ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز دوشنبه کشتن سفیر این کشور در آنکارا به ضرب گلوله را «اقدامی تحریک‌آمیز» توصیف کرد که با هدف تضعیف تلاشها برای ایجاد صلح در سوریه طراحی شده است.

به گزارش راشاتودی، آقای پوتین گفت: «این قتل، آشکار اقدامی تحریک‌آمیز با هدف تضعیف فرایند بهبود و عادی‌سازی روابط روسیه و ترکیه و همچنین تضعیف فرایند صلح در سوریه است که روسیه، ترکیه، ایران و سایر کشورهای علاقه‌مند به حل و فصل درگیری‌های سوریه آن را پیش برده‌اند.»

رئیس‌جمهوری روسیه با بیان اینکه تنها پاسخ به این حمله، «شدت بخشیدن به مبارزه با تروریسم است» گفت: «قاتلان، طعم این را خواهند چشید.»

پوتین همچنین گفت که با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌اش به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است و افزود: «بایستی بدانیم چه کسی دستور این قتل را داد و فرمان این ترور را صادر کرد.»

رجب طیب اردوغان نیز، این حادثه را اقدامی تحریک‌آمیز خواند که هدف آن تخریب روابط دو جانبه آنکارا و مسکو است. وی ترور سفیر روسیه را به شدت محکوم کرد.

اردوغان گفت: «معتقدم که این حمله به کشور ترکیه و مردم آن و همچنین اقدامی تحریک‌آمیز از حیث روابط ترکیه و روسیه است. من مطمئنم که دوستان روس ما هم این واقعیت را می‌بینند.»