مهندسی که گوگل را از نو سیم کشی میکند

ملت ایران: او در این باره نوشت: من نسل جدیدی از زیر ساخت ها را برای گوگل طراحی خواهم کرد. ابرها هنوز جوانند، خیلی کارها برای انجام دادن هست و هنوز راه زیادی باقی مانده. برورو استاد دانشگاه برکلی است. اما این فقط یک جنبه از شخصیت اوست. در واقع وی هیچ گاه به محیط آکادمیک بسنده نکرد.
او در سال ۱۹۹۰، موتور جست و جویی به نام Inktomi را طراحی کرد که نه تنها پایه و اساسی برای طراحی گوگل شد بلکه اینترنت را از نو بازتعریف کرد. تا پیش از این همه سرویس ها و برنامه های کاربردی تحت وب از سرورهایی عظیم و غول پیکری استفاده می کردند که مبتنی بر معماری RISC بود. اما اریک نشان داد که یک مجموعه از صد ها کامپیوتر ارزان قیمت می تواند به طرز قابل توجهی سریع تر از سوپرکامپیوتر های زمان خود عمل کند.
مدل او باعثرشد سریع اینترنت شد و موتور جست و جوی گوگل به پیروی از Inktomi و با پردازنده ها x۸۶ اینتل که مخصوص دسکتاپ کامپیوتر های شخصی بود طراحی شد. جالب است که تا به امروز هنوز هم سرور ها از همین پردازنده ارزان قیمت استفاده می کنند.
این پیشینه درخشان سبب شده که گوگل برای طراحی مجدد زیر ساخت هایش بار دیگر اریک را به استخدام خود درآورد. پروژه ای که او و همکارانش روی آن کار می کنند قرار است نسل آینده اینترنت را برای جهانیان به ارمغان بیاورد.
اما تنها دلیل دعوت اریک به کمپانی گوگل Inktomi نبود. این روز ها او به خاطر تئوری CAP معروف است.
بر اساس این تئوری وقتی شما داده هایی را روی صدها ماشین منتشر می کنید، می توانید تضمین کنید که داده ها با آنها سازگار هستند به این معنی که همه ماشین ها قادرند به صورت هم زمان به همه داده ها دسترسی داشته باشند. همچنین می توانید تضمین کنید که سیستم همیشه در دسترس است یعنی هر زمان یک ماشین، داده ای را درخواست کند سیستم پاسخ معینی به وی خواهد داد. علاوه بر این تحمل پارتیشنی هم در این سیستم تضمین شده است یعنی اگر بخشی از سیستم از کار افتاد، خللی در ادامه کار آن به وجود نخواهد آمد. اما مسئله این است که نمی توانید هر سه این گزاره ها را با هم تضمین کنید.
قضیه CAP تحولی را در ساخت سیستم های توزیعی و اشتراک اطلاعات به وجود آورد که در نهایت به طراحی سیستم های رایانش ابری منجر شد. درواقع سیستم های مشهور رایانش ابری آمازون(Ec۲ cloud service) مثالی ابتدایی از سیستم هایی هستند که با ایده برورو طراحی شده اند.
اما این تئوری در نسل آینده زیرساخت های گوگل چه نقشی ایفا خواهد کرد؟ در این مرحله نمی توان به طور قطعی نظر داد.
درحال حاضر نقص اساسی زیرساخت های گوگل مشکل دسترسی است و امروزه با گسترش بیش از حد گوگل، این مشکل حادتر شده است. بنابراین به نظر می رسد که بروور به خاطر این مسئله به گوگل فراخوانده شده است.
گوگل این روزها علاوه بر دعوت از بروور چندین مهندس باتجربه دیگر را هم به خدمت گرفته که فقط سه نفرشان از مهندسینی هستند که برای اولین بار زیر ساخت های آنرا طراحی کرده بودند.

خبر آنلاین