سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که صبح امروز(سه‌شنبه)‌در نشست تخصصی "تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری" در دانشگاه امام حسین(ع)‌ سخن می‌گفت، روز میلاد امام حسین(ع)‌ را به روز میلاد پاسداری از مکتب اسلام توصیف کرد و گفت: امام حسین(ع) مظهر پاسداری از مکتب اسلام است و امروز پاسداران در دفاع از مکتب و حقیقت اسلام در صحنه حاضر هستند.

وی با بیان اینکه سپاه در عاشورای سال 61 هجری بسیج شد گفت: امام حسین(ع‌) به عنوان فرمانده سپاه با 72 پاسدار اصیل خود به دفاع از مکتب اسلام برخواستند و امروز نیز عطر شهادت در کوچه و خیابان‌های ما همچنان به مشام می‌رسد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران پرداختن به اندیشه‌های مقام معظم رهبری را مستلزم نگاه عمیق و دقیق به اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: اندیشه‌های حکیمانه و الهام‌یافته از وحی رهبر معظم انقلاب دامنه‌های فکری را در مقیاس‌های عملیاتی بسط داده و ما باید اندیشه‌های راهبردی ایشان را برای سعادت جهان اسلام عملیاتی کنیم.

سردار سلامی با بیان اینکه تمدن اسلام به عنوان یک تمدن قدرتمند در جهان مطرح است افزود: اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب که ترکیبی از تجربه، تدبیر و دریافت‌ها و برداشت‌های صحیح از اسلام و سنت است باید حداقل در جغرافیای سیاسی جهان اسلام تعیین‌کننده باشد.

وی گفت: اندیشه‌های رهبر انقلاب از چندین تقاطع و گذرگاه عبور می‌کند که اتکاء به منطق حق و وحی از جمله آن است، چرا که خداوند هم با منطق حق نطق می‌کند؛ رهبر انقلاب با اندیشه‌های عمیق و با توجه به تجربه تاریخی و اسلامی و با عنایت به دریافت‌ها و برداشت‌هایی که از اسلام دارد امروز موفق شده در عظیم‌ترین جنگی که ما با آن مواجه هستیم بر پیچیدگی‌های فکری، سیاسی و استراتژیک دشمن غلبه کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه اخلاص، اخلاق، عدالت، تجربه هرماه با دریافت‌های صحیح از اسلام، رهبر انقلاب را به عنوان یک شخصیت ممتاز در جهان اسلام تعریف کرده است، تصریح کرد: این برداشت‌های صحیح از قرآن و اسلام است که موجب عدم اعتماد ایشان به دشمن می‌شود؛ او می‌داند که نباید فریب لبخندهای دشمن را خورد او با الهام و برداشتی از قرآن نگاه درستی از دشمن دارد و از زوایای پنهان اهداف دشمنان اسلام مطلع است.

سردار سلامی با طرح این سوال که آیا آمریکا می‌تواند ذهن و قلب مسلمانان را تسخیر کند، گفت: وقتی برداشت از قرآن و اسلام صحیح باشد دشمن موفق نخواهد شد. اینکه رهبر انقلاب اعتماد به دشمن را روا نمی‌داند براساس آموزه‌های دینی، قرآنی و دریافت‌ها و برداشت‌های صحیح از دین است.

وی عدالت را از مهمترین پارامترهای حاکم بر اندیشه‌های مقام معظم رهبری دانست و افزود: او حتی در برخورد و مواجهه با دشمن از عدالت خارج نمی‌شود و در جلسه خصوصی که تنها با ایشان بودم فرمودند سلاح هسته‌ای در مکتب دفاعی ما جایی ندارد.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: رهبر انقلاب در مخاطب قرار دادن تکفیری‌ها هم براساس عدالت سخن می‌گوید.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: ما دفاع را واجب می‌دانیم، اما هرگز دست برای کشتن دشمن دراز نمی‌کنیم، چرا که هیچ کدام از علمای شیعه چنین دستوری نداده‌اند و لذا بر همین اساس است که می‌بینیم حتی یک نمونه از اینکه یک جوان شیعه در میان برادران اهل سنت خود عملیات انتحاری کند دیده نشده، چرا که چنین توصیه‌ای از سوی علمای ما هیچ‌گاه تجویز نشده است. به دلیل همین مکتب غنی است که امروز می‌بینیم نام پیامبر ما در کشور انگلستان که تنها 4 درصد آن مسلمان هستند جزو فراوان‌ترین نام‌هاست.

وی از تلاش آمریکا و همپیمانانش برای تغییر سیمای ژئوپولوتیک جهان اسلام براساس ارزش‌های غربی سخن گفت و تاکید کرد: انقلاب اسلامی برای مقابله با دشمن در حال دفاع از هویت اسلامی و بیدار کردن برخی مرتجعین از خواب جهالت است و بر همین اساس است که امروز ما شاهد بیداری اسلامی هستیم.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه جنگ امروز، جنگ بر سر تغییر سیمای ژئوپولوتیک جهان اسلام است، خاطرنشان کرد: امروز نظم جدیدی در حال شکل‌گیری است و واقعیت این است ارزش‌های اسلامی مقتدرانه در حال تشکیل دادن تمدن بزرگ اسلامی هستند و دشمنان اسلام از شکل‌گیری و تشکیل چنین تمدنی در هراس هستند.

سردار سلامی با اشاره به تحولات منطقه و تلاش نظام سلطه برای مقابله با بیداری اسلامی گفت: امروز هر چقدر آنها در عراق، سوریه، یمن، لبنان و بحرین هزینه می‌کنند ما سود می‌بریم،‌ هر چه آنها مکر می‌کنند مکرشان به خودشان بر می‌گردد، چرا که این سنت الهی است. امروز نظم امنیتی اروپا به هم ریخته و القاعده و داعش به جان موسسان‌شان افتاده‌اند و این هم براساس سنت الهی است.

وی به بحث هویت ملی و زبان فارسی اشاره کرد و گفت: امروز این رهبر روحانی از زبان فارسی که نماد هویت ملی ماست حراست می‌کند، چرا که زبان یک ملت بخشی از هویت آنهاست. شعر، هنر و ادبیات همه بر بستر زبان استوار هستند و رهبر انقلاب بر همین اساس از مخلوط شدن زبان اصیل فارسی با زبان استعمار غرب نگران است.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران جهانی شدن زبان انگلیسی را به معنای قتل عام زبان‌های ملی توسط انگلیس دانست و تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند زبان انگلیسی، زبان علم است، اما این متفاوت است با اینکه بخواهند زبان انگلیسی را که حامل ارزش‌های فرهنگی بیگانه است در ذهن کودکان معصوم ما نهادینه کنند.

سردار سلامی با بیان اینکه دفاع از هویت زبان فارسی و مخالفت با زبان بیگانگان ضدیت با علم است گفت: علم یکی از جنبه‌های زبان است و جنبه‌های دیگری از جمله جنبه فرهنگ مبتذل غربی و تبدیل مفروضات عناصر معنابخش به جوامع به عنوان یک فرهنگ به موضوعات مهم در جوامع از دیگر جنبه‌های زبان است که باید به آن توجه شود.

وی گفت: من درباره هویت زبان مطالعه کردم که روی دیوار یک مهدکودک اروپایی شعر حافظ نوشته شده بود، لذا سوال ما این است کدام ضرب‌المثل فارسی را می‌توان با زبان دیگران با آن معنای اصیلش ترجمه کرد؟

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تدبیر مقام معظم رهبری برای مقابله با کاهش جمعیت را اقدامی برای دفاع از عنصر قدرت ملی دانست و گفت: جمعیت عنصر قدرت ملی برای هر کشور و ملتی محسوب می‌شود.