به گزارش سرویس سیاسیملت ایراناعتراضات در گزی پارک استامبول به شیوه های مختلف ادامه دارد. خبر ها حاکی از آن است که به رغم فشار های پلیس و نیروهای ضد شورش، اقشار مختلف ترکیه با نشستن در گزی پارک و ادامه اعتراض، به بحثو تبادل نظر پیرامون آینده ترکیه می پردازند.

دانش آموزان کتاب به دست که به کتابخانه‌ی دایر شده در این پارک مراجعه می کنند و مربیان یوگا که با لباس و تشک مخصوص دست به کار اموزش اند، همه نشان از ادامه اعتراضات دارد.

آییلین ارکان، یک معلم مدرسه است که کمک به دایر کردن یه کتابخانه موقت در میان چمن های پارک کرده است. این کتابخانه باعثشده که دانش آموزان و مردم بسیاری بی اعتنا به بارش متعدد باران و نیز گاز های اشک آور، در پارک حضور یابند و به اعتراضات ادامه دهند.

ارکان می گوید: " این کتابخانه سمبل جمعیتی است که در اینجا گرد آمده و نشانه ای برای اعتراض ماست. اگر قرار است اینجا ساختمانی ساخته شود، شایسته تر این است که کتابخانه دایر شود تا اینکه شاهد قطع درختان برای مرکز خرید باشیم. این یک ایده رمانتیک است، تمام این اعتراضات یک ایده ی رمانتیک است. "

کتاب ها در قفسه های مختلف و با حداکثر دقت چیده شده اند و با کمک مردم و کتاب فروشی ها، تعداد کتابها به بیش از ۵۰۰۰ عنوان رسیده است.

کریس چاوز ۴۲ ساله معلم یوگا و اهل لس انجلس است. هر روز حدود ۶۰ نفر از علاقه مندان به یوگا با تشک هایی رنگارنگ در قسمت سایه پارک به مدت یک ساعت تحت رهبری او یوگا می آموزند. چاوز قصد دارد این کلاس ها را هر روز در پارک برگزار کند.

چاوز می گوید: " اینها درباره ی مردمی است که اینجا جمع شده اند و خواهان تحول هستند و یوگا نیز به طور تمام و کمال از تحول صحبت می کند. من همچنین قصد داشتم تا در دل این شرایط پر هرج و مرج و استرس زا، عادی بودی و نرمال رفتار کردن را به مردم یاد بدهم. "

این اعتراضات از هفته ی پیش و در پی تصمیم دولت ترکیه برای قطع درختان برای اجرای پروژه طرح توسعه شروع شد. در این طرع پیش بینی شده بود که بدلی از سربازخانه دوران عثمانی، احتمالا یک مرکز خرید یا موزه و نیز آپارتمانهایی لوکس ساخته شود. اما از آن زمان تا کنون این پارک به محلی برای نمایش اعتراضات بی سابقه علیه دولت تبدیل شده است.