تخت روانچی روز دوشنبه در مراسم نقد کتاب روایت یک خبرنگار هسته ای با نام شام آخر در وین افزود: برای ما همه خبرنگاران اعزام شده به مذاکرات خودی بودند و چون موضوع هسته ای را موضوعی ملی و فراجناحی می دانستیم ، در جلسات خود با خبرنگاران نیز در حد امکان مسائل را به وضوح مطرح می کردیم.

کمالوندی : خبرنگاران جوان به موضوع وقایع نگاری توجه بیشتری کنند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این مراسم گفت : وقایع نگاری در رسانه های ما اندک است و لازم است خبرنگاران جوان به این موضوع توجه بیشتری بکنند.

بهروز کمالوندی با اشاره به موضوع هسته ای و مذاکرات ایران با گروه 1+5 افزود: تاریخ شفاهی مذاکرات و وقایع رخ داده آن، مهم است زیرا این مذاکرات تاثیرات ملی و بین المللی بیشماری داشته و خواهد داشت.

وی افزود: هماهنگی های نانوشته ای بین منابع اقتدار یک کشور باید وجود داشته باشد و شاید بتوان این موضوع را به نام هماهنگی های فرهنگی در بیان موضوعات عنوان کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به روش های تاثیرگذاری در افکار عمومی گفت: داشتن امنیت و در پی آن اعتلای اقتصادی و تصویرسازی از خود و طرف های مقابل نیازمند تبادل اخبار و اطلاعات است.

کمالوندی با اشاره به مطالب مطرح شده در کتاب شام آخر و مقایسه تیم ایرانی و تیم های دیگر کشورها و امکانات رسانه ای ایران و آمریکا افزود: کتاب حاوی مطالب مهمی است و دارای مزایا و نواقصی است و انتقاد بیش از حد آن را به دلیل جوان بودن خبرنگار می دانم.

**سلطانی فر: منافع ملی به قربانگاه منافع جناحی برده شد

در این مراسم محمد سلطانی فر استاد دانشگاه و مدیر مسوول سابق چند روزنامه کشور به آسیب شناسی نبود خبرنگاران باتجربه در کشور پرداخت افزود: براساس تحقیقات انجام شده مواضع رسانه های اصلاح طلب و اصولگرا در قبل، هنگام و بعد از توافق هسته ای هماهنگ نبوده و منافع ملی به قربانگاه منافع جناحی برده شده است.

سلطانی فر افزود: نبود خبرنگار باتجربه و برخورد با رسانه ها در سال های گذشته باعث فقدان رسانه های حرفه ای و خبرنگاران باتجربه شده است.

حسن محمدی نویسنده کتاب شام آخر در وین نیز در ابتدای مراسم در سخنانی گفت: این کتاب تاریخ شفاهی دو ساله مذاکرات هسته ای بوده و هدف من از تالیف آن ، نگاه آسیب شناسی به مذاکرات هسته ای از منظر رسانه ها است.

در این مراسم کاظم جلالی نماینده مجلس، جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه، دکتر هرمیداس باوند کارشناس مسایل سیاسی و بین المللی و جمعی از خبرنگاران و مدیران مسوول رسانه ها در شهر کتاب حضور داشتند.