وزیر خارجه آمریکا در جریان سخنرانی خود درباره مذهب در دانشگاه تگزاس گفت:‌ ایالات متحده قصد دارد تا به ترغیب آموزش مذهبی در تمام سفارتخانه هایش در سراسر جهان بپردازد و در تلاش برای حفاظت از امنیت ملی آمریکا، رهبران مذهبی محلی را نیز در این برنامه دخیل کند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سخنرانی در دانشگاه هوستون، تگزاس گفت: ما به دنبال تقویت و بسط آموزش‌های مذهبی خود در بیش از 240 سفارتخانه و کنسولگری در سراسر دنیا هستیم و در این کار از رهبران مذهبی محلی نیز استفاده می کنیم. من بر این باورم که این تلاش برای جهان امروز نیاز است چون باعث حفظ امنیت آمریکا می شود.

وی ادامه داد: آمریکا هنوز مذاکرات خود را با فعالان مذهبی آغاز نکرده است. ما در زمینه سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی خود به پیشرفت هایی دست پیدا کرده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین افزایش یهودی ستیزی در اروپا و همچنین افزایش اقدامات و احساسات ضد اسلام را که در نتیجه اقدامات احزاب ملی گرای افراطی به وجود آمده است، مورد انتقاد قرار داد.

وی به این مساله اشاره کرد که در آمریکا یک مساله مشکل ساز بوجود آمده که دلیل آن درخواست‌ها برای ممنوعیت ورود مسلمانان از دیگر کشورها و گفتن داستان‌های دروغین از جشن مسلمانان آمریکا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: تلاش‌ها علیه کل مسلمانان هیچ توجیه منطقی ندارد. همانطور که نمی شود تمام مسیحیان را بخاطر قتل عام مسلمانان در کوزوو و بوسنی در دهه 90 میلادی به دست مسیحیان مقصر شمرد.