ملت ایران: ناسا از برنامه خود برای راه اندازی خط تولید گروهی از ماهواره های کوچک با نام PhoneSats خبر می دهد که ارزان تر از ماهواره های فعلی هستند و ساخت آنها هم بسیار ساده تر خواهد بود. در حال حاضر مهندسان ناسا دو نمونه اولیه از این ماهواره ها ساخته اند که در یکی از نکسوس وان اچ تی سی و در دیگری از نکسوس اس سامسونگ استفاده شده است و انجام بسیاری از کارها و وظایف ماهواره بر عهده این تلفن های هوشمند خواهد بود.

همان طور که ناسا در وب سایت خود توضیح داده است، این اسمارت فون های معمولی می توانند بسیاری از قابلیت های مورد نیاز برای سیستم های ماهواره ای را تامین کنند. نیازهایی همچون پردازنده های سریع، سیستم عامل همه کاره و انطباق پذیر، تعدادی سنسورهای مینیاتوری کاملا مفید، دوربین های با رزولوشن بالا، گیرنده جی پی اس و…

ناسا می افزاید: «این رویکرد به مهندسان اجازه می دهد که به جای تلاش برای تولید راه حل ها و تکنولوژی های اختصاصی برای رفع نیازهای ماهواره ها، در تکنولوژی ها و گجت های تجاری به دنبال این قابلیت ها باشند.»

تمام هزینه صرف شده برای ساخت هر یک از این دو نمونه اولیه، چیزی کمتر از ۳۵۰۰ دلار بوده است. انتظار می رود که تا پایان سال جاری میلادی، سه عدد از این ماهواره ها با همکاری ناسا و از طریق راکت Antares صنایع Orbital Sciences به فضا پرتاب شوند.

منبع: نارنجی