بعد از آنکه روزنامه Excelsior گزارش داد رییس جمهور سابق این کشور در سال ۲۰۰۷ سیستم استراق سمع از مکالمات تلفنی، ایمیل و چت اینترنتی از امریکا خریده و نصب کرده، مقامات قضایی اعلام کردند تحقیق درباره صحت این موضوع را شروع کرده اند.
ادوآردو سانچز سخنگوی وزارت کشور مکزیک تایید کرد که تحقیق در مورد همکاری دولت سابق با مقامات وزارت خارجه امریکا برای نصب سیستم جاسوسی آغاز شده است.
وی اعلام کرد اسناد در حال بررسی است تا ببینیم آیا در این رابطه جرمی به وقوع پیوسته است یا نه؟
بعد از افشاگری های اسنودن در مورد سیستم جاسوسی پریسم و تبعات قانونی - اینترنتی آن در دنیا، کشورهای همکار با امریکا زیر ذره بین قرار گرفته اند.
گزارش این روزنامه حاکی است اداره فدرال مکزیک بنام AFI با همکاری اداره دادستانی کل، به اسم مبارزه با ترافیک مواد مخدر و قاچاقچیان این سیستم را توسط شرکت امریکایی Verit systems نصب کرده و مدیریت می کرده اند.
گفته می شود تجهیزات شنود اینترنتی - مخابراتی به قیمت ۳ میلیون دلار از این شرکت خریداری شده و نصب شده است.
سانچز سخنگوی وزارت کشور گفت می خواهیم بدانیم این پروژه و تجهیزات آن همچنان در حال کار هست یا نه؟
کالدرون رییس جمهور سابق که دسامبر سال گذشته قدرت را به انریکو پنا نیه تو واگذار کرد، در سال ۲۰۰۶ با دولت امریکا قرارداد همکاری و مبارزه با قاچاقچیان بست که باعثسرازیر شدن کمک ۱.۹ میلیارد دلاری امریکا به مکزیک شد.
البته دولت جدید قرارداد امنیتی را لغو نکرده و فقط راه کنترل و مدیریت مبارزه با قاچاقچیان را تغییر داده و از حالت همکاری فردی و مستقیم، همکاری دو وزارت خانه کشور مکزیک و امریکا را خواستار شده است.