نخست‌وزیر ترکیه پس از دستگیری صدها تن از معترضان مدعی شد که بر خائنان پیروز شده است اما معترضان روش‌های تازه‌ای برای بیان اعتراضات خود به کار گرفته‌اند: ساعت‌ها بی‌حرکت و خیره به عکس آتاتورک در میدان تقسیم یا خواندن کتاب با چشمان بسته.

به گزارشی ایسنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از کانون وکلای آنکارا و استانبول و رسانه‌های ترکیه گزارش داد که روز سه‌شنبه نیز حرکت‌های اعتراضی ادامه ‌داشته‌اند و نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۳۰ نفر را دستگیر کرد‌ند.

بر اساس این گزارش، در رابطه با تظاهرات گسترده‌ی روز یکشنبه در این دو شهر بیش از ۵۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. شامگاه شنبه نیز پس از پایان یک کنسرت موسیقی، نیروهای امنیتی به جمعیتی که در " پارک گزی " گرد آمده بودند، حمله‌ور شدند و ده‌ها نفر را زخمی و شماری را دستگیر کردند. مأموران با گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش موفق به پراکند جمعیت شندند. خبرنگاران از صحنه‌هایی شبیه " میدان جنگ " گزارش دادند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه روز گذشته در جمع پارلمانی حزب حاکم " عدالت و توسعه " مدعی شد که " غائله " پایان یافته و " دولت با پشتیبانی ملت ترکیه " توانسته توطئه‌ خائنان را که با کمک همدستان خارجی‌شان طراحی شده، خنثی کند.

اردوغان در میان کف‌زدن‌های متوالی هم حزبی‌اش گفت: دموکراسی ما بار دیگر امتحان پس داد و پیروز شد.

نخست‌وزیر ترکیه پیشتر تهدید کرده بود در صورت نیاز، برای برخورد با معترضان از نیروهای ارتش نیز استفاده خواهد کرد.

نیروهای امنیتی در دو روز گذشته موفق شده‌اند، از تجمعات و تظاهرات گسترده‌ معترضان در شهرهای گوناگون جلوگیری کنند. از روز دوشنبه شماری از معترضان راه‌های تازه‌ای را برای بیان اعتراض خود تجربه می‌کنند.

روز دوشنبه در استانبول مرد جوانی به تنهایی چند ساعت، جلوی شمایل آتاتورک بر دیواری در میدان تقسیم، ایستاد و مجمسه‌وار به آن خیره شد. این عمل باعثشد که شمار زیادی از معترضان به او بپیوندند و پشت سر او به تصویر آتاتورک چشم بدوزند.

این حرکت اعتراضی صلح‌آمیز با حمله‌ خشونت‌بار نیروهای امنیتی به پایان رسید. به گزارش خبرگزاری‌ها، مرد جوان موفق به فرار شد اما شماری از کسانی که از او تقلید کرده بودند، دستگیر شدند.

صبح روز گذشته نیز در همان مکان زن جوانی با کتابی در دست ظاهر شد و چشمانش را با دستمالی بست و چشم‌بسته چنان وانمود کرد که در حال مطالعه کتاب است. پیش از آنکه نیروهای امنیتی بتوانند زن جوان را دستگیر کنند، او با پشتیبانی عده‌ای که دور او حلقه زده بودند، میدان تقسیم را ترک کرد.