رییس پلیس راهور ناجا گفت: پراید، وانت پیکان و وانت نیسان بیشترین کشته‌های تصادفات سال ۹۰ را داشته‌اند.

سردار اسکندر مومنی امروز در نشستی خبری اعلام کرد: شمار کشته‌های تصادفات رانندگی در سال گذشته به ازای هر ده هزار وسیله نقلیه به ۸،۱ نفر رسید که این میزان با میانگین دنیا که هشت نفر است نشان می‌دهد ما به میانگین جهانی رسیده‌ایم.

وی افزود: همچنین سبقت غیر مجاز سال در گذشته علیرغم کاهش تخلفات حادثه‌ساز، افزایش یافته است.

مومنی با اعلام اینکه نظام آموزش و صدور گواهینامه‌های رانندگی از مهرماه متحول می‌شود، افزود: طرح تابستانه امسال در دو مرحله اجرا می‌شود و با هشت تخلف حادثه ساز شامل سبقت و سرعت غیر مجاز، انحراف به چپ و راست، عدم استفاده از کمربند و کلاه ایمنی، حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزاد راه‌ها، صحبت با تلفن همراه، تجاوز به گذرگاه عابر پیاده و توقف دوبله به شدت در طرح تابستانه برخورد می‌شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در ادامه گفت: تخلفات موتورسیکلت‌ها و نمرات منفی راکبان همانند خودروها از ۳۱ خرداد ماه یکپارچه می‌شود. لذا نقل و انتقال موتورها نیز باید مانند خودروها به صورت قطعی انجام شود.

مومنی همچنین در مورد طرح خودروهای فرسوده نیز توضیح داد: اولویت و خواست دولت برخورد با خودروهای فرسوده و دادن تسهیلات به آنها و در آخرین مرحله توقیف آنهاست. لذا پاک کردن صورت مسئله و جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده بدون ارائه تسهیلات مناسب شایسته نیست.

وی افزود: دولت پس از مصوبه ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده از اول تیرماه مصوبه‌ای دیگری داشته که ممنوعیت تردد و دادن تسهیلات به این دارندگان این خودروها را تغییر داده است.

منبع: ایسنا