به گزارشملت ایرانبه نقل از فارس: رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تحمل تخریب ها را از قرآن آموخته است، متذکر شد: تا آنجا که مکلف به صبر و بردباری باشم، تحمل می کنم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از اعضای شورای مرکزی جمعیت فدائیان اسلام، اظهار کرد: صبر در بی مهری ها، تحمل شرایط سخت و دشوار هجمه ها و بمباران تخریب ها و اهانت ها را از قرآن آموخته ام.

وی تصریح کرد: صبر و استقامت را به ویژه اینکه در راه اصلاح، منافع و مصالح اسلام و مکتب اهل بیت(ع) باشد، یک اصل اسلامی می دانم. آنگونه که روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارش داده، هاشمی رفسنجانی در پاسخ به ابراز تأسف حاضران در مورد مسائل اخیر رد صلاحیت ها، گفت: بنده هیچ گاه در طول عمرم به دنبال پست و مقامی نبوده ام.

وی افزود: بنده همواره مانند یک سرباز در خدمت انقلاب اسلامی و نظامی بوده ام که همراه با خیل عظیم مردم و دیگران به رهبری امام(ره) در راه تحقق آن مبارزه کرده و مصائب و رنج ها کشیده ام. هاشمی در پاسخ به سوالی درباره دلایل عدم تحملش از سوی برخی افراد یا جریانات افراطی از اول انقلاب تاکنون گفت: بخشی از این بداخلاقی ها یا مخالفت ها، ناشی از تفاوت دیدگاه بنده در مورد نگاه اسلام به حقوق شهروندی با برخی از افرادی است که تحمل این دیدگاه را نداشته اند و این موضوع، سابقه ای به طول عمر انقلاب اسلامی دارد.

وی افزود: در این خصوص مسائل و اسرار زیادی وجود دارد که اسرار نظام است و باید حفظ شود. هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در دوره ای که ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتم، اختلاف در تصویب قوانین بین شورای نگهبان و مجلس به حدی رسید که در امور تقنینی کشور، نوعی بن بست ایجاد شد.

وی خاطر نشان کرد: همین امر موجب شد امام(ره) دستور تأسیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رفع اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس را صادر کردند که در آن زمان نوعی بن بست شکنی بود که هنوز هم ادامه دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی که در دوران مبارزه حضور نداشتند و رنج و مشکلات مردم را نچشیده اند، امروز هم حضور مردم در عرصه ها را جدی نگرفته و احساس می کنند هر آنچه که آنها از اسلام می فهمند، باید ملاک رفتار و منش کشورداری باشد.


وی با اشاره به افتراق پیش آمده در کشور بین جناح های موسوم به اصولگرا و اصلاح طلب، گفت: هر چند این دسته بندی ها لفظی و در حد اسم است و چپ های دیروز، راست های امروزند و بالعکس، ولی باید کشور را به سمت وحدت و نزدیک تر شدن این صف بندی های جناحی هدایت کرد تا نظام از ناحیه تهدیدات و تحریم های خارجی و افراطی گری های داخلی آسیب نبیند.