حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با تأکید بر اینکه دولت نسبت به حقوق مردم از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است، خاطر افزود: مقامات قضایی آمریکا در سال 88، یک میلیارد و 800 میلیون دلار از پول بانک مرکزی را توقیف کردند و در بهمن سال 91 با رأی دادگاه، این مبلغ را در تصرف خود درآوردند.

وی ادامه داد: البته شکایاتی در سال 93 و 94 به منظور تجدید نظرخواهی انجام شد که نهایتاً همان حکم اولیه سال 91 تأیید گردید، در حالی که امکان پذیر بود که در بین سال های 86 تا 87 و در حدود 10 ماه فرصت طلایی که در اختیارمان قرار داشت، همه پول خود را از دسترس آمریکایی ها خارج کنیم.

اما در این زمینه اهمال صورت گرفته و دستگاه قضایی و شورای عالی امنیت ملی و سایر نهادهای ذیربط وظیفه دارند که این موضوع را پیگیری کنند.

رییس جمهوری افزود: دولت یازدهم بلافاصله در رابطه با این موضوع در دادگاه بین المللی لاهه طرح شکایت کرده و آن را تا احقاق حقوق مردم ایران پیگیری خواهد کرد و این دولت دفاع از حق مردم را یکی از وظایف مهم خود می داند.

احمدی نژاد با ارسال نامه ای به اوباما خواستار رفع توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده از حساب های ایران در نیویورک شد.