حزب دموکرات مسیحی، به رهبری آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در انتخابات ایالتی برلین با به دست آوردن کمتر از 18 درصد از آرا شکست سنگینی خورده است.

 

در پی این شکست این حزب راست میانه که 8 کرسی از دست داده، احتمالا مجبور خواهد شد که از ائتلاف با حزب سوسیال دموکرات خارج شود.

 

حزب سوسیال دموکرات، چپ میانه، هم با کاهش شدیدی از آرا روبه‌رو بوده و 9 کرسی از دست داده است، با این حال همچنان با به دست آوردن 21.6 دهم درصد از آرا در صدر قرار دارد.

 

احتمال می‌رود که حزب سوسیال دمکرات با دو حزب چپ‌گرای دیگر یعنی "چپ‌ها" ( 15.7 درصد) و حزب "سبزها" (15.1 دهم درصد) ائتلاف کند. در این صورت، نخستین بار خواهد بود که ائتلافی متشکل از سه حزب در مجلس ایالتی برلین به وجود می‌آید.

 

در مقابل حزب راست افراطی"آلترناتیو برای آلمان" که مخالف سرسخت سیاست‌های دولت خانم مرکل در قبال مهاجران است، کمی بیش از 14 درصد از آرا را از آن خود کرده است.

 

این حزب که برای نخستین بار در انتخابات ایالتی شرکت می‌کند، 25 کرسی از 149 کرسی مجلس این ایالت را به دست آورده است.

 

بسیاری از سیاستمداران آلمانی از محبوبیت این حزب تندرو ابراز نگرانی کرده‌اند و افزایش نفوذ آن را خطری برای آینده آلمان خوانده‌اند.

 

میشائیل مولر، شهردار پایتخت آلمان از حزب سوسیال دمکرات، افزایش محبوبیت "آلترناتیو برای آلمان" را نشانه‌ای برای "ظهور دوباره راستگرایی و نازی‌ها در آلمان" خوانده‌ است.

 

حزب لیبرال "دمکرات آزاد"، حزب دیگری که برای نخستین وارد انتخابات شده، موفق شد 12 کرسی به دست آورد.

 

برلین یکی از کوچک‌ترین ایالت‌های 16 گانه آلمان است، اما با توجه به جمعیت 3.5 میلیونی آن متراکم‌ترین ایالت این کشور است.

 

نتیجه انتخابات ایالتی برلین ضعیف‌ترین نتیجه‌ای است که حزب حاکم دمکرات مسیحی از زمان جنگ جهانی دوم در برلین داشته است.

 

حزب دموکرات مسیحی، پیش‌تر در انتخابات ایالت مکلنبورگ-فورپومرن هم که ایالت خانم مرکل است، سوم شد. بیشتر بخوانید

 

تحلیلگران، سیاست‌های مهاجرتی خانم مرکل را عامل شکست حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی آلمان دانسته‌اند.

 

مقامات حزب پیش‌تر گفته بودند بزرگترین مشکل آنها در دوران تبلیغات انتخاباتی، پذیرش تعداد زیادی مهاجر در یک سال گذشته بوده است.

 

در یک سال گذشته بیش از یک میلیون پناهجو از خاور میانه و آفریقا وارد آلمان شده‌اند.