کاوشگر «کنجکاوی» در نخستین روزهای حضور در سیاره مریخ مجموعه‌ای از تصاویر پانارومای ۳۶۰ درجه را از خود و سطح دهانه گیل که برای بررسی امکان وجود حیات میکروبی در گذشته یا آینده این سیاره در آن فرود آمده به زمین ارسال کرده است.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، در این تصاویر سیاره مریخ از شباهت بسیار زیادی با زمین برخوردار است و دانشمندان آن را تا حد زیادی شبیه به صحرای موجاوه در آمریکا خوانده‌اند.

نخستین تصویر دقیق و گسترده کنجکاوی از محل فرود آن در دهانه گیل به شکل سیاه‌ و سفید بوده و از سمت شمال به طرف لبه این دهانه ۱۵۴ کیلومتری است. این تصویر از ترکیب دو تصویر به ثبت رسیده با دوربین‌های جهت‌یابی کنجکاوی به دست آمده است.

همچنین مریخ‌نورد کنجکاوی، نخستین تصویر پانورامای رنگی را نیز به زمین ارسال کرده که سطح قرمز رنگ سیاره مریخ به همراه چشم‌انداز کوهستان شارپ را به نمایش گذاشته است.

اگرچه این پاناروما در میان واضح‌ترین تصاویر از محل فرود کاوشگر قرار دارد اما از چسباندن حدود ۱۳۰ ریز عکس به یکدیگر ایجاد شده و دانشمندان در انتظار دریافت تصاویر با کیفیت بهتر هستند.

از دیگر تصاویر ارسالی از این مریخ‌نورد یک تنی، اولین تصویر پورتره از خود کنجکاوی با استفاده از دوربین‌های جهت‌یاب بوده که از چسباندن هشت ریز عکس برای به نمایش گذاشتن تصویر بدون اختلالی از آن بر روی سطح سیاره سرخ بوجود آمده است.

در روزهای آینده کنجکاوی به استراحت می پردازد تا رایانه‌های آن بتوانند نرم‌افزار خود را ارتقا دهند. این امر چندین روز به طول خواهد انجامید. در این زمان دانلود اطلاعات ادامه خواهد داشت اما این مریخ‌نورد وظیفه تازه‌ای را انجام نخواهد داد.

مریخ نورد کنجکاوی روز دوشنبه(۱۶ مرداد) برای اجرای یک ماموریت دو ساله در جست‌وجوی حیات میکروبی احتمالی در گذشته یا آینده این سیاره بر سطح این سیاره فرود آمد.

نخستین تصاویر 360 درجه «کنجکاوی» از سیاره مریخ