امیرحسین عظیمی: ظاهرا این روزها پرونده حسین فریدون بر روی میز مخالفان دولت است و جالب اینکه بیش از همه نمایندگان غیرهمسو با دولت هستند که از عملکرد برادر رئیس‌جمهور می‌گویند؛ عملکردهایی که شاید حسین فریدون هم از برخی از آنها بی‌خبر باشد. موضوع جالب اینجاست که سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ تاکید دارد که «تاکنون در جلسات این کمیسیون هیچ شکایتی ازحسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهوری مطرح نشده است.»

بهرام پارسایی افزود:«هر یک از نمایندگان می‌توانند نسبت به موضوعات مختلف به این کمیسیون شکایت کنند اما تاکنون هیچ شکایت و پرونده‌ای از حسین فریدون در این کمیسیون مطرح نشده است.» ۲۲ خرداد بود که کریمی قدوسی ادعای جالبی را مطرح کرد و با بیان اینکه دستیار رئیس‌جمهور تاکنون بارها به دلیل پرونده‌های سنگینش به دادگاه احضار شده، افزود: «یکی از پرونده‌های حسین فریدون «تقلید صدای رئیس‌جمهور» است.

 در یک مورد وی با تقلید صدای روحانی طی تماس‌هایی با مراکز اقتصادی در راستای ترخیص کالاهای غیرمجاز اقدام کرده و از آنها خواسته تا جلو واردات این کالاها را نگیرند.» که این ادعا با پاسخ فریدون همراه شد و برادر رئیس‌جمهور اظهار داشت:« طرح چنین اخباری از جمله «تقلید صدای رئیس‌جمهوری برای کنسل کردن سفر مولاوردی معاون روحانی در امور زنان و خانواده» از اساس کذب بوده و ادامه همان خبرسازی علیه دولت است.»حالا که ظاهرا تیر تقلید صدا به سنگ خورده است دلواپسان نامه نوشتند تا از راه دیگری به مخالفت خود با رئیس‌جمهور از سمت برادرش ادامه دهند.

 

فریدون وارد نشود!

۳تن از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور خواستار ممانعت از ورود حسین فریدون به نهاد ریاست‌جمهوری شدند. این نمایندگان نقش حسین فریدون در برخی از مسائل مالی اخیر و فیش‌های نجومی را عامل این درخواست توصیف کردند. متن نامه نمایندگان به شرح ذیل است:«آقای رئیس‌جمهور! در تمامی رسانه‌های عمومی از جمله صدا و سیما توسط رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دیگر منابع خبری به نقش موثر آقای حسین فریدون در فعالیت‌های غیرمجاز و نصب مدیران و بعضی از روسای بانک‌ها و... به عنوان دستیار ویژه نقش موثری اشاره شد. حفظ قداست و جایگاه نهاد ریاست‌جمهوری و جنابعالی بیشتر از همه بر عهده این افراد نزدیک به شما است، لذا تاکید می‌نماییم ضمن ممنوع‌الورود نمودن دستیار ویژه‌تان و اعلام آن به ملت، نسبت به مسئولان نهاد ریاست‌جمهوری که مسائلی از این قبیل در کارنامه‌شان دارند تجدیدنظر فرمایید تا شرایط بهتری برای همکاری‌های جامعه فراهم شود.

اخیرا در منابع خبری معتبر و مکتوب دستیار ویژه شما با تقلید صدای جنابعالی برای پیش برد اهداف فوق‌الذکر و در واگذاری زمینه‌هایی درکیش با کمک بعضی دیگر از مدیران نهاد و اخذ حق دلالی نقش داشته است. حضرتعالی بنابر این اخبار که خدمت شما هم رسیده، ایشان (دستیار ویژه) را از خودتان دور نموده‌اید اما ایشان همچنان تلاش می‌کنند در کنار شما باشد و در امور دخالت کند.» درزیر این نامه اسامی سیدمحمدجواد ابطحی، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و جواد کریمی‌قدوسی درج شده است. این نامه کمی عجیب بود و مشخص نشد براساس چه قانونی می‌توان حسین فریدون را از ورود به نهاد ریاست‌جمهوری منع کرد.

 

اشتباهات جالب امضا‌کننده نامه

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس از امضا‌کنندگان این نامه در گفت‌وگو با آرمان به بیان اهدافشان از نگارش آن پرداخت و نکته جالب این بود در حالی که نام برادر رئیس‌جمهور در این نامه ذکر شده بود او از بیان این نام خودداری کرد و آن را محرمانه دانست یا در پاسخ به سوالی درباره تقلید صدای رئیس‌جمهور که اعلام شد موضوع آن لغو سفر مولاوردی است، این نماینده موضوع را مرتبط با خانم امین‌زاده دانست که معاون حقوقی بود و روز چهارشنبه تغییر کرد. این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

نامه‌ای به رئیس‌جمهور منتشر شده که نام شما هم در زیر آن است. اطلاعی از انتشار نامه دارید و اصلا هدفتان از نگارش آن چه بود؟

بله؛ مطلع هستم. در جهت صیانت از شخص اقای رئیس‌جمهور و همچنین جایگاه ریاست‌جمهوری و باتوجه به اخباری که از مراکز مختلف مبنی بر تخلفات یکی از افراد نزدیک و وابسته به ایشان شنیده شده بود، این نامه را نوشتیم و با توجه به اتفاقی که افتاده، انتظار داریم آقای رئیس‌جمهور دستور بدهند تا از حضور فرد مذکور در نهاد ریاست‌جمهوری جلو‌گیری شود.

به صورت مصداقی از تخلفات ایشان نام ببرید و بگویید فردی که اشاره کردید چه کسی است؟

اسم او را که نمی‌توانیم بگویم ولی بالاخره یکی از افراد نزدیک به رئیس جمهوراست و موضوع هم به مسائل مالی برمی‌گردد که یکی از آن موارد، یک میلیارد و نیم درهمی است که بانک ملت به سرمایه‌گذاری در دبی داده است و قضایای بعد آن، اما گرفتن وام به درهم و تبدیلش به ریال و سپرده‌گذاری آن به‌نام دونفر از وابستگان مونث نسبی این فرد در ایران تخلفی بوده که ما را برآن داشت که اقدام کنیم.

 

در نامه به تقلید صدای رئیس‌جمهور از سوی برادر ایشان هم اشاره شده است. در این مورد توضیحی دارید ؟

در این‌باره مواردی گفته شده، از جمله بنا بوده خانم امین‌زاده ماموریتی را به خارج از کشور بروند که به نوعی به ایشان گفته می‌شود که شما به آن سفر نروید. بعدها آقای رئیس‌جمهور از ایشان می‌خواهند که گزارشی حضوری از آن سفر بدهند که خانم امین‌زاده می‌گوید که شما خودتان فرمودید به آن سفر نروم و بعدها مشخص می‌شود که چنین اتفاقی افتاده است.

 

بالاخره شما ۲ دوره نماینده مجلس بودید و مناسبات اداری را تا حدودی می‌شناسید، این تقلید صدای رئیس‌جمهور آن هم از سوی برادر ایشان که چندان هم مهم نبوده بیشتر شبیه طنز نیست؟

نه، این واقعیتی است که وجود داشته و در ضمن برخورد هم می‌شود که از این بابت از رئیس‌جمهور تشکر می‌کنیم.

 

مواردی هم مشابه این مسائل در دولت سابق بود.چرا در آن موقع احساس مسئولیت نکردید؟

بنده در آن دوره هم نقد می‌کردم که شاید رسانه‌ها منتشر نکردند. بنده در یکی از جلسات دولت سابق وسط جمعیت بلند شدم و داد و فریاد کردم سر یک چاه که عکس آن هم موجود است. در آن دوره هرگونه تخلفی می‌دیدم نامه می‌نوشتم. حتی فضا در آن دوره باز‌تر بود، به طوری که در یکی از جلسات نمایندگان با رئیس‌جمهور، من اعتراضی داشتم و مطلبی بود درباره افزایش قیمت مرغ که مردم برای خرید در صف ایستاده بودند.

 در آن جلسه بلند شدم و اعتراضم را نسبت به این مطلب انجام دادم و به ایشان گفتم هزینه‌هایی را که این صف‌ها برای کشور ایجاد می‌کند چه کسی جواب می‌دهد. چرا با چند عمده وارد‌کننده نهادها برخورد نمی‌کنید که مسبب این وضعیت هستند؟ برای من فرقی نمی‌کند که چه دولتی بر سرکار است. حتی امروز من در صحن مجلس از لایحه دولت حمایت و دفاع کردم در حالی که برخی مخالف این طرح بودند.

 

اتهاماتی که این روزها به آقای فریدون وارد می‌شود همانند انتقاداتی است که در دولت قبل به مشایی وارد می‌شد، البته جنس آنها فرق داشت. با این اوصاف در دولت قبل هم متذکر شدید؟

بله در آن زمان نامه و طومار تهیه کردیم و بارها تذکر دادیم و مستندات آن هم موجود است. منتها رسانه‌ها یک وقت از مطلبی خوششان می‌آید و به آن می پردازند و مطالبی را هم که صلاح نبینند، کار نمی‌کنند. حتی درباره تبعیض‌هایی که در پرداخت‌ها هست بارها و بارها در این ۴ ساله مجلس نهم بنده تذکر دادم، موعظه کردم، شاید رسانه‌ها نخواستند توجه کنند. الان هم فضایی که درست شده و فیش‌هایی که در شبکه‌های مجازی گذاشته شده، همه جامعه و رسانه‌ها را حساس کرده است.

در سال ۹۱ من فیشی را در دست گرفتم و گفتم چطور می‌شود فردی با ۹میلیون ۶۰۰ هزار تومان در ماه بازنشسته بشود، آن هم در هیات علمی یکی از دانشگاه‌های استان کرمانشاه، که فیش آن همچنان نزد من است. این در این حالی است که بعضی از افراد کارگر در آن مقطع ۵۰۰ هزار تومان هم حقوق نمی‌گرفتند و زندگی شان سرو سامان نمی‌گرفت. حتی الان هم افرادی هستند که مثلا ۱۰ سال بازنشستگی داشته و الان به ۶۵ سال رسیده، اما بعد از این‌همه مدت در حد ۳۰۰ هزارتومان به او می‌دهند و نمی‌تواند زندگی خود را اداره کند.