به گزارش سرویس سیاسی ملت ایران جیکوب زوما، رییس جمهوری آفریقای جنوبی در بیانیه ای وضعیت جسمانی نلسون ماندلا را بحرانی اعلام کرده است.

آقای زوما، در بیانیه خود افزود که پزشکان " تمام تلاش خود را انجام می دهند تا شرایط او را بهبود بخشند. " وی گفت که به عیادت آقای ماندلا رفته و با همسر و تیم پزشکی او دیدار کرده است.

اولین رئیس جمهور سیاه پوست ِ آفریقای جنوبی، که همکنون ۹۴ ساله است، در این ماه برای سومین بار در سال اخیر، به دلیل عود عفونت ریوی اش در بیمارستان بستری شد.

در بیانیه ی آقای زوما آمده است، در صحبتی که وی روز یکشنبه با پزشکان داشته، شرایط رئیس جمهور اسبق آفریقای جنوبی در ۲۴ ساعت گذشته رو به وخامت توصیف شده است.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی از مردم خواست برای بهبودی رهبر پیشین دعا کنند. آقای زوما همچنین شایعات درباره ایست قلبی نلسون ماندلا را تکذیب کرد.

آقای ماندلا به سبب رهبری مبارزات سیاه پوستان آفریقای جنوبی با حکومت اقلیت سفید پوست این کشور، و دعوت به مصالحه و آشتی ملی پس از پیروزی این مبارزات مسالمت جویانه، در سراسر جهان از احترام بسزایی برخوردار است. این در حالی است که وی مدت ۲۷ سال به همین خاطر در زندان به سر برده بود. وی پس از ۵ سال، به عنوان اولین رئیس جمهور سیاهپوست این کشور، به شیوه ای دموکراتیک از قدرت کناره گیری کرد.

گفته می شود ریشه ی ناراحتی های ریوی این رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی و برنده ی جایزه ی صلح نوبل، در سالهایی است، که به عنوان زندانی در یک معدن کار می کرده است.