نخست وزیر نیوزیلند پس از بازگشت از تعطیلات ژانویه با ارسال پیام تبریک اجرای برجام به دکتر حسن روحانی، تصریح کرد: برغم اینکه نیوزیلند از طرف های برجام نبود، ولی منافع قوی در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای داشته و در زمان ریاستش بر شورای امنیت سازمان ملل، فرآیند تایید برجام از سوی آن شورا را مدیریت کرد.
وزیر خارجه نیوزیلند در زمان تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل با سفر به نیویورک، ریاست نشست 20 جولای این شورا را که طی آن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران لغو شد،بر عهده گرفت.
نیوزیلند عضو غیردائم شورای امنیت است.
نخست وزیر نیوزیلند در پیام خود به رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: برجام روابط نیوزیلند با ایران را تقویت کرده و راه را برای استفاده از ظرفیت های گسترده موجود در دو کشور به منظور توسعه روابط هموار خواهد کرد.
26 دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره انجام تعهدات هسته ای از سوی ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه کشورمان آغاز شد.
وزارت امور خارجه نیوزیلند نیز پس از اجرای برنام با صدور بیانیه ای اظهار امیدواری کرد این توافق بتواند شالوده اعتمادسازی و گشایش فصل تازه ای در همکاری های خاورمیانه را بنا نهد.
وزارت خارجه نیوزیلند تصریح کرد که این کشور روند داخلی لغو تحریم های سازمان ملل را آغاز کرده و امیدوار است تا ماه فوریه تکمیل شود؛ این امر شامل لغو آن دسته از معاملات با ایران که مستلزم ثبت در وزارت امور خارجه و تجارت بود نیز خواهد شد.
ایران پیش از این پنجمین بازار بزرگ صادرات نیوزیلند بوده و ولینگتون امیدوار است لغو تحریم های سازمان ملل این کشور را قادر سازد روابط تجاری و اقتصادی مستحکم تری با ایران برقراری کند.