پیش بینی می شود ۱۵۰ هزار نفر از متخصصین با جدیدترین فناوری ها آشنا شوند. سال ۲۰۱۳ تلویزیون های موسوم به ۴K، یکپارچه سازی در دنیای گوشی های هوشمند، رابط های نرم افزاری جدید، جسچر و فرمانها و دستورات مجازی با چشم، اپ های فوق هوشمند را شاهد بودیم که در ۲۰۱۴ شاهد ادامه روند رشد این فناوری ها خواهیم بود، بعلاوه فناوری های جدیدی که در روزهای اول نمایشگاه رونمایی خواهند شد.
در این مقاله سعی می کنیم به ۵ گرایش عمده در نمایشگاه پیش رو در لاس وگاس CES۲۰۱۴ بپردازیم:
تلویزیون های ۴k
در لاس وگاس ۲۰۱۳ ورود تلویزیون های موسوم به ۴K با رزولوشن های بالا۴ ۴ هزار را دیدیم و امسال در نمایشگاه ۲۰۱۴ شاهد محصولات متنوع تری در این زمینه خواهیم بود. دو کمپانی الی جی و سامسونگ قبل از نمایشگاه از برخی محصولات خود رونمایی کرده و قرار است در نمایشگاه نمونه های جدیدتری را معرفی کنند. در سوی دیگر، کمپانی های سازنده فیلم نیز در تلاشند تا کیفیت ساخت را به سطح ۴K برسانند. قیمت ها از سال گذشته تاکنون کاهش پیدا کرده و همچنان جای کاهش وجود دارد و سازندگان چاره ای جز کاهش قیمت برای فروش های بیشتر ندارند.
همچنین استاندارد HDMI ۲.۰ نیز در نمایشگاه معرفی می شود و طبق این استاندارد کیفیت فیلم ها با ۶۰ فریم در ثانیه به نمایش در می آیند.
انفجار فناوری کامپیوترهای پوشیدنی
سالهاست نمایشگاه لاس وگاس عرصه ورود گجت ها و " فشن تک ها " fashion tech است و فناوری کامپیوترهای پوشیدنی یکی از اینهاست که هر ساله با محصولات جدید عاشقان تکنولوژی را به خود مشغول می سازد. موبایل و اپلیکیشن ها دو زیرمجموعه این گونه ابزارهاست که بعد از ورود ساعتهای هوشمند نظیر گلکسی گی یر در سال ۲۰۱۳ و اسمارت واچ ۲ سونی، به سرعت در حل رشد است. گجت نایک نیز برای خود حکایتی مستقل در بحثفیتنس و ورزش و… بوجود آورده است. سال گذشته عینک گوگل خودی نشان داد(البته بیشتر برای تکنولوژی بازها) و امسال باید نمونه های مشابه آن را در CES۲۰۱۴ شاهد باشیم که به عنوان رقیب عرض اندام خواهند کرد.
توسعه علوم بیومتریک
ابزارها و گجت های مجهز به حسگرهای دارای اثر انگشت در سال گذشته روی گوشی های هوشمند، توسط اپل به جهانیان معرفی شد و امسال بسیاری از سازندگان گجت برای بالا بردن ایمنی ابزارهای ساخت خودف قرار است از این فناوری استفاده کنند و بنابراین در CES۲۰۱۴ شاهد مجموعه ای از گجت های جدید مجهز به هویت بیومتریک خواهیم بود. بحثپسورد و حمایت از ابزارهای هوشمند علیه هر نوع رخنه امنیتی توسعه هویت بیومتریک را ضروری ساخته است. ایده های متنوع برای حفظ و توسعه امنیت روی ابزارهای جدید را می توانیم در نمایشگاه امسال ببینیم.
اینترنت اشیاء
اینترنت اشیاء یا همان Internet of Things اصطلاحی است که گریزی از آن نیست و مفهوم آن در CES۲۰۱۴ بیشتر نمود خواهد یافت. اینترنت اشیاء با بحثاتصال لوازم خانگی به اینترنت سالهاست توسط کمپانی های پیشرو مانند Nest و فیلیپس و.. شروع شده و در سالهای اخیر کمپانی های زیادی در این راه قدم برداشته اند.
همچنین در سال های اخیر، برنامه های کاربردی و خدمات وب بر اساس اطلاعات شخصی رشد یافته و ابزرهای شخصی و سخت افزارها را به هم متصل ساخته است. داشبورد اتومبیل ها هوشمند شده و سازندگان خودرو مشکلات فنی را رفع کرده و اتومبیل ها را با اینترنت اشیاء هوشمندتر از قبل ساخته و راحتی خوبی برای رانندگان فراهم ساخته اند. در آینده نزدیک بر اساس دیتای شخصی شما، اینترنت نیز شخصی تر شده و همیشه همراه شما و تمام وسایل زندگی تان خواهد بود و قطعا نمونه هایی در این رابطه در CES۲۰۱۴ خواهیم دید.
چاپ و چاپگرهای سه بعدی
قدرت فناوری چاپ سه بعدی بر کسی پوشیده نیت و هر چند هنوز پرینترهای سه بعدی گران هستند اما به زودی موج عظیم فناوری چاپ سه بعدی این موضوع را حل خواهد کرد و عرضه فناوری های جدید در زیرمجموعه سه بعدی باعثمی شود تا این صنعت رونق بیشتری بگیرد. در آینده نه چندان دور، چاپ و چاپگر سه بعدی، قطعات، گجت ها، موبایل، و… به صورت قطعات پازل مانند، توسط کاربران خانگی در خانه ها تولید خواهد شد.