ملت ایران: لومیا ۹۲۰ که از سوی شرکت نوکیا معرفی شد. این اسمارت‌فون قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد که یکی از این قابلیت‌ها استفاده از تکنولوژی PureView است که نوکیا پیش از این تنها از آن در تلفن همراه Nokia ۸۰۸ بهره برده بود. دیشب در کنفرانس خبری نوکیا، این شرکت، چندین ویدئو را به نمایش گذاشت تا قابلیت های این تکنولوژی را به تصور بکشد. تا دیروز هیچ مشکلی وجود نداشت اما دیروز سایت The Verge اعلام کرد که این ویدئوها تقلبی هستند و با دوربین گوشی گرفته نشده‌اند. به عنوان مثال برجسته‌ترین آنها ویدئویی بود که دختری جوان در کنار اسکله در حال راندن یک دوچرخه بود و مردی جوان نیز در کنار اون دوچرخه سواری می‌کرد و در همین حال نیز با لومیا ۹۲۰ خود فیلم‌برداری می‌کرد، این ویدئو برای به نمایش گذاشتن لرزش‌گیر اپتیکال دوربین(OIS) ساخته شده بود به هر حال نکته‌ای در این ویدئو وجود داشت که راز آن را برملا کرد. در قسمتی از این ویدئو انعکاسی از داخل یک آینه مشاهده می‌شود که ثابت می‌کند که این ویدئو با لومیا ۹۲۰ گرفته نشده و داخل یک ون سفید با یک دوربین DSLR تصوربرداری شده است.

حال کمپانی نوکیا در پی این قضیه پستی را در وبلاگ رسمی منتشر کرده با تیتر(یک عذرخواهی بدهکار هستیم!) و در آن آقای Heidi Lemmetyinen که سخنگوی نوکیا است اعلام کرده است که: شرکت نوکیا تصاویر ویدیویی را از قابلیت‌هایش(قابلیت‌های پورویو لومیا ۹۲۰) ایجاد کرده اما آن را شبیه‌سازی کرده است! سخنگوی این شرکت همچنین پذیرفت که این ویدئو ساختگی بوده و به خاطر این مشکل پیش آمده از همه عذرخواهی کرد.

بعد از این قضیه شرکت نوکیا برای اتمام این بحث‌ها ویدئویی را در یوتیوب منتشر کرده که در آن هیچ دوچرخه و ونی وجود ندارد! و تفاوت بین یک اسمارت‌فون معمولی بدون لرزش‌گیر و لومیا ۹۲۰ را به تصویر می‌کشد. به گفته خود نوکیا تفاوت این دو کاملا واضح است و ما نیز آن را قبول داریم و مطمئنا هنگامی که در سه‌ماهه چهارم سال این گوشی به بازار عرضه شود همگی این را قبول خواهیم کرد.