طبق انتظار، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست در کنار وزرای خارجه کشورهای ژاپن ، انگلیس ، آلمان ، ایتالیا ، کانادا و فرانسه حاضر بود که البته در این نشست، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز حضور یافت.
برگزاری این نشست، پیش درآمدی است برای نشست سران این کشورها که قرار است روزهای 26 و27 می امسال (خرداد ماه) در شهر ساحلی «آیسه شیما' ژاپن تشکیل شود.
از آنجا که ازنشست وزیران خارجه درهیروشیما برمی آید، این اجلاس با حضور دیپلمات های ارشد اعضای جی هفت برای متمرکز شدن بر توافق در مورد موضوعی اصلی برگزار شد تا گامی در جهت تسهیل امضای اسناد مورد نظر در نشست اصلی سران در خرداد ماه، برداشته شود.
به بیان دیگر، در ملاقات وزرای خارجه این کشورها شاهد مانور و تمرین آماده باش این کشورها برای اجرای یک نمایش بودیم، نمایشی که با وجود سر و صدای فراوان، بازدهی اقتصادی پایینی دارد.
این گروه در اوج دوران جنگ سرد، نقشی مشابه ناتو در عصر حاضر را ایفا می کرد؛ یک سازمان ژئوپلیتیک که هدف آن مخالفت با «تهدید قریب الوقوع کمونیسم» بود، در حالی که گروه هفت امروزه تنها بقایای به جای مانده از روزگار گذشته است که نقش آن برخلاف ناتو چندان خدمتی به غرب نمی کند.
گفتنی است؛ روسیه در سال 1997 اجازه یافت به عنوان عضویت این گروه در آید و بدین ترتیب G7 تبدیل به G8 شد که این امر به وضوح یک ژست از سوی واشنگتن بود، ژستی که در قبال دولت آن سال های روسیه گرفته شد، چرا که دولت روسیه در آن زمان در مسیری گام برمی داشت که مورد تقاضای غربی ها بود.
با این وجود، این وضعیت در سال 2014 دستخوش تغییرات اساسی شد؛ روسیه مواضع ضدغربی خود را به شدت تقویت کرد و مخالفت های شدید مسکو با تجاوزات ناتو پیش رفت، جایی که پیمان نظامی ناتو سعی داشت هر چه بیشتر خود را به مرزهای روسیه نزدیک کند.
اینک واشنگتن با موقعیت شناسی خاصی بار دیگر این ندا را سر داده که چنانچه شرایط بر اساس آنچه مدنظر غرب است پیش رود، گروه «جی هفت» بار دیگر می تواند با عضوگیری تبدیل به «جی هشت» شود با این تفاوت که این بار روسیه باید به کلی از این موضوع دوربماند؛ البته نه به دلیل مخالفت های محض روسیه با سیاست های غرب در عرصه جهانی بلکه به این دلیل که بر اساس نظر واشنگتن این «جمع بسته» باید دارای دورنمای مورد نظر غرب باشد.
بدون شک با این تفاسیر، می توان به عضویت در آمدن چین در این تشکل در آینده امیدوار بود اما هند و برزیل که هر دو نقشی برجسته در سیاست های بین الملل دارند، در این جمع غایب خواهند بود.
همواره چنین گفته می شود که «جی هفت» جمع پیشرفته ترین کشورهای صنعتی جهان است که حدود 50 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند، اما با وجود این امر کشورهای حوزه اسکاندیناوی و برخی کشورهای دیگر اروپایی از جمله هلند، بلژیک و لوکزامبورگ هنوز به عضویت این گروه در نیامده اند.
می توان اینگونه گفت که منافع این کشورها از سوی فدریکا موگرینی نماینده اتحادیه اروپا، در این گروه مطرح می شود، اما موضوعی که مهم است آنکه وی حتی به دشواری قادر به مطرح کردن حقوق آلمان به عنوان مهمترین کشور این اتحادیه در مجامع جهانی است و با این اوصاف سایر کشورهای اروپایی که دیگر جای خود دارند.
آنچه امروزه مشخص است آنکه باوجود تلاش های رو به افزایش واشنگتن برای هرچه بیشتر محاصره کردن منطقه آسیا - پاسیفیک، این منطقه به راحتی می تواند به واسطه عوامل مختلف دچار ازهم گسیختگی شود.ازسوی دیگر این روزها شاهد تفاوت های بسیار در رویکردها و مواضع ایالات متحده و ژاپن در قبال نقش چین در موقعیت ژئوپلیتیک امروز این منطقه هستیم.
بنابراین جای تعجب ندارد که در میان تمام مباحث مطروحه در دیدار وزرای خارجه گروه هفت در هیروشیما، بیشترین تمرکز بر تشدید بحران در منطقه دریای جنوبی چین بوده است. تقابل میان کشورهایی که بیشترین نقش را در این منطقه بازی می کنند، تبدیل به موضوعی شده که در اولویت ضرورت ها قرار گرفته است.
ایالات متحده و ژاپن درصدد آن هستند که اجازه هرگونه تنفس از چین را در این منطقه بگیرند و از سوی دیگر پکن به دنبال تغییر این وضعیت و جلوگیری از اعمال قدرت واشنگتن و توکیو است.
پکن به شدت درصدد است برخلاف اجلاس وزیران جی هفت، از مطرح شدن بحث دریای جنوبی چین در اجلاس سران این گروه نیز جلوگیری کند، که البته هیچ حرکت دیپلماتیکی برای تحقق این هدف انجام نشده است
ژاپن که به شدت نگران و درگیر تحولات اخیر این منطقه است، به عنوان میزبان این اجلاس و کشوری که در قبال این منطقه به شدت تحت حمایت ایالات متحده است، می تواند با قوانین مختص به خود در این بازی حاضر شود همانگونه که این موضوع در بیانیه پایانی اجلاس وزیران به خوبی قابل مشاهده بود.
بیانیه ای که توسط وزرای خارجه جی هفت در هیروشیما منتشر شد، شامل فهرست بلندبالایی ازتاکتیک های متناسب با برهه زمانی حاضر است که به ایالات متحده و ژاپن اجازه گشت زنی و پرواز در منطقه دریای جنوبی چین را می دهد. جایی که چین خود را ملک بلامنازع آن می داند و مایل به ایجاد تنش و درگیری در آن نیست.
بیانیه یاد شده همچنین تاکید می کند که هیچ گونه استفاده «یک جانبه» از راه حل های نظامی در این منطقه مجاز نیست و این همان ادبیاتی است که چین همواره از آن استفاده می کند.
از سوی دیگر احتمال اینکه اعضای جی هفت دراجلاس آتی سران در ژاپن به بحث در مورد فجایعی که ایالات متحده در خاورمیانه به بار آورده، بحث کنند؛ بسیار ناچیز است.
احتمال آن وجود دارد که ایالات متحده درصدد درگیر کردن چین در تحولات خاورمیانه برآید، اما «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین ترجیح می دهد ایالات متحده خود با عواقب تحرکاتش در خاورمیانه روبرو شود.
جالب توجه ترین نکته در مورد دیدار وزرای خارجه گروه هفت در هیروشیما، وجه نمادین آن از لحاظ انتخاب شهر محل برگزاری آن است؛ این شهر که در جنگ جهانی دوم مورد تجاوز اتمی ایالات متحده قرار گرفته بود در سال های گذشته مقامات دیپلماتیک آمریکا همواره از سفر به این شهر سر باز زده بودند. این در حالی است که در صورت تداوم نادیده گرفتن جنایات اتمی ایالات متحده در هیروشیما و ناگازاکی از سوی مقامات این کشور، روابط دیپلماتیک دوجانبه میان واشنگتن و توکیو مطمئنا در برهه ای با مشکلاتی روبرو خواهد شد.
اینک باراک اوباما درآستانه سفربه ژاپن برای حضور در اجلاس سران جی هفت در اواخر ماه «می» قرار دارد و به نظر می رسد همان گونه که جان کری در سفر به هیروشیما درمحل یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیما حاضربه عذرخواهی نشد وبه قربانیان جنایت اتمی ایالات متحده ادای احترام نکرد، وی نیز ازاین کار سرباز زند وتنها درکنار مقامات ژاپن به امور مورد بحث در اجلاس بپردازد.
آنچه مسلم است آنکه ژاپن خواستار هیچ گونه سخنرانی پرشور و معذرت خواهی از سوی باراک اوباما بابت این جنایت نیست ولی مردم ژاپن خواستار حضور یک مقام ارشد آمریکا در محل یادبود و ادای احترام به قربانیان این فاجعه هستند.
چنانچه چنین اقدامی از سوی مقامات ارشد آمریکا صورت گیرد، این می تواند گامی بلند در ایجاد مشروعیت نفوذ واشنگتن بر توکیو در افکار عمومی ژاپن برداشته شود و می تواند یکی از معدود دستاوردهای دولت باراک اوباما در پایان راه خود در قبال سیاست های این کشور در حوزه شرق آسیا باشد و از سوی دیگر روابط توکیو و واشنگتن را هرچه مستحکم تر کند.