نخستین سیاهچاله کشف‌شده در سال ۱۹۷۲، یعنی سیاهچاله دجاجه ایکس - ۱، به تازگی فاصله‌اش از زمین و در نتیجه جرمش را آشکار کرده است. به علاوه یافته‌های جدید حاکی از آن هستند که این سیاهچاله در حال چرخش به دنیا آمده است.

مشخصات دقیق نخستین سیاهچاله کشف‌شده به دست آمد

سیاهچاله دجاجه ایکس - ۱(Cygnus X - ۱) در سال ۱۹۷۲ میلادی به عنوان یک سیاهچاله احتمالی مطرح شد ولی تخمین فاصله‌ این جرم کیهانی تا زمین همواره بسیار دشوار بوده است. این امر به نوبه خود باعثمشکل بودن تعیین ویژگی‌های اساسی این سیاهچاله مانند جرم و سرعت چرخشش بود.

اخیرا یک تیم از پژوهشگران مرکز اخترفیزیک هاروارد - اسمیتسونی در آمریکا با استفاده از آرایهٔ بزرگی از رادیوتلسکوپ‌ها به مطالعه این سیاهچاله و اندازه‌گیری اختلاف منظر آن پرداختند. با توجه به میزان اختلاف منظر به دست آمده یا‌‌ همان تغییرات اندک موقعیت ظاهری اجرام کیهانی در نتیجه حرکت زمین به دور خورشید، سیاهچاله دجاجه ایکس - ۱ تقریبا در فاصله ۶۰۰۰ سال نوری از زمین واقع است.

نتایج این پژوهش به همراه اطلاعات دیگر به دست آمده همچنین نشان می‌دهند که این سیاهچاله جرمی حدودا ۱۴/۸ برابر خورشید دارد و با سرعت زیادی به دور خود می‌چرخد.

منبع: ماهنامه نجوم