روزنامه "وال استریت ژورنال" در تحلیل تازه خود مقصر اصلی وقوع کودتا در ترکیه را شخص اردوغان می داند. این روزنامه می نویسد:"تلاش های فزاینده اردوغان برای ساکت کردن منتقدان داخلی فضایی از سرخوردگی و دلسردی را در داخل ترکیه بوجود آورده است. تلاش برای کودتای نشان دهنده اوج نارضایتی طولانی مدت از دولتی است که از سال 2002 میلادی به این سو به قدرت رسیده است. بمبگذاری های اخیر در ترکیه باعث کشته شدن بیش از 300 نفر شده اند. بسیاری از منتقدان داخلی حزب عدالت و توسعه ان حزب و شخص اردوغان را متهم به استبداد می کنند. انان می گویند دولت در پلیس و ارتش دست به تصفیه گسترده زده است. هم چنین طیف وسیعی از اتحادیه های دانشجویی و کارگری توسط دولت سرکوب شده اند و روزنامه نگاران زیادی نیز بازداشت شده اند. نزدیک به 900 روزنامه نگار ترک شغل خود را از دست داده اند. الیف شفق رمان نویس ترک می گوید که هر کس جرات کند و مخالفتی کند اردوغان سریع او را اهریمن و شرور خائن به وطن می خواند".

 این روزنامه امریکایی در پایان می نویسد:"اردوغان اساسا در حال تبدیل شدن به یک دیکتاتور است که می خواهد از شر تمام مخالفانش خلاص شود او بسیاری از مقام های نظامی و پلیس را اخراج کرده و نزدیکان خود را در موقعیت های کلیدی قرار داده است به نظر می رسد او راه چاوز را دنبال می کند".

روزنامه بریتانیایی "گاردین" اما با نگرانی به کودتای ترکیه و تبعات آن برای منطقه نگاه کرده است. این روزنامه در سرمقاله امروز خود می نویسد:"تلاش برای کودتا می تواند خاورمیانه را در وضعیتی بی ثبات قرار دهد این کودتای نظامی زمین لرزه ای برای ناتو و سراسر جهان بود. ترکیه یکی از مهم ترین متحدان غرب در خاورمیانه است. کودتای نظامیان اعضای ناتو را به وحشت انداخته است. عمر تاشپینار تحلیلگر موسسه بروکینگز اشاره می کند که خطر کودتا آن است که درگیری در میان رده های بالای امنیتی و نظامی ترکیه بالا بگیرد. تاشپینار اشاره می کند هر زمانی که ارتش در ترکیه کودتا کرده نارضایتی مردم از دولت های وقت بالا بوده است. کمال کریشجی از دیگر تحلیلگران مسائل ترکیه اما کودتا را به ضرر دموکراسی ترکیه می داند. او معتقد است که ارتش ترکیه با این کودتا می خواهد مبارزه علیه شورشیان پ ک ک در مرز را تشدید کند. هم چنین اقدامات داعش در ترکیه ارتش را نگران کرده است".

نشریه بریتانیایی "نیو استیتس من" با انتشار تحلیلی با ناامیدی اشاره می کند که بعید است که کودتا در ترکیه نتیجه خوبی داشته باشد. این نشریه می نویسد:"اطلاعاتی که از داخل ترکیه می ایند هرگز قابل اعتماد نیستند. اردوغان مدتهاست که در داخل رسانه ها را مرعوب کرده است. کودتا هیچ گاه خوب نیست و همواره غیر دموکراتیک است اما فراموش نکنیم که حزب عدالت و توسعه نیز به شدت ضد دموکراتیک عمل کرده و اجازه بیان مخالفت از سوی منتقدان و مخالفانش را نمی دهد. نیمی از جامعه از اردوغان و حزبش نفرت دارند. نیمی از جامعه اگر نه حامی کودتا که خواستار ترمیم اصول کمالیستی هستند که اتاتورک منادی ان بود به خصوص سکولارهای سنتی ترکیه که از اقدامات حزب عدالت و توسعه احساس سرخوردگی می کنند. ارتش ترکیه خود را مدافع دموکراسی سکولار در ان کشور می داند".

این نشریه اما اشاره می کند که بدون شک ترکیه درگیر خشونت های داخلی خواهد شد و طرفداران هر دو طیف هم حامیان ارتش و هم حزب عدالت و توسعه از قدرت زیادی برخوردار هستند. این نشریه می نویسد:"دولت خود را منتخب ارای مردم در جریان برگزاری انتخاباتی دموکراتیک می داند و ارتش می گوید که نقش تاریخی اش را به عنوان نگهبان کشوری دموکراتیک ایفا می کند. بعید به نظر می رسد کثرت گرایی، ازادی بیان و دموکراسی و حاکمیت قانون در ترکیه حاکم شود".