او امروز از فعالیت هایش در عرصه های علمی در ۴ سال گذشته سخن گفت و نیز به بررسی شرایط حال حاضر و موضوع هسته یی از سال های گذشته تاکنون پرداخت.

وی با وجود این که معتقد است موضوع هسته یی به دقیقه ۹۰ رسیده، اما تاکید کرد که نباید روحانی را برای حل فوری و فوتی موضوع هسته یی در تنگنا گذاشت.

به گفته وی امروز درک جامعی در داخل کشور درباره موضوع هسته یی به صورت مشترک وجود دارد و غرب نمی تواند میان رهبری و دولت در تصمیم گیری های کلان تفکیک به وجود آورد.

وی گفت: معتقد نیستم که ما ژنرالیم و سایرین که هستند گروهبان هستند و آنها باید بروند تا ژنرال ها سر کار آیند. به نظر می رسد این دیدگاه یک توهم است.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: اگر در کشور شرایط فراهم شود نیروهای قابل زیادی وجود دارند که کم هم نیستند. در شرایط فعلی نیز آقای روحانی تلاش می کند از نیروهایی کمک بگیرد تا بتواند کشور را به شرایطی برساند که واقعا عقلانیت در آن ایجاد شود و سر و سامان نسبی به وجود آید و این نیروها هم کم نیستند. چه در گذشته و چه در حال حاضر نباید فکر کنیم اگر ما نباشیم کارها می خوابد، این از خودخواهی ما است اگر این تصور را داشته باشیم.

آقازاده خاطرنشان کرد: لازم نیست انسان حتما وزیر و وکیل باشد تا بتواند در جامعه مفید باشد، می تواند در هر شرایطی قرار گرفت اگر واقعا قابلیت هایی داشته باشد برای جامعه و کشور مفید باشد. در این زمینه باید بگویم من کسی نبودم که کنار گذاشته شوم، خودم به دلیل اختلاف نظرهایی که با آقای دکتر احمدی نژاد درباره حل و فصل پرونده هسته یی داشتم کنار رفتم، وقتی هم که کنار رفتم فکر می کردم بیرون از دولت هم باید مفید بود، بنابراین به نظر خودم کارهای قابل توجهی آغاز کردم و در این نزدیک به چهار سال هم موفقیت های بسیار خوبی داشتم.

وی در ادامه این گفت وگو که خبرنگار ایرنا نیز حضور داشت، توضیح داد: من درباره ضرورت فناوری های جدید اعتقاد دارم و به آن بسیار علاقه مندم. اولین کاری که آغاز کردم کار بر روی ایمپلیمنت های پوستی بود که پروژه آن هم توسط خود آقای احمدی نژاد افتتاح شد و ما در حال حاضر تولید پوست زنده ای داریم که برای درمان زخم های دیابتی و سوختگی ها از آن استفاده می کنیم و در بیمارستان های متعددی این محصول مصرف می شود.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان اظهار کرد: در این پروژه ها چندان از طرف دولت کمکی انجام نشد اما بالاخره دوستان و همکاران من زحمات زیادی کشیدند و این پروژه ها را به مرحله تولید رساندند. در حال حاضر دوستان کارخانه تولیدی قابل توجهی دارند که به صورت کاملا خصوصی فعالیت می کند که صاحبان سهام آن چند نفر از مدیران سابق من در سازمان انرژی اتمی هستند که بر روی این تکنولوژی کار کردند. خانه ها و امکانات شان را فروختند و من هم هیچ سهمی در آنجا ندارم و فقط به آنها کمک می کنم.

آقازاده ادامه داد: با این دوستان پروژه دیگری تعریف کردیم که درباره لنزهای چشمی بود. در شرایط فعلی بیماری آب مروارید یکی از موضوعات مستمر و فراگیر کشور است و لنزهایی که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد یا آمریکایی است و یا اروپایی. ما نمونه هایی از این لنزها را تولید کردیم. در بیمارستان فارابی برای بیش از ۱۰۰ بیمار توسط رییس این بیمارستان این محصولات استفاده شد که بسیار خوب جواب داد. در شرایط فعلی نیز به دنبال تامین سرمایه ای هستیم که بتوانیم این لنزها را تولید انبوه کنیم.

معاون پیشین رییس جمهور کشورمان افزود: من در گزارش مفصلی که به مقام معظم رهبری ارائه داده بودم تاکید کردم که بخش انرژی الکتریکی کشور و برق حل نخواهد شد مگر اینکه ما وارد تکنولوژی جدید شویم، آن زمان ما متوجه شدیم که کشورهای پیشرفته بر روی نیروگاه های کوچک و خانگی سرمایه گذاری های زیادی کرده اند و بازدهی این نیروگاه ها بالای ۹۰ درصد است، گرمایش و سرمایش و همچنین برق را تامین می کند. ما با دوستانی مانند آقایان فیاض بخش و سعیدی وارد این پروژه ها شدیم و وارد عرصه ای شدیم که در کشور در شرایط فعلی بسیار پا گرفته است و بیش از ۱۰ هزار مگاوات تقاضا برای این نوع نیروگاه ها در کشور به وجود آمده است. ما در این زمینه بسیار موفقیت داشتیم، پروژه بزرگی را در گل گهر آغاز کردیم تا بتوانیم از این نیروگاه های کوچک استفاده کنیم. در بندرعباس هم این پروژه ها دنبال شد.

وی ادامه داد: نیروگاه هایی برای مصارف خانگی از یک مگاوات تا ۱۰ مگاوات راه اندازی کردیم که می توان در مصارف مختلف از آنها استفاده کرد که بازدهی آنها بالای ۸۰ درصد است. برای ۱۰۰ مگاوات از این برق با گل گهر قرارداد بستیم که برق تولیدی آن در بندرعباس تحویل وزارت نیرو می شود و آنها معادل آن را در گل گهر تحویل می دهند، از گرمای مازاد آن آب دریا را شیرین می کنیم و به سیرجان انتقال می دهیم. این ها پروژه های بزرگی هستند که در دست اجراست.

آقازاده اضافه کرد: دلیلی ندارد که حتما تصور کنیم باید وزیر و یا وکیل بود تا بتوان در کشور مفید باشیم. در چهار سال گذشته ای که از دولت خارج شده ام تقریبا روزانه بیشتر از گذشته وقت گذاشته ام و فعالیت داشته ام و بسیار هم راضی هستم.برای همین معتقدم باید این کارها را دنبال کنم که اهمیت و تاثیرگذاری این کارها در کشور کمتر از کارهای دیگر نیست. امیدواریم در دولت آقای روحانی از این پروژه ها حمایت شود تا بتوانیم این فناوری ها را در حد وسیع توسعه دهیم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان تاکید کرد: در هیچ کدام از این پروژه ها سرمایه ای ندارم و بیشتر در مورد انتقال تجربیات و مدیریت کمک های حمایتی انجام می دهم، اینها مرا بیشتر ارضا می کند تا سایر مسائل. معتقدم می توان از تجربیات نیروهایی که آزاد شده اند برای کمک به ساختار بخش خصوصی و ساماندهی اقتصادی و سیاسی کشور استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که استرس دولتی کم است بازیافت بدنی بیشتری ایجاد می شود. من ورزش می کنم، استراحت می کنم و واقعا شادابی من پس از مسوولیت بسیار بیشتر بوده است.

آقازاده در ادامه با بیان اینکه درباره برخی مشکلاتی که دولت آینده برای اداره کشور پیش رو دارد باید نکاتی در نظر داشت، گفت: طبیعتا آقای روحانی در شرایط فعلی مشغله زیادی دارد چون فرصتی نشده است که گفت وگوی مستقیمی با ایشان داشته باشم باید مسائلی را مطرح کرد البته طبیعتا در آینده مورد مشورت قرار می گیریم، اما آنچه که به نظرم در شرایط فعلی اهمیت دارد این است که آقای روحانی سه پروژه بسیار بزرگی پیش رو دارد. اگر بتواند این پروژه ها را پیش ببرد به نظرم در چهار سال آینده خدمت بزرگی به کشور کرده است.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان توضیح داد: نباید این مشکلات را به صورت وزارتخانه ای و یا فردی نگاه کرد، بلکه واقعا باید به این مسائل به صورت موضوعی پرداخت. یکی از این پروژه ها موضوع امنیت اجتماعی چه از بعد اقتصادی و یا چه از بعد اجتماعی و سیاسی است. اینگونه نیست و که فقط یک وزارتخانه بتواند از عهده آن برآید. طبعا باید آقای روحانی وزارت کشور، اطلاعات، اطلاعات سپاه و نیروی انتظامی را مامور کند و بهترین موقعیت است که به صورت کمیته ای از آنها بخواهد که بحثامنیت اجتماعی و اقتصادی کشور را سر و سامان دهند و می تواند این کمیته را زیر پوشش دبیرخانه شورای امنیت قرار دهد و تعریف کند که در یک سال آینده از شما می خواهم آرامش را به جامعه برگردانید و از آنها بخواهد که این حرکت را انجام دهند البته کار ساده ای نیست و بسیاری از چیزها به هم خورده است و یا بعضی موضوعات نیاز به اصلاح دارد.

وی توضیح داد: مثلا جمعیتی در شرایط کنونی بخشی از سرمایه های خود را خارج کرده اند. برای اینکه امنیت آنها تامین شود ابتدا باید برای آنها اطمینان خاطر فراهم کنند، لازمه آن ایجاد قوانین و مقررات است تا آرامش ایجاد شود. بر مبنای آن می توانند به تدریج سرمایه های قابل توجهی که به اعتبار گزارش های سیستم های دولتی از کشور خارج شده است برگردند.

آقازاده گفت: پروژه دومی که به نظر می رسد موضوع روز آقای روحانی است و به صورت جدی از مطالبات مردمی است بحثاقتصادی است. به نظر من اگر آقای روحانی درگیر سیاست های مالی شود موفق نخواهد شد. ایشان باید اولویت خود را بر سیاست های پولی بگذارد. در سیاست های پولی موضوعات بسیار متنوعی وجود دارد که بسیار اهمیت دارد. وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و حتی مجلس و ارگان های دیگری که ذینفع در این موضوع هستند باید این را به صورت پروژه ای تعریف کرده و سریعا هم درباره آن اقدام کنند.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان اظهار کرد: موضوعات متنوع زیادی در سیاست های پولی وجود دارد از جمله مساله تورم و نقدینگی و بسیاری از شاخص های جدی امروز اقتصادی ما که تحت لوای سیاست های پولی قرار دارد. مثلا ما در شرایط کنونی ذخایر زیادی طلا داریم که چندان خاصیتی ندارند. اگر بتواند برای جمع آوری نقدینگی که موضوع بسیار جدی است طلا به بازار عرضه شود تا نقدینگی جمع شود بسیار موثر است نه اینکه دوباره پول را به بازار تزریق کند بلکه باید یا از گردونه پولی خارج کند و یا اینکه این پول را در جایی ذخیره کند. در شرایط کنونی کارخانجات و مراکز تولیدی که آسیب دیده اند با بهره کم و کوتاه مدت می توانند وام دریافت کنند. این کارها تولید و پول را برمی گرداند به جاهای اصلی خودش، تا اینکه بخواهد مثلا دلارفروشی ایجاد شود.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که در بحثاقتصادی بسیار اهمیت دارد بنگاه های شبه دولتی هستند. گزارشی از دکتر آخوندی دیدم که به نظرم گزارش بسیار جالبی بودم. ایشان در تحقیق جامعی که انجام دادند اعلام کردند که بیش از ۸۰ درصد واگذاری ها در این مدت به بنگاه های شبه دولتی بوده ست و عملا به بخش خصوصی چیزی واگذار نشده است. این بنگاه های شبه دولتی هم اقتصاد را نچرخاندند بلکه بر معضلات اقتصادی افزوده اند بنابراین یکی از فوریت های دولت آقای روحانی باید این باشد که این بنگاه های شبه دولتی را در درجه اول متوقف کنند و در درجه بعد آنها را تعدیل نماید.

آقازاده توضیح داد: مثلا فلان صندوق ها یا فلان بنگاه ها نمی توانند اقتصاد کشور را بچرخانند. در سیاست های پولی موضوعات بسیار متنوعی وجود دارد که باید در زمان خود از این نوع ایده ها اگر مورد تایید تیم اقتصادی آقای روحانی باشد استفاده کنند و آنها را در اولویت قرار دهند. اقتصاد موضوعی نیست که به صورت روزمره بخواهند آن را دنبال کنند بلکه باید برنامه هایی را داشته باشند و با نگاه به آن مثلا امیدوار باشند که در یک سال آینده تازه نشانه های بهبود اقتصادی در کشور بروز و ظهور پیدا کند.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان درباره افزایش انتظارات اجتماعی از دولت جدید برای بهبود شرایط اقتصادی، گفت: توقعات کوتاه مدت را رد نمی کنم مثلا در شرایط کنونی شرایط فراهم نیست که فرآورده ها را مجددا افزایش سنگینی دهیم با اینکه در بودجه این موضوع گذاشته شده است که حدود ۳۸ درصد متوسط فرآورده ها افزایش قیمت داشته باشد. چهار ماه از فعالیت دولت در سال ۹۲ گذشته است. اگر بخواهند در هشت ماه آینده این ۳۸ درصد را محقق کنند باید حداقل ۵۰ یا ۶۰ درصد فرآورده ها را افزایش دهند، جامعه کشش این را ندارد، باید آقای روحانی به تیم اقتصادی خود تاکید کند برای مابه التفاوت آن فکری کند و حتی اگر لازم شد لایحه ای به مجلس ببرد. تحمیل های جدید به مردم درست نیست. اینها مسکن های موقت است اما موضوعی که درباره سیاست های پولی مطرح می کنم ریشه دار است و مساله بنیادی اقتصادی محسوب می شود.

وی ادامه داد: موضوع سومی که آن را به صورت پروژه در پیش روی آقای روحانی می بینم مساله هسته یی کشورمان است. معتقدم موضوع هسته یی به دقیقه ۹۰ رسیده است. واقعا امروز هم غرب و هم ایران باید وارد مذاکره جدی شوند. البته از آنجا که در جریان کارها بودم و در مجموع اطلاعات کاملی از گذشته موضوعات هسته یی دارم باید درباره این موضوع برنامه های ویژه ای داشت. در دقیقه ۹۰ هر طرفی که نفس بیشتری داشته باشد برنده موضوع است، ما نباید آقای روحانی را در تنگنایی قرار دهیم که به صورت فوری و فوتی بخواهد این موضوع را حل کند.

آقازاده گفت: از آنجا که در جریان موضوعات هستم اطلاع دارم هر زمان نشانه جدی از سوی غرب دیده شد مقام معظم رهبری فعال می شد و مسوولین را برای حل و فصل این قضیه به کار می گرفتند.

آقازاده در ادامه گفت وگو با اظهار کرد: در شرایط فعلی نباید توقعات را از دولت روحانی بالا ببریم بلکه باید با تدبیر و جامع نگری، حقوق هسته یی کشور را حفظ کنیم و در مذاکرات آن را پیش ببریم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی ادامه داد: آقای روحانی با اطلاعات جامعی که از بحثهسته یی دارد می تواند با رویکرد صحیح و منطقی با این موضوع برخورد کند.

وی اظهار کرد: در گذشته شاهد بودیم که هر وقت از طرف غربی ها علامتی جدی مشاهده می شد رهبری در آن موضوع فعال می شدند و تلاش می کردند موضوع را حل کنند و جفاست که فکر کنیم رهبری نمی خواسته است موضوع هسته یی حل شود. مقاطعی بود که ما مجریان خوب عمل نکردیم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به اینکه چه کسانی و یا گروهی معتقدند که رهبری نمی خواسته است موضوع هسته یی حل شود؟ گفت: برخی مواقع این بحثمطرح می شد و در مناظره های انتخاباتی به ویژه مناظره سوم حرف هایی مطرح شد که چنین معنایی در آن وجود داشت.

آقازاده با اشاره به تحولات در بحثهسته یی در سال ۸۷، گفت: در آن مقطع نشانه هایی از سوی غربی ها برای حل موضوع دیده شد و رهبری جلسه ای ترتیب دادند که من هم در آن شرکت داشتم و نظراتم را گفتم مبنی بر اینکه می توان با رویکرد جدید که از سوی غربی ها مطرح شده است مساله را پیش برد و رهبری تصمیم گرفتند که رویکرد غربی ها مورد توجه قرار گیرد و ما دنبال مساله برویم اما برخی زیر بار قضیه نرفتند.

وی اظهار کرد: معتقدم لازم نبود هزینه های سال های بعد از ۸۷ به کشور تحمیل شود.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به اینکه چه کسی و یا به چه دلیلی آن رویکرد عملی نشد، گفت: رییس جمهور نظر موافق با آن رویکرد نداشتند و اختلاف بنده با آقای احمدی نژاد هم از همین جا شروع شد. آقای احمدی نژاد تحلیل هایی داشتند و فکر می کردند نباید به سمت آن رویکرد برویم.

آقازاده از بیان جزئیات رویکرد و پیشنهاد غربی ها در سال ۸۷ خودداری کرد.

وی با بیان اینکه آقای روحانی در جریان جزئیات مساله هستند و می تواند با تیمی که تشکیل می دهد این موضوع را با رویکردی صحیح به نتیجه برسانند، افزود: ما در سال ۸۷ اعتقاد داشتیم از لحاظ فنی به قابلیت لازم در عرصه هسته یی رسیده ایم و بعد از آن موضوع ابعاد توسعه ای پیدا می کند. ظرفیتی که در زمینه هسته یی در کشور ایجاد شده است به نقطه ی قابل قبولی رسیده و دنیا هم متوجه این مساله شده است. دانش هسته یی با تمام مشقت هایش بومی شده است و معتقدم می توان با مشارکت دیگران در این عرصه پیش برویم و به جای آنکه هزینه بدهیم، پیشرفت کنیم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان با تاکید بر اینکه باید وارد یک مذاکره جدی با ۱ + ۵ شویم، گفت: مساله اصلی بین ما " اعتمادسازی " است. هم آنها و هم ما باید به سمت اعتماد متقابل رویم و بی اعتمادی های شکل گرفته را رفع کنیم. تیم آقای روحانی باید وارد مباحثعملی و جدی شوند. همچنین توصیه ام به غربی ها این است که اعمال تحریم ها کارآیی ندارد، آنها هر کاری که می توانستند انجام دادند اما دیدند که اراده کنار گذاشتن فعالیت های هسته یی در ایران وجود ندارد. غربی ها باید بیشتر از آنکه به تهدید و تحریم علیه ایران بپردازند جنبه های عملی تفاهم و تعامل را فعال کنند. البته من معتقدم غربی ها به این مساله نیز توجه دارند.

آقازاده در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه غربی ها معتقدند شناسایی حق غنی سازی ایران باید نتیجه یک تعامل دوسویه با ایران باشد در حالیکه ایران و تیم مذاکره کننده هسته یی فعلی معتقد است غربی ها باید در آغاز یک تعامل، حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسند، تصریح کرد: اینکه غربی ها مطرح می کنند نتیجه مذاکرات و شکل گرفتن یک تعامل می تواند شناسایی حق غنی سازی ایران باشد موضوعی است که تاکنون وجود نداشته و رویکرد مثبتی است و باید به آن توجه کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر که گفته شده است شما در چهار سال گذشته خانه نشین و افسرده شده اید، گفت: می بینید که حالم خوب است و افسرده نیستم.

در ادامه این گفت وگو آقازاده که از سال ۶۴ تا ۷۶ وزیر نفت دولت های میرحسین موسوی و هاشمی رفسنجانی بوده است و از سال ۷۶ تا سال ۸۸ ریاست سازمان انرژی اتمی را بر عهده داشته است، گفت: در مقاطعی غربی ها به دنبال آن بودند که تعلیق ایجاد شود اما اکنون تقریبا این مساله در دستور کار آنها نیست. آنها امروز تمرکزشان بر غنی سازی ۲۰ درصد یا بالاتر است. تاریخ مصرف مساله تعلیق گذشته است.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان ادامه داد: در گذشته غربی ها اعلام نمی کردند که نتیجه مذاکرات باید شناسایی غنی سازی باشد، اما اکنون این مساله را بیان می کنند.

وی اضافه کرد: من در آن سال ها مخالف هرگونه تعلیق بودم و اکنون نیز مخالف تعلیق هستم. بحثدانش هسته یی یک قابلیت است. من در آن دوران اصرار داشتم که باید به این قابلیت برسیم و دانش هسته یی ایجاد شود تا موانع موجود برطرف شود و به نقطه ای برسیم که غیرقابل برگشت باشد. اکنون این قابلیت به وجود آمده است.

آقازاده در ادامه اظهاراتش اضافه کرد: در آن زمان غربی ها فشار می آوردند که بساط هسته یی را جمع کنند اما اکنون اینگونه نیست. باید در مذاکرات آینده مسائل ارزیابی شود. غربی ها می دانند که ما از برنامه هسته یی صرف نظر نمی کنیم، باید به واقعیت ها بپردازیم. اگر وارد مذاکرات جدی شویم صحت و سقم مواضع طرفین برای دنیا و مردم کشورمان معلوم می شود.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد: امروز باید مذاکرات شفاف برگزار شود. نکته کلیدی این است که کسی نباید مذاکرات را در قالب های ابهام پیش برد. باید شفاف سازی انجام شود، هم غربی ها و هم ما مقاصد خود را شفاف بیان کنیم. در گذشته ابهامات میان طرفین زیاد شده و طرف ها نسبت به یکدیگر شکاک بودند اما این واقعیت موجود نیست.

وی ادامه داد: واقعا در ایران ابهامی وجود ندارد که ما نتوانیم آن را حل کنیم و این مسائل چیزی نیست که آقای روحانی نتواند آن را حل کند.

آقازاده در پاسخی درباره درخواست گروه ۱ + ۵ و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره تعهدات فراتر از ان. پی. تی، گفت: در مقاطعی ما می توانستیم مساله پارچین را حل کنیم. پارچین موضوع پیچیده ای نیست. زمانی که شش بند مطالعات ادعایی در زمان من حل شد بند هفت یعنی بحثنظامی نیز قابل حل بود. موضوع پارچین لاینحل نیست، در واقع پارچین موضوع اصلی نیست.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره نظارت های درخواست شده از سوی غرب بر برنامه هسته یی ایران، گفت: طبیعی است که ایران با نظارت هایی که در چارچوب قانون باشد توافق خواهد کرد. این مساله بستگی به این دارد که تنها آنها متقاضی نباشند و تعادلی در تقاضا وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال اجرای پروتکل الحاقی، ادامه داد: همه این مسائل در مذاکرات آینده به طور جدی باید مورد بحثقرار گیرد و باید در مذاکرات شفاف سازی داشته باشیم تا معلوم شود که پروتکل الحاقی را در قبال چه چیزی از ایران می خواهند. من موافق مابه ازای متوازن هستم، اما اصل شناسایی غنی سازی اورانیوم باید مورد قبول قرار گیرد و بر این اساس وارد تعامل شویم.

آقازاده درباره تیم حسن روحانی برای مذاکرات ایران با ۱ + ۵، افزود: امروز درک جامعی در داخل کشور درباره موضوع هسته یی به صورت مشترک وجود دارد. آنها نمی توانند میان رهبری و دولت در تصمیم گیری های کلان تفکیک به وجود آورند.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حسن روحانی در کتابش نسبت به عملکرد شما انتقاداتی بیان کرده است، نظر شما نسبت به این انتقادات چیست، گفت: اکنون زمان گله گذاری نیست.

وی در ادامه اظهاراتش در پاسخ به اینکه اگر در این باره اظهارنظری نکنید ممکن است عملکرد شما زیر سوال برود، افزود: عیبی ندارد بگذارید زیر سوال برود.

آقازاده در پاسخ به سوالی درباره اظهارنظرهای کاندیداهای ریاست جمهوری درباره مساله هسته یی ایران، تصریح کرد: من در این باره نظری ندارم و وارد منازعات سیاسی نمی شوم و اگر نظری داشته باشم نظرم را به آنها مطرح می کنم نه به مطبوعات.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان ادامه داد: من همواره با آقایان در مراوده هستم و آنها نظراتم را می پرسند اما اگر مسائل تبدیل به منازعات سیاسی شود کمکی به کشور نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: در طول شانزده سال گذشته ما عنادی برای حل نکردن موضوع هسته یی نداشتیم، تنها شرایط فراهم نبود. اکنون غربی ها متوجه هستند که موضوع هسته یی مساله ای نیست که ایران از آن گذشت کند. آقای روحانی نیز در این زمینه همان قدر استقامت دارند که مقام معظم رهبری به همان اندازه استقامت دارند و من نیز همین نظر را دارم. اختلاف نظری در این باره وجود ندارد. ما باید غربی ها را به این نتیجه برسانیم که مساله هسته یی ایران چیزی نیست که بتوانند از مسیر تحریم از ما باج خواهی کنند. اکنون زمان مذاکرات جدی فرا رسیده است. غربی ها همه کارهایی که می توانستند را انجام دادند.

آقازاده با بیان اینکه منافع ملی قابل معامله با کسی نیست، خاطرنشان کرد: این منازعات سیاسی مفید برای کشور نیست. درباره مسائلی که مرتبط و تاثیرگذار با امنیت ملی است نمی توان در طول ۱۰ دقیقه صحبت کرد و تنها یک تکه از پازل صد تکه ای را بیان کرد. من وارد منازعات سیاسی نمی شوم.

رییس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به اینکه منافع ملی به منافع شخصی ارجحیت دارد، افزود: اکنون نیروهای خوبی برای عهده گیری ریاست سازمان انرژی اتمی در کشور وجود دارند، آقای روحانی نیازی به توصیه ندارند.