۲ شهریور رونمایی خواهد شد استفاده نکند و در عوض، رو بیاندازد به توشیبا، SK Hynix و Elpida Memory برای تأمین چیپ‌های حافظه، و LG Display برای LCD های مورد نیاز.

این منبع مطلع به رویترز گفته: «سامسونگ هنوز یکی از تأمین کنندگان اصلی چیپ‌های حافظه است، ولی سفارش‌های اپل رو به کاهش گذاشته.» پشت این کاهش چه انگیزه‌ای هست؟ هنوز نمی‌توان نظر قطعی داد. فاصله گرفتن از سامسونگ مطمئناً می‌تواند در هماهنگی با نقشه‌های اپل برای متنوع‌سازی زنجیره تأمین قطعه باشد. یک زنجیره گسترده، می‌تواند ریسک‌های عملیاتی را کاهش دهد و در صورت پیش آمدن فجایع و بلایایی نظیر آنچه در سال ۲۰۱۱ با زلزله و سونامی ژاپن رخ داد، مفید واقع شود.

با این حال بسیار بعید به نظر می‌رسد که درگیری حقوقی اپل یا سامسونگ در اینجا نقشی نداشته باشد. کاهش سفارش قطعات مرتبط با محصولی پرفروش مثل آیفون، می‌تواند باعثدردی ناراحت کننده در ستون فقرات کمپانی سامسونگ شود به خصوص اگر منجر به ایجاد موجودی مازاد انبارداری نیز بگردد. برای تحمیل هزینه به رقیب خشمگین، چه راهی بهتر از خالی کردن زیر پایش از طریق مختل کردن درآمدهای کلیدی و ثابت؟

همان‌طور که می‌دانید سامسونگ تأمین‌کننده انحصاری نمایشگرهای رتینا برای آیپد نسل سوم، اسمبل‌کننده نهایی چیپ‌های مجتمع سری A اپل، و یکی از تأمین کنندگان اصلی رم‌های DDR۲ آی‌دیوایس‌ها است.

اپل و سامسونگ تا این لحظه از اظهار نظر در باره این موضوع جدید سر باز زده‌اند.

نارنجی