نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اعلام کرد، برای آغاز دور جدید مذاکرات میان جناح‌های سوری، باید میان روسیه و آمریکا توافق به وجود آید.

استفان دی‌میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت: همان‌طور که می‌دانید، دور بعدی مذاکرات سوریه به تعویق انداخته شده و من تا زمانی که اطمینان حاصل کنم که آمریکا و روسیه به زمینه مشترکی برای آغاز کار رسیده‌اند، این تعویق ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که آمریکا و روسیه باید در واقع به دنبال مهیا کردن زمینه لازم برای پایان یافتن خصومت‌ها باشند تا شرایط برای همگان مورد قبول باشد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در عین حال هشدار داد که آتش‌بس در سوریه در خطر است و شرایط به ویژه در حلب و حومه دمشق اصلا مناسب نیست.

همچنین دی‌میستورا که در تماس ویدئویی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخن می‌گفت، جزئیاتی از تلاش‌ها برای رساندن کمک‌ها به شهروندان سوری ارائه داد و همین‌طور تلاش‌ها برای باز آوردن حکومت سوریه و مخالفان به میز مذاکرات صلح و تقویت آتش‌بس شکننده کنونی.

وی افزود، دسترسی به مناطق محاصره‌شده و صعب‌العبور در سوریه بهتر شده و در مقایسه با سال گذشته که به هیچ‌کس در این مناطق دسترسی نبود، اکنون به حدود ۳۰۰ هزار تن از این افراد دسترسی وجود دارد.

با این حال نماینده ویژه سازمان ملل می‌گوید که این تعداد هنوز کافی نیست و پیچیدگی‌های دیگری هم در کار آمده است.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به گفت‌وگوهای صلح، تصریح کرد، در این شش ماه نخست سال جاری میلادی سه بار این نشست‌ها را تشکیل داده است اما هنوز پیشرفتی در رسیدن به یک دوره گذار سیاسی در سوریه به دست نیامده است.

دی‌میستورا خاطرنشان کرد، هنوز نمی‌توان زمانی برای دور بعدی گفت‌وگوها معلوم کرد ولی روسای گروه بین‌المللی حمایت از سوریه اوایل اوت را ضرب‌الاجل رسیدن به یک توافق قرار داده‌اند.