دبیر کل حزب مردم سالاری گفت: اهمیت مرحله دوم دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی کمتر از مرحله اول نیست و ما بر این باوریم که مردم حماسه‌ای را که در هفتم اسفند با حضور بالای 60 درصد در سراسر کشور آفریدند با مشارکت بیشتر، تکمیل کنند.

 منطقه ایلام، مصطفی کواکبیان در نشست خبری با خبرگزاری‌های استان ایلام، با بیان اینکه حدود 17 میلیون نفر در مرحله دوم واجد شرایط رای دادن هستند، اظهار کرد: تعداد 55 حوزه انتخابیه در سطح کشور برای انتخابات 68 نفر با کاندیداتوری 136 نفر، رقابت انتخاباتی این دوره را شکل داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در شهرهای مختلف بر اساس اطلاعی که داریم بسیار شور و شوق زیاد است، افزود: برخلاف آن تصوری که می‌کردم که مردم در مرحله دوم کمتر شرکت می‌کنند اما برآورد ما این است که به همان میزان مرحله اول انشاءلله این مشارکت شکل بگیرد، چون مجلس مجموعا هر دو مرحله تکمیل کننده انتخابات پارلمان هستند و ما تمام تلاشمان همین است.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری اضافه کرد: یکی از دلایلی که برنامه‌ریزی کردم در این مدت به چندین استان سفر کنم غیر از اینکه از نامزدهای اصلاح‌طلب حمایت می‌کنیم یک فلسفه‌‎اش تشویق مردم به مشارکت حداکثری است که امیدوارم این مهم حاصل شود.

کواکبیان خاطرنشان کرد: معتقدم که هر نماینده‌ای با پشتوانه آرای بیشتری از مردم به مجلس بیاید قطعا اقتدار مجلس نیز بالاتر خواهد رفت و مجلسی که خانه ملت محسوب می‌شود با پشتوانه آرای بیشتر می‌تواند بهتر تصمیم بگیرد.

ویابراز امیدواری کرد: میزان مشارکت حداقل به اندازه مرحله اول باشد شایدم بیشتر کاری که مردم در 7 اسفند شروع کردند در 10 اردیبهشت تکمیل کنند.

کواکبیان در پاسخ یک خبرنگار درباره اولویت‌های کاری لیست امید گفت: ایجاد اشتغال برای جوانان، استیفای حقوق زنان، ارتقاء منزلت جوانان و آحاد مردم برای اینکه یک زندگی شرافتمندانه داشته باشند از جمله برنامه‌های ما است و به همین دلیل بحث پوست‌اندازی و خانه تکانی مجلس دهم را مطرح کردیم تا مردم امیدوارانه در مرحله دوم شرکت کنند.

وی ادامه داد: ما درمجلس آینده آرامش را مطرح کردیم تا به دور از دغدغه‌ها چه جنبه داخلی و چه جنبه خارجی و بین المللی به دور از تنش ها و درگیری و به دور از بد اخلاقی‌ و تهدیدها و تحریم‌ها کشور با آرامش پیش برود و تعامل مثبتی با دنیا پیدا کنیم.

این فعال سیاسی گفت: مشکل اصلی مردم مسئله اقتصاد است. بحث مهار تورم، مهار نقدینگی رشد سرمایه گذاری، رشد اشتغال کاهش نرخ بیکاری ، نظام بانکی و سلامت اقتصادی که شامل مجلس می شود مد نظر ماست و معتقدیم مجلسی که پاک نباشد نمی تواند رفع آلودگی کند. مجلس باید وام دار قدرت و ثروت و رانت نباشد یعنی نمایندگان با هویت مستقل با آزادی خواهی حرف دل مردم را بیان کنند.

کواکبیان تصریح کرد: قانون مطبوعات باید اصلاح شود و در خصوص احزاب باید تجدید نظر کنیم و برای کاندیدای مجلس شدن باید ضوابطی تعریف شود و صرف داشتن مدرک تحصیلی کفایت نمی‌کند.

وی گفت: ما خیلی بلند پروازی نمی کنیم که در 4 سال تمام بخش ها گل و بلیلی شود اما اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند تا بخش های مادر را اصلاح کنند.

وی در خصوص ریاست مجلس آینده گفت: در خصوص هیئت رییسه موضع گرفتم گزینه حزب مردم‌سالاری برای ریاست مجلس عارف است و کسانی که عضو لیست هستند از تصمیمات فراکسیون اصلاح طلبان حمایت خواهند کرد و اگر عارف هم اعلام آمادگی نکند رییس مجلس حتما اصلاح‌طلب خواهد بود.

این فعال سیاسی درباره‌ی برجام گفت: ما معتقد نیستیم که برجام همه خواسته ملت است معتقدیم که در بدترین شرایط بهترین دستاوردها را داشت چون در شرایط بدی بودیم و چندین قطعنامه باید بی‌اثر و تحریم ها لغو و ارتباط با کشورها باید برقرار می‌شد . هرچند عهدشکنی از امریکایی ها مشاهده می‌شود و برخی رفتارهای این کشور وجاهت بین‌المللی ندارد و ایران نه تنها در سطح وزیر خارجه بلکه بالاتر باید این را محکوم کند این سوء نیت غربی هاست. این بازی ها معنا ندارد این باعث نشود که دلواپسان خوشحال شوند معتقدم برجام دستاورهای زیادی داشته ما باید رصد کنیم در موقع خود باید ما هم مقابله به مثل کنیم.

دبیرکل حزب مردمسالاری دینی درباره‌ی اظهارات سیف - رییس بانک مرکزی که توسط یکی از خبرنگاران مطرح شد، گفت: صحبت های سیف در راستای تحقق برجام است و باید در این شرایط کمک کنند. امریکایی‌ها امسال انتخابات رییس جمهوری دارند. جمهوری‌خواهان دوست ندارد برجام به سرانجام برسد اما دموکرات ها برعکس. باید کمک کرد که آمریکا بد عهدی نکند. دلواپسان ما نباید با آنها هماهنگ شوند.

کواکبیان در پاسخ سوالی درباره آینده روابط ایران و عربستان گفت: این کشور خود را برادر بزرگتر کشورهای خلیج فارس می‌داند که البته باید از خودش بزرگی نشان دهد ولی در بسیاری از ماجراها خود را در برابر مسلمانان ها قرار داده است . مسئله ما با عربستان مراسم حج است که اگر نبود ما با آنها کاری نداشتیم. ما حسن همجواری با همسایگان را قبول داریم کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید نشان دهند برادر هستند. اجلاس اخیر استانبول معنا نداشت .ما می خواهیم امنینت و عزت حجاج ما فراهم شود که خط قرمز ما در مسئله حج است طرفدار حسن همجواری هستیم.

کواکبیان در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرنوشت شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: این شورا در انتخابات مجلس به خوبی نقش آفرینی کرد و بعد از این نمایندگان باید بشینند و کار کنند. نیازی نیست کسی از بیرون به آنها برنامه دهد.ما باید به احزاب کشور توجه کنیم شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مرکب از 22 حزب است آنها برای ما مهم تر از اشخاص هستند. این کشور باید روزی به سمت نظام حزبی برود تا در انتخابات رییس جمهور آینده و شوراها خود را نشان دهد.

وی پیش‌بینی‌ کرد که 160 کرس مجلس آینده از آن اصلاح‌طلبان و اعتدالگریان شود و اصولگرایان هم بتوانند 130 کرسی مجلس را تصاحب کنند.