به گزارش ملت ایران به نقل از تسنیم‌‌: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد طرح اصلاح ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کردند.

دو فوریت طرح مذکور در جلسه علنی روز گذشته مجلس مورد بررسی قرار گرفت اما نمایندگان مجلس به بررسی فوری این طرح رای مثبت ندادند.

در جلسه علنی امروز، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس تقاضای تغییر دستور جاری صحن علنی را مطرح کرد و از نمایندگان خواست تا طرح اصلاح ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری با اولویت در صحن علنی بررسی شود.

وی در این باره گفت: برای شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ارائه کارت ملی لازم نیست اما برای انتخابات ریاست جمهوری مردم باید کارت ملی به همراه داشته باشند که این مشکلاتی را بوجود می آورد چرا که وقتی مردم برای انتخابات شوراها شناسنامه با خود می برند دیگر نمی توانند با همان شناسنامه در انتخابات ریاست جمهوری رای دهند و حتما باید کارت ملی داشته باشند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این موضوع هم سبب ناراحتی مردم می شود و هم مشارکت مردم را در انتخابات ریاست جمهوری کاهش می دهد بنابراین لازم است تا این موضوع امروز به تصویب برسد تا رای دهندگان بتوانند در روز جمعه تنها با داشتن شناسنامه و کدملی رای دهند.

پس از سخنان توکلی بهارستان نشینان با ۱۳۲ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی با تغییر دستور جاری مجلس و بررسی طرح اصلاح ماده ۱۹ انتخابات ریاست جمهوری موافقت کردند.

پس از این که طرح مذکور در دستور کار مجلس قرار گرفت، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس طی سخنانی به عنوان مخالف کلیات این طرح، گفت: این چه رویه ای است که وقتی نزدیک یک مراسم می شویم به سرعت یک موضوعی را در دستور کار قرار می دهیم در حالی که ما از چند ماه قبل می توانستیم به این مسائل توجه کنیم و قانون را با توجه به شرایط تصویب کنیم.

وی ادامه داد: در حالی که رسانه های بیگانه دائم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران کار می کنند، ما نزدیک انتخابات قانونی که خودمان به تصویب رسانده ایم را اصلاح می کنیم و می گوییم این کار سبب افزایش مشارکت می شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه ما به روش کار انتقاد داریم، گفت: نمایندگانی که در هیات اجرایی مرکزی انتخابات حضور دارند چرا زودتر تصمیم به این کار نگرفته اند. همچنین در زمانی که در حال تصویب قانون انتخابات بودیم و درباره کد ملی صحبت می کردیم بسیاری از دوستان گفتند که الزام به داشتن کارت ملی مشارکت را پایین می آورد اما دوستان دقت نکردند و این موضوع تصویب شد اما اکنون در حالی چند روز مانده به انتخابات می خواهیم این قانون را اصلاح کنیم.

پورابراهیمی بر همین اساس تاکید کرد: ما خواهان افزایش مشارکت هستیم و مطمئنیم که مردم مشارکت حداکثری و حماسه سیاسی با قاطعیت اتفاق می افتد اما می خواهیم جلوی یک روش ناصواب در مجلس را بگیریم.

در ادامه سعید زمانی نماینده مردم شهرکرد به عنوان موافق کلیات این طرح گفت: ۳ درصد از مردم ایران کارت ملی ندارند اما شماره ملی دارند بنابراین این طرح بسیار خوب است و سبب می شود تا مردمی که کارت ملی ندارند بتوانند در انتخابات شرکت کنند تا انشاءالله حماسه سیاسی به وقوع بپیوندد.

همچنین حجت الاسلام محمدباقری نماینده مردم بناب در مجلس به عنوان مخالف دیگر کلیات این طرح گفت: روز گذشته دو فوریت این طرح مطرح شد اما رای نیاورد و جای سوال است که چرا امروز دوباره این موضوع مطرح می شود و این کار سبب وهن مجلس است.

وی ادامه داد: شاید حدود یک میلیون نفر از مردم ایران کارت ملی نداشته باشند بنابراین چرا باید به خاطر تنها یک میلیون نفر بحثی را مطرح کنیم که شائبه سیاسی دارد؛ این موضوعات حماسه سیاسی را زیر سوال می برد و سوژه به دست دشمنان نظام خواهد داد.

در ادامه اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس به عنوان موافق دوم کلیات طرح مذکور، گفت: برخی سخنانی که مخالفین مطرح می کنند به گونه ای است که انگار داریم با دست خودمان نظام را زیر سوال می بریم در حالی که این طور نیست و ما از آنجایی که احساس کردیم مردمی که کارت ملی ندارند هم حق دارند که در انتخابات شرکت کنند، این طرح را مطرح کردیم.

وی ادامه داد: در آخرین جلسه هیات اجرایی انتخابات که روز شنبه برگزار شد، برخی از دوستان مطرح کردند که به دلیل لزوم تحقق حماسه سیاسی باید کار را برای مردم آسان کنیم و دیدیم که ماده ۱۹ قانون انتخابات یک اشکالاتی دارد و باید رفع شود بنابراین طرح مطرح شد.

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان به عنوان مخالف آخر کلیات طرح مذکور گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران ۳۴ سال است که انتخابات برگزار می کنیم و ما از صحت برگزاری انتخابات قطعا مطمئن هستیم اما نمی خواهیم که تصمیماتی اتخاذ شود که دوباره نیاز به اصلاح دوباره داشته باشد و یا مصوبات ما عجولانه باشد.

وی با بیان اینکه مگر افرادی که کارت ملی ندارند چند نفر هستند که می گوییم حماسه سیاسی تحقق نمی شود، گفت: همچنین افرادی که کارت ملی هم دارند شماره آن را حفظ نیستند و ما که می خواهیم به دلیل حضور حداکثری مردم الزام داشتن کارت ملی را برداریم، با مشکل دیگری مواجه می شویم چرا که بسیاری از مردم شماره ملی خود را حفظ نیستند بنابراین نگرانی که بابت افزایش مشارکت داریم، اینگونه رفع نمی شود.

در ادامه همچنین علیرضا خسروی نماینده سمنان در موافقت با کلیات طرح مذکور گفت: مسئله حضور حداکثری و تحقق حماسه سیاسی یک ضرورت حتمی است و این ۳ درصدی که کارت ملی ندارند حدود ۲ میلیون نفر می شوند بنابراین برای تحقق حماسه سیاسی این تعداد نفر نیز اهمیت بسیاری دارند.

وی ادامه داد: در شرایطی که انتخابات شوراهای شهر و روستا با انتخابات ریاست جمهوری همزمان است، وقتی یک نفر در انتخابات شوراها شرکت می کند به دلیل نداشتن کارت ملی نمی تواند در انتخابات ریاست جمهوری هم رای دهد و از رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری محروم می شوند بنابراین بهتر است تا الزام به همراه داشتن کارت ملی حذف شود.

در نهایت هیات رئیسه مجلس کلیات طرح اصلاح ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری به رای نمایندگان مجلس گذاشت که آنها هم با ۱۳۵ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در صحن علنی به کلیات این طرح رای مثبت دادند.

مجلسی ها همچنین ماده واحده طرح مذکور را با ۱۳۳ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۶ رای ممتنع به تصویب رساندند.

بر اساس ماده واحده این طرح، در ماده ۱۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران اصلاحی مصوب ۲۶ دی ماه ۱۳۹۱ عبارت " شناسنامه و شماره ملی " به بعد از عبارت " شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی " اضافه می شود.

تبصره - این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجرا است

بنابراین براساس این مصوبه مجلس شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به همراه داشتن کارت ملی ندارند و تنها با داشتن شناسنامه و کد ملی می توانند رای دهند.