این گزارش به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز یکشنبه 5 دی 1395 خورشیدی در حوزه های سیاسی و اقتصادی نگاهی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

** تابو شکنی حامیان اشغالگران قدس
شکل گیری اجماعی در شورای امنیت سازمان ملل علیه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی با خودداری آمریکا از وتوی همیشگی آرای ضدصهیونیستی این شورا همراه شد و قطعنامه ای علیه اشغالگران قدس به تصویب رسید.
روزنامه «ایران» در این باره نوشت: میخ قطعنامه بر تابوت روابط سرد رئیس جمهوری امریکا و نخست‌وزیر اسرائیل کوبیده شد. شورای امنیت سازمان ملل با چراغ سبز امریکا پس از 37 سال قطعنامه‌ای در محکومیت شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی صادر کرد تا دهه‌ها یکه تازی این رژیم در عبور از قوانین بین‌المللی با مانعی بزرگ مواجه شود.
روزنامه «اعتماد» زیر عنوان «ضربه آخر» به شرح آن چه رخ داد، پرداخت و نوشت: ساعت ١٤ روز جمعه به وقت نیویورک، شورای امنیت سازمان ملل؛ رییس اسپانیایی جلسه از حاضران تقاضای رای می‌کند، زمانی که دست خود را به عنوان موافق بالا می‌برد با تردید به سایر اعضا نگاه می‌کند و در برابر خود سیزده دست دیگر می‌بیند که به همراه او به نشانه رای مثبت بالا رفته‌اند. اما لحظه حساس‌تر باقی مانده بود. یک رای سرنوشت‌ساز کماکان می‌توانست کل شرایط را تغییر دهد. زمانی که رییس درباره رای منفی سوال کرد، شاید در آن نشست تنها یک نفر بود که می‌خواست دست آن یک رای بالا برود و آن نماینده رژیم صهیونیستی در این جلسه بود که شاید چشم دنی‌دنون به دستان سامانتا پاور نماینده امریکا برای بالا رفتن به عنوان رای منفی خشک شد و وقتی که رییس درخواست رای ممتنع کرد در نهایت دست سامانتا پاور نه به عنوان رای مخالف، بلکه ممتنع بالا رفت تا سدی محکم در برابر قطعنامه‌های ضد شهرک‌سازی غیرقانونی اسراییل در مناطق اشغالی برداشته شود.
روزنامه «آرمان» هم به «استقبال ایران از قطعنامه‌ ضد اسرائیلی» اشاره کرد. در گزارش آرمان درباره واکنش ایران به صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت اشغالگری و شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی به نقل از «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امورخارجه می خوانیم: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که متضمن حمایت از تحقق خواست‌های برحق فلسطینیان و تقویت جایگاه بین‌المللی فلسطین و در جهت مخالفت با اشغالگری رژیم صهیونیستی و سیاست‌های توسعه‌طلبانه این رژیم باشد، استقبال می‌کند. انتظار می‌رود جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد با گذشت بیش از هفت دهه گام‌های اساسی و موثری در این زمینه بردارد.
«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسایل بین الملل در یادداشتی که در روزنامه آرمان منتشر ساخت، تلاش برای توقف شهرک‌سازی‌ رژیم اشغالگر قدس را یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت اوباما دانست که درآخرین روزهای اقتدارش وظایف قانونی خود را اجرا کرد. مجلسی نوشت: این قطعنامه می‌تواند در بهبود وضعیت خاورمیانه هم راهگشا باشد و حتی ممکن است به حل بحران خاورمیانه درآینده بینجامد. اما به هر رو درآینده مانع بزرگ در راه حل این مساله وجود، ترامپ است. زیرا رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پیش از این تهدید کرده بود که تکلیف خود را با سازمان ملل متحد روشن خواهد کرد. این تهدید بی‌شک به مفهوم فشار مالی بر سازمان ملل است، زیرا آمریکا تقریبا 25 درصد از بودجه سازمان ملل را تامین می‌کند و اگر روزی ایالات متحده نخواهد به حمایت‌های مالی خود از سازمان ملل ادامه دهد درحقیقت گامی در مسیر منزوی ساختن خود برداشته است.
در یادداشتی دیگر در همین روزنامه زیر عنوان «شورای امنیت و قطعنامه ضداسرائیلی» به قلم «حسن هانی زاده» می خوانیم: باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در حال ترک کاخ سفید است و ماموریت 10ساله بان کی مون به عنوان دبیرکل سازمان ملل رو به پایان است و لذا هر دو تلاش کردند تا یک «نمره 20» در کارنامه خود ثبت کنند. بان‌کی‌مون خیز بلندی برای ورود به کاخ ریاست جموری کره‌جنوبی برداشته است و برای تعامل با جهان اسلام ناچار است در آخرین روز‌های دبیرکلی خود یک حرکت سیاسی قابل قبولی از خود نشان دهد.
به زعم نویسنده این یادداشت، سازمان ملل و شخص «باراک اوباما» رییس‌جمهوری آمریکا با تصویب این قطعنامه‌ها در حقیقت تلاش کردند تا اعتبار از دست رفته خود را بازیابند.
روزنامه «جهان صنعت» هم در یادداشتی از «تداوم راهبردهای ضداسراییلی اوباما» گفت و نوشت: واقعیت آن است که این اولین باری نیست که اوباما به راهبرد ضداسراییلی روی می‌آورد. اوباما پیشتر همین که توانست بابت برجام بخش‌هایی از کنگره و سنا را از تل‌آویو جدا کند، بر راهبرد‌های ضداسراییلی خود اصرار داشت و در این زمینه همت و تلاش او قرین توفیق بود. بدیهی است که تلاش باز‌های کنیست به همراه تلاش عقاب‌های کنگره چیزی از ارزش کنش اوباما در افکار عمومی جهان نمی‌کاهد. به نظر می‌رسد با اقدامی که اوباما علیه مقامات کنیست به انجام رسانده، جمهوریخواهان دیگر امیدی به تغییر وضع موجود نداشته باشند بنابراین غیرمنتظره نیست که تنها امیدشان به ترامپ باشد که قرار است از 20 ژانویه سکان هدایت کاخ سفید را بر عهده گیرد. به همین خاطر هم بود که آنان از ترامپ به خاطر مخالفتش با این قطعنامه قدردانی کرده‌اند.
برخی روزنامه ها هم از واکنش اسراییل به این قطعنامه نوشتند. روزنامه «ابتکار» زیر عنوان « تابو شکنی اردک لَنگ» آورد: این اقدام آمریکا در آخرین روزهای دولت اوباما موجب واکنش‌های جهانی بسیاری شد در حالی که فسلطینی‌ها و مسلمان ها از این ماجرا خرسندند، مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا رضایتی از این قطعنامه ندارند.
به گزارش ابتکار، «ران پروسور» نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل، با انتقاد از رای ممتنع آمریکا، گفت: تردیدی ندارد که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و همچنین آغاز به‌کار دبیر کل جدید سازمان ملل، نقطه عطفی در روابط این رژیم و سازمان ملل رقم خواهدخورد. همچنین «پل راین» رییس مجلس نمایندگان آمریکا و سناتور جان مک‌کین، جمهوری خواه آمریکایی تصمیم دولت اوباما در دادن رای ممتنع را محکوم کردند.
روزنامه «خراسان» با عنوان قرار دادن «نامشروع تنها ماند»، روزنامه «آفتاب یزد» زیر عنوان «رودست اوباما» و روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «آغاز فروپاشی» از شکست تاریخی رژیم صهیونیستی در شورای امنیت نوشتند و روزنامه «دنیای اقتصاد» آن را «سورپرایز اوباما در روزهای آخر» دانست. این رخداد در روزنامه های منتقد دولت بازتاب چندانی نداشت.

**سیاسی بازی با محرمانه ها
ادعاهای جنجالی «جواد کریمی‌قدوسی» نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی درباره سخنان «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در جلسه خصوصی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با گذشت چند روز همچنان نقل محافل خبری است.
در همین پیوند، روزنامه «شرق» زیر عنوان « کریمی‌قدوسی به درِ بسته خورد» از ماجرای پیش آمده گفت و نوشت: جواد کریمی‌قدوسی، روز پنجشنبه به «فارس» وعده داده بود که در جلسه‌ای با حضور خبرنگاران سخنان محمدجواد ظریف را پخش کند. ظهر دیروز پس از پایان جلسه علنی مجلس در نوبت صبح، کریمی‌قدوسی اعلام کرد که ساعت یک ظهر، فایل صوتی را در محل کمیسیون امنیت ملی پخش می‌کند. او پیش از ساعت یک، به راهروی مجلس آمد و به خبرنگاران حاضر گفت کسانی که می‌خواهند فایل را بشنوند همراهش شوند. خبرنگاران هم به طبقه دوم مجلس رفتند تا این سخنان را بشنوند. پس از حضور خبرنگاران، او با در بسته کمیسیون امنیت ملی روبه‌رو شد و خبرنگاران را به یکی از کمیسیون‌ها برد و ٢٥ دقیقه برای آنها صحبت کرد.
روزنامه «همدلی» هم در گزارشی با عنوان «رفتار‌کریمی قدوسی زیر ذره بین» از احتمال ورود هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به ماجرای افشای مذاکرات ظریف خبر داد. به نوشته همدلی، «محمد مهدی برومندی» عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان می‌گوید احتمال ورود پرونده کریمی قدوسی به این هیات وجود دارد. برومندی با تاکید بر اینکه کریمی قدوسی نباید اظهارات وزیرخارجه در جلسه میان کمیسیون امنیت ملی و ظریف را منتشر می کرد، گفت:‌ با وجودی که هیات نظارت در صورت نبود شکایتی در موارد مختلف همچون موضوع آقای کریمی قدوسی می‌تواند راسا و بنابر تشخیص وارد شود.
«تحریف و رسانه‌ای کردن سخنان ظریف خلاف امنیت» هم عنوان روزنامه «مردم سالاری» بود که از موج واکنش‌های مختلف به ادعای جنجالی خبر داد. به گزارش مردم سالاری، پس از آن که موج رسانه‌ای گسترده‌ای نسبت به ادعای کریمی‌قدوسی ایجاد شد، واکنش‌های نمایندگان مجلس و مقامات مختلف سیاسی آغاز شد. از واکنش توییتری محمود صادقی که توییت زد:« بعضی نمایندگان اسرار محرمانه را فاش و مقامات کشور را صریحا متهم به جاسوسی، اختلال و روابط غیر اخلاقی می‌کند و هیچکس هم علیه آن‌ها اعلام جرم نمی‌کند.» تا واکنش نائب رییس کمیسون امنیت ملی مجلس.
در گزارش روزنامه ابتکار هم می خوانیم: آنچه مسلم است اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به این مهم واقف هستند که مطالبی که بر محرمانه‌بودن آن تاکیدشده در صورتی که افشا شود به‌طور قطع امنیت ملی را هدف قرار می‌دهد ضمن‌اینکه وقتی یکی از وکلای ملت از روی عمد به چنین اقدامی مبادرت می‌ورزد باید سایر مجلسی‌ها نسبت به این اقدام وی واکنش جدی نشان داده و به‌دلیل بازتابی که در راستای تشویش اذهان عمومی و رفع اعتماد ملت نسبت به دولتمردان می‌تواند به‌همراه داشته باشد در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود.
«علی نجفی‌توانا» حقوقدان در یادداشتی با عنوان «نماینده حق اطلاع دارد نه انتشار» که در روزنامه آرمان منتشر شد، ضمن انتقاد از عملکرد نماینده مشهد آورد: باید توجه داشت نماینده یک شهر یا منطقه وقتی به خانه ملت وارد می‌شود در واقع نماینده کل مردم ایران است و بر اساس صراحت قانون اساسی حق اطلاع از جزئیات امور جاری کشور و مسائل مرتبط با بحث‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی را دارد اما این به معنای آن نیست که او مجوز انتشار همگانی هر موضوعی را داشته باشد.
در این میان، روزنامه «کیهان» زیر عنوان «مدعیان حمایت از دولت راستگویان/تحمل راستگویی ظریف را ندارند» با کریمی قدوسی همراه شد و نوشت: پس از انتشار اعترافات وزیر امور خارجه در جلسه دوشنبه گذشته کمیسیون امنیت ملی مبنی بر اینکه در اعتماد به آمریکا اشتباه کرده است و در عمل بر اشتباه بودن مسیر مذاکرات و نیز نتیجه تقریبا صفر آن برای مردم و کشور تاکید کرد زنجیره‌ای‌ها بر کذب بودن اظهارات منتسب به ظریف پای فشرده و از سوی دیگر نیز اعلام کردند اعترافات وزیر خارجه محرمانه بوده و نباید بیرون منتشر می‌شد!روزنامه‌های زنجیره‌ای که پس از توافق موسوم به برجام از خورشید تابان سخن گفته و ظریف را با مصدق و امیر کبیر مقایسه می‌کردند امروز و پس از مشخص شدن نتیجه تقریبا صفر توافق برای کشور به جای عذرخواهی ضمن فرار به جلو منتقدین را مورد هجوم و فحاشی قرار می‌دهند.
روزنامه «جوان» هم در این باره یادآور شد: برای اعتراف ظریف به اشتباهش در اعتماد به امریکایی‌ها تازه می‌خواستیم ضیافت مسئولیت‌پذیری بگیریم و خشنود فهمیدن اشتباه و امین دانستن نمایندگان مردم در اذعان به این اشتباه شویم که تکذیبیه شتابزده وزارت خارجه نشان داد که جریانی در دولت از انتشار این اعتراف رنجیده و تلاش می‌کند آن را با تأسف و تکذیب، پنهان کند.

**حال خوش بازار نفت
قیمت نفت در آستانه آغاز سال نو میلادی، روندی افزایشی را آغاز کرد. روزنامه های امروز افزایش قیمت نفت را از آثار کاهش نزدیک به یک میلیون و 750 هزار بشکه ای تولید کشورهای عضو و غیر عضواوپک می دانند.
در همین پیوند، روزنامه اقتصادی «تفاهم» زیر عنوان «رکوردشکنی نفتی در آستانه کریسمس» از افزایش بهای هر بشکه نفت گفت و نوشت: در آستانه تعطیلات کریسمس 2017 میلادی، ایران در فروش نفت یک رکورد جدید ثبت کرد و بهای هر بشکه نفت سبک و سنگین صادراتی کشور هم اکنون، از مرز 51 دلار عبور کرده است.
به نوشته تفاهم، در روزهای پایانی سال 2016 میلادی و در حالی که هنوز یک بشکه از عرضه نفت به بازار کم نشده است، سیگنال کشورهای بزرگ نفتی جهان همچون عربستان سعودی، عراق و روسیه مبنی بر پایبندی به توافق چند هفته گذشته در وین، قیمت‌ها را در مسیر صعودی قرار داده است. در این بین، هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران در بازار جهانی هم در معاملات منتهی به ١٦ دسامبر (٢٦ آذرماه) در سطوح بالاتر از 51 دلار معامله شده است.
روزنامه مردم سالاری هم آورد: تداوم تاثیر روانی کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک بر قیمت‌ها که مقرر شده از ابتدای ماه ژانویه (دی ماه) سال آینده به ترتیب به میزان یک میلیون و 200 هزار و 558 بشکه در روز کاهش دهند، رشد قیمت نفت را در هفته مورد بررسی به همراه داشته است، این تصمیم به مدت 6 ماه اجرایی خواهد شد .اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد، سطح ذخیره سازی نفت خام این کشور برای چهارمین هفته پیاپی با کاهش روبرو شد.
به گزارش مردم سالاری، آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته پیش بینی کرد بازار نفت در نیمه نخست سال 2017 با کمبود مواجه شود. بانک آمریکایی «گلدمن ساچز» نیز جمعه 26 آذر پیش بینی کرد، قیمت نفت خام در سه ماهه دوم سال 2017 افزایش یابد.