در این یادداشت می خوانیم: وزارت امور خارجه موثرترین نقش در روابط بین‌المللی یک کشور را برعهده دارد و وزیرامورخارجه که در راس این وزارتخانه قرار می‌گیرد وظیفه ارتباط دیپلماتیک و حل‌و‌فصل مشکلات پیش آمده در روابط کشور خود با سایر دولت‌های دنیا را برعهده دارد. وزیرامورخارجه ایران نیز چندی پش براساس موانعی که دراجرای برجام به وجود آمده بود با وزیرخارجه آمریکا رایزنی نمود تا بتواند این موانع را برطرف کند و احتمالا آقای ظریف با اعضای کنگره آمریکا نیز در این زمینه مذاکراتی داشته و در آینده هم خواهد داشت.
ایشان زمانی که مشاهده می‌کنند که ایران از چندین جهت با آمریکا مشکل دارد وتحت فشار است نه تنها حق دارند بلکه موظف هستند که با مقامات مختلف آمریکا به ویژه کنگره آمریکا گفت‌وگو کنند. البته مذاکره با کنگره آمریکا در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا همان طور که از دور شاهد هستیم برای اجرایی کردن برجام مساله و مشکلی با قوه اجرایی آمریکا کمتر وجود دارد در این معنا که آقای ظریف با آقای اوباما و کری داری تفاهم بیشتری نسبت به این برجام هستند که بعضا این افراد درباره زیاده روی‌های قوه مقننه و قضائیه آمریکا در برابر ایران معترض هستند. ایران با کنگره آمریکا مشکلات زیادی دارد از جمله این مشکلات، تحریم‌هایی است که به برجام ارتباطی ندارد، همان‌طور که دولت ایران، آمریکا را دشمن تلقی می‌کند آنها نیز نسبت به ایران چنین موضعی دارند و ایران را تحریم می‌کنند، چنین تحریم‌هایی نسبی است زیرا به عنوان نمونه ایران درعین اینکه تمایلی به ارتباط با آمریکا ندارد ولی نیاز به خرید هواپیما‌های مسافربری دارد آنها نیز به دلایل منافع اقتصادی تمایل به فروش هواپیما به ایران دارند. این منافع مشترک است که در مذاکرات قابل بحث است.
از سوی دیگر ما شاهد بودیم که کنگره آمریکا بزرگ‌ترین خصومت‌ها را در برابر مذاکرات و رفع تحریم‌ها انجام داده است. کنگره آمریکا به‌شدت تحت تاثیر لابی اسرائیل است و لابی صهیونیست‌ها هم مبداء سیاست ایران هراسی است و کنگره آمریکا را در برابر ایران تبدیل به کنگره تلاویو کرده است. بنابراین اگر ملاقاتی صورت گرفته یا قرار است صورت بگیرد یقینا برای کاهش آن خصومت‌ها و خنثی‌کردن بخشی از سیاست‌هایی است که به وسیله رژیم غیرمشروع حاکم بر تلاویو القاء می‌شود. البته درخود آمریکا رقیب سیاسی خانم کلینتون که یهودی هستند مخالف زیاده‌روی‌های لابی اسرائیل دارند و این در مجموع به نفع ایران است. البته اخیرا دیوان عالی آمریکا بخشی از اموال ایران را بدون توجه به برجام توقیف کرده است لذا آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه این اختیار را دارد درباره چنین مشکلاتی مذاکره کند تا حد اقل از فشار چنین موضوعاتی بر ایران بکاهد.