'سی ان ان' با مروری بر تحولات منطقه خاورمیانه و سیاست های واشنگتن در این منطقه گفت: باراک اوباما در 2009 میلادی در سخنرانی معروف خود در قاهره 'روابط جدید منطقه ای' را ترسیم کرد، اما دو سال بعد و بدنبال خیزش منطقه ای موسوم به 'بهار عربی' و نحوه برخورد رئیس جمهوری آمریکا با سرنگونی حسنی مبارک در مصر بعنوان متحد آمریکا، منطق خود در روابط منطقه ای را به گونه ای دیگر نشان داد.
'نواف عبید' (Nawaf Obaid) مشاور مطالعات راهبردی دراین مورد به 'سی ان ان' گفت: اینکه (عربستان) چه احساسی در این زمینه داشته مطرح نیست، بلکه اینکه آمریکا چگونه به آنها بها می دهد مهم بود که از اینجا اختلافات شروع شد.
سی ان ان گزارش داد این اختلاف با توافق هسته ای آمریکا با ایران شدت گرفت و عربستان را بشدت خشمگین کرد.
'فواز جرجس' کارشناس 'مدرسه عالی اقتصاد و علوم سیاسی لندن' نیز در این باره گفت: عربستان (در پی توافق هسته ای ایران) بر این باور بود که اوباما برای نزدیکی با ایران آنها را فروخته است.
سی ان ان در ادامه گزارش داد: پس از این تحولات عربستان نسبت به افزایش قدرت نظامی خود اقدام کرد و و در هزینه های نظامی حتی از روسیه هم پیشی گرفت.
این شبکه آمریکایی گفت: سال گذشته عربستان اقدام به ایجاد ائتلافی از 34 کشور اسلامی کرد ... جرجس معتقد است که نتیجه بی اعتمادی ریاض به باراک اوباما اتخاد سیاست خارجی تجاوزگرانه بود.
این کارشناس مسائل منطقه از مدرسه عالی اقتصاد و علوم سیاسی لندن افزود: آنها (عربستان) در حال حمله به یمن و دیگر مناطق برای ایجاد موازنه با ایران در منطقه هستند.
فواز گفت: آمریکا در واقع کنترل خود را بر منطقه از دست داده است.
سی ان ان در ادامه گزارش داد: عربستان در مورد سوریه ناشکیبا است و خواستار برکناری فوری بشار اسد از قدرت و زدودن نفوذ ایران در منطقه است.
'نواف عبید' نیز در تحلیل خود در ارتباط با بی اعتمادی ریاض به واشنگتن گفت: حتی اگر (در آمریکا) رویه تغییر کند و رئیس جمهوری جدیدی بر سر کار آید که همخوان با منافع عربستان باشد، تصور نمی کنم روابط بهبود یابد، چرا که فرصت از دست رفته است.
'سی ان ان' افزود: با این همه عربستان نیازمند تسلیحات آمریکایی و اوباما نیز خواهان ثبات در منطقه است.
نشریه آمریکایی نیویورک تایمز 28 فروردین نوشت: عربستان سعودی به دولت 'اوباما' و کنگره آمریکا هشدار داده است، چنانچه کنگره لایحه ای را تصویب کند که به موجب آن دادگاه های آمریکا اجازه یابند که دولت سعودی را بابت حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر معرفی کنند، 750 میلیارد دلار از دارایی های خود را پیش از آنکه دادگاه های آمریکا حکم به مسدود کردن آنها بدهند، از آمریکا خارج می کند.
این درحالی است که سی ان ان گزارش داد کاخ سفید تهدید کرده است در صورت تصویب چنین لایحه ای توسط کنگره، آن را وتو خواهد کرد.