سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و تبره کلژنرال آندره راوکوف وزیر دفاع جمهوری بلاروس در حاشیه کنفرانس امنیت بین‌المللی مسکو2016 با یکدیگر دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

سردار دهقان در این دیدار اظهار کرد: زمینه‌ها و ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای همکاری دو کشور در همه حوزه‌ها به ویژه در حوزه دفاعی - امنیتی وجود دارد که می‌توانیم با فعال سازی آن سطح روابط و تعاملات دو کشور را به نحو مطلوبی ارتقاء بخشیم.

وی ادامه داد: کسانی که امروز به نام اسلام دست به جنایت و آدم‌کشی می‌زنند هیچ نسبتی با اسلام ندارند و باید همه با اتحاد، همگرایی و همکاری‌های سازمان یافته با این جریان شوم مبارزه کنیم.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران از عناصر اروپایی داعش به عنوان یک تهدید بالقوه علیه امنیت جهانی یاد کرد و افزود: آمریکا با اتخاذ راهبرد راه اندازی جنگ‌های نیابتی درصدد است ضمن مهار قدرت‌های بزرگ و نوظهور، هزینه آن را نیز به کشورهای تحت سلطه خود تحمیل کند.

سردار دهقان گفت: پیام کنفرانس امنیت بین المللی مسکو می‌تواند پاسخ و هشداری جدی به آمریکا و اذنابش باشد که دنیا اجازه تداوم اجرای اینگونه راهبردهای ضد بشری را به آنان نخواهد داد.

وی تأکید کرد: کشورهای مستقل و قدرت‌های بزرگ منطقه باید با اتحاد و همکاری‌های همه جانبه در برابر نفوذ و توسعه طلبی آمریکا بایستند.

وزیر دفاع بلاروس نیز در این دیدار با تأکید بر مفاد سخنرانی سردار دهقان در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو و تمجید از نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه بی امان با تروریسم گفت: بلاروس آماده بهره برداری از تجارب ایران در این زمینه است.

وی با تهدیدآمیز خواندن گسترش ناتو و تحرکات روز افزون آمریکا در منطقه افزود: اینگونه اقدامات نه تنها کمکی به ایجاد ثبات و امنیت در منطقه نخواهد کرد بلکه فضای تنش و ناامنی را گسترش خواهد داد.

تبره کلژنرال آندره راوکوف با بیان اینکه بلاروس اهمیت ویژه‌ای برای روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل است، بر گسترش هرچه بیشتر روابط دفاعی - امنیتی تهران مینسک تأکید کرد.