ملت ایران: پروژه فضاپیمای جیبی اکنون در سایت کیک استارتر برای جمع آوری کمکهای مردمی عضو شده تا هزاران انسان بتوانند فضاپیمایی به اندازه یک سی دی را به مدار بفرستند.

خود این فضاپیماها دیسک های پلی آمید با دستگاههای الکترونیک منعطف هستند که کوچکتر از سی دی و به نازکی یک ورق کاغذ است. این دستگاهها از ماده مشابهی مانند صفحه مدارهای منعطف ساخته شده اند.

کاوشگران تا ۹۹ پوند برای شخصی سازی فضاپیما با افزودن تصویر یا پیامی از سایت رسانه اجتماعی مورد علاقه شان یا این که فضاپیما طراحی منحصربه فردی داشته باشد، پرداخت می کنند.

این فضاپیماهای کوچک درون یک فضاپیمای مادر میان سیاره ای کیوب ست قرار گرفته و بر روی یک موشک خصوصی به فضا پرتاب خواهند شد.

سفینه مادر سپس به سوی ماه پرواز کرده و پس از ورود در چند ماه بعد، ناوگان فضاپیماهای جیبی در هنگام آزادسازی برای فرود بر روی ماه و تکیمل ماموریتشان عکس برداری می شوند.

این پروژه باید طی ۶۰ روز از طریق این سایت حداقل ۲۹۰ هزار پوند سرمایه برای ادامه ماموریتش جمع کند؛ اگرچه تاکنون تنها هفت هزار پوند جذب کرده است.

این پروژه تنها با مشارکت جمعی امکان پذیر بوده و به عضویت حداقل دو هزار نفر نیاز دارد.

دیسک های فوق نازک و سبک مانند بادبان های بسیار کوچک خورشیدی عمل کرده و در فضا حرکت می کنند.

این ماموریت قرار است از زمان طراحی تا فرود بر ماه حدود سه سال به طول بینجامد. این ماموریت به دو شکل انجام می شود، پروژه پیشاهنگان زمین با هزینه ای حدود ۹۹ پوند که طی آن ماهواره با هدف ورود مجدد به جو در مدار زمین آزاد می شود و پیشاهنگان ماه که قیمت آنها از ۱۹۹ پوند آغاز شده و تلاش می کنند بر روی ماه فرود بیایند.

هر دو نوع دیسکهای بادبان خورشیدی با قطر کمتر از ۸۰ میلیمتر و میانگین کمتر از یک بیستم ضخامت میلیمتر بوده و از سلولهای خورشیدی، رایانه، فرستنده و گیرنده رادیویی و ابزار دیگر آنبرد برخوردارند.

این فضاپیماها توسط شرکت به عنوان یک سیستم اکتشاف فضایی جمعی ارزان قیمت و منبع باز توصیف شده که به اندازه کافی برای جا شدن درون جیب انسان کوچک هستند.

شرکت کنندگان با درک بیشتر از فناوری می توانند با پرداخت هزینه بیشتر برنامه نویسی کرده و سخت افزار آنبرد را برای اجرای تجربیات خود مانند نقشه برداری از باد خورشیدی یا بازی لیزر تگ در فضا سفارشی بسازند.

تمام افراد شرکت کننده خواهند توانست بر پیشرفت خود در طول این ماموریت بلندپروازانه با برنامه کنترل ماموریت جیبی نظارت کنند.

این برنامه فضاپیمای جیبی را از زمان طراحی و تولید آن در آزمایشگاه تا سفر آن در فضا پیگیری خواهد کرد.

شرکت کنندگان همچنین می توانند سفر فضاپیمای خود را با وبلاگ نویسی، خاطرات ماهانه ویدیویی و سمینار تحت وب سه ماهه دنبال کنند.

همچنین دوربینهایی در آزمایشگاه محل ساخت، تاسیسات آزمایش و کنترل ماموریت وجود دارد.

این اولین ماموریت فضایی برای تیم جهانی از دانشمندان، مهندسان و طراحان پروژه فضاپیمای جیبی نیست. آنها از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۲۴ پروژه منبع باز را که توسط بیش از ۱۰۰ داوطلب از ۲۰ کشور پشتیبانی شده ایجاد کرده اند.

برپاکنندگان این پروژه امیدوارند در آینده بتوانند ماموریتهایی برای مناطق دیگر منظومه شمسی از جمله سیارات مریخ، زحل و چند سیارک داشته باشند.