با منتشر شدن نسخه نهایی ویندوز ۸ برای توسعه دهندگان ویندوز، دیگر وقت آن رسیده بود که مقایسه کامل و جامعی از عملکرد ویندوز ۸ در مقابل نسخه قبل خود ارائه شود.

بالا آمدن ویندوز:

همانطور که از نمودار پیداست ویندوز ۸ به طرز شگفت انگیزی سریع تر از ویندوز ۷ لود می شود. این مقایسه با استفاده از هاردهای SSD حتی از این هم بهتر می شود!

خاموش شدن ویندوز:

در این تست هم ۸ پیروز بیرون می آید و سریعتر از ۷ خاموش می شود.

تست ۳Dmark ۱۱

این تست معروف به مقایسه عملکرد گرافیک ۳ بعدی در هر دو سیستم عامل می پردازد. همانطور که می بینید عملکرد هر دو تقریبا در یک حد است و ۷ تنها کمی بهتر عمل کرده است.

تست PCmark ۷

یک تست معروف دیگر در مقایسه عملکرد چندرسانه ای. در این تست ویندوز ۸،۹ درصد بهتر عمل می کند.

تست موزیلا کراکن:

این تست به مقایسه عملکرد مرورگر ها می پردازد و همانطور که مشاهده می کنید عملکرد IE۱۰ در مقایسه با IE۹ بهتر بوده ولی هنوز به پای کروم و فایرفاکس نمی رسد. با اینکه آنها هم در ۸ بهتر از ۷ عمل می کنند.

تست گوگل وی ۸:

این تست هم مثل بالا برای مقایسه مرورگر هاست. در این تست هم کروم و فایرفاکس در ویندوز ۸ بهتر از بقیه عمل کرده اند.

تست عمکلرد فریم در ثانیه:

در این تست چند رسانه ای هم که بیشتر برای دیدن فیلم ها استفاده می شود، ۸ پیروز بیرون می آید و عملکرد بهتری دارد. مخصوصا در پخش ویدئو های HD, Full HD

در تست مشابه HandBrake نیز ویندوز ۸ بهتر از ۷ عمل می کند.

تست مایکروسافت اکسل:

در اینجا در زمان بالا آمدن و اجرای اکسل آفیس تحقیق می کنیم. باز هم ۸ پیروز میدان است.

تست هاردهای جدید SSD

با اینکه اکثریت هنوز دارای این حافظه های قدرتمند و سریع نیستند اما آنها به سرعت در حال گسترش هستند. در این تست ۸ و ۷ هر دو شبیه هم عمل می کنند چه در خواندن و چه در نوشتن

اما همین تست در قسمت ISO، ویندوز ۷ را ۹ درصد بهتر نشان می دهد.

ویندوز اکسپلورر:

ویندوز ۸ امکانات بی نظیری در مقایسه ۷ برای کپی کردن فایل ها و مدیریت آنها ارائه کرده است. در این تست می بینیم که از نظر سرعت کپی فایل های بزرگ، هر دو در یک سطح عمل می کنند.

برای فایل های کوچک هم هر دو تقریبا یکسان عمل کردند.

تست عملکرد بازی های مختلف:

در اینجا چند بازی سنگین و گرافیکی را در هر دو سیستم عامل مقایسه می کنیم. با اینکه ۷ کمی بهتر ظاهر شده است ولی فرق چندانی هم بین آنها نیست:

تکرار تست ها روی رایانه های ضعیف تر:

تمام تست های بالا روی رایانه های ضعیف تر و گرافیک و رم کمتر تست شدند و در کمال تعجب نتایج تقریبا یکسانی را ارائه دادند! پس ۸ روی رایانه های ضعیف هم به خوبی و بهتر از ۷ عمل خواهد کرد!

جمع بندی:

در اکثر تست ها ۸ برنده میدان بود و یا عملکرد یکسانی با ۷ داشت. برخلاف ویستا که عملکرد بسیار ضعیفی در مقابل Xp و حتی ۷ ارائه کرده بود.

پس آپگرید به ویندوز ۸ به همگان توصیه می شود. امکانات جدید و متنوع در یک کنار و عملکرد بهتر در مقابل ۷، آن را به بهترین سیستم عامل برای استفاده عموم مردم تبدیل می کند.

منبع: وینبتا