فعال سیاسی و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم گفت: اگر رئیس جمهور می شدم آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی را مکلف و مامور می کردم تا درسی به بچه ها بدهند که شغل و کار آن در جامعه موجود باشد تا فارغ التحصیلان بیکار نباشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام، سید محمد غرضی روز دوشنبه در مراسم روز دانشجو واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری به تشریح جریانات ۱۰۰ سال گذشته تاکنون پرداخت و دستاوردهای انقلاب اسلامی را تشریح کرد و گفت: هر کس بخواهد بداند که انقلاب اسلامی ایران در کشور و منطقه چه کرده باید ۵ اصل را بداند.

وی اظهار کرد: ملت بزرگ ایران در ۱۰۰ سال گذشته ۳ عظمت اجتماعی نهضت مشروطه، نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی را از خود نشان داد.

نامزد انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری انقلاب های روسیه و فرانسه و با بیان اینکه در دنیا هیچ ملتی با چنین مشخصاتی را نمی توان معرفی کرد، افزود: چنین ملتی که در فاصله ۱۰۰ سال دنیا را تکان داده باشد، پیدا نمی کنیم؛ نهضت مشروطه، واقعیتی است که هیچ جا اتفاق نیفتاده است، نهضتی که جریان شاهنشاهی را به شاهنشاهی مشروطه تبدیل کرد و به لحاظ فقهی و جامعه شناسی بی نظیر است.

غرضی با بیان اینکه نهضت مشروطه در ادامه تبدیل به نهضت ملی شدن صنعت نفت شد، ادامه داد: در این راستا ضربه اول به تاج شاهنشاهی و ضربه دوم به انگلستان خورد. کاری که مشروطه و نهضت ملی صنعت نفت کردند تا ۱۰۰ و ۵۰ سال بعد دیگر کشورها این کار را کردند؛ انقلاب اسلامی ایران بعد از این دو واقعه مهم است.

وی با یادآوری اینکه من متولد ۱۳۲۰ و متعلق به نسلی هستم که این کار را انجام دادند، گفت: نسل ما نسلی است که ۵ کار مهم را در این انقلاب انجام داد و هر کس بخواهد بداند که انقلاب اسلامی ایران در کشور و منطقه چه کرده است، باید این ۵ اصل را بداند.

وزیر پیشین مخابرات اظهار کرد: نخستین اصل، «انقلاب» و مشروطه را به جمهوری تبدیل کردن است که بزرگ ترین دستاورد نسل انقلاب است. دوم «جنگ» تحمیلی از سوی عراق بوده که عقبه اجتماعی نسل ما است و در آن ۲۴۵ هزار شهید تقدیم این انقلاب شد؛ همه جنگیدند و با ایستادگی خود، دشمن را مایوس کردند.

غرضی با بیان اینکه اصل سوم «سازندگی» است، خاطره ای از دوران فعالیت خود در استانداری خوزستان عنوان کرد و افزود: امروز باغملک و بسیاری از شهرهای دیگر کشور به برکت سازندگی، دارای جاده های آسفالته، آب، گاز، مخابرات، دانشگاه و سایر امکانات هستند. میلیون ها انشعاب آب در کشور، ۹۰ درصد جامعه باسواد، ۴۰ میلیون نفر فعال در شبکه اینترنت، ۴ میلیون دانشجو، ارتباطات جهانی قوی و … همه از برکت انقلاب مردمی ایران بوده است.

وزیر پیشین نفت خطاب به دانشجویان با تاکید بر اینکه امروز نسلی را تربیت کرده ایم که می تواند تولید نرم افزار کند، افزود: امروز توانایی تولید جریانی را داریم که اگر اسرائیل و آمریکا بخواهند به تاسیسات مهم کشور نفوذ کنند، می توانیم براحتی با آنها مقابله کنیم.

این فعال سیاسی، اصل چهارم را این گونه بیان کرد که ایران، امروز بزرگ ترین قدرت سیاسی غرب آسیا است که توانمندی های فراوانی دارد و اظهار کرد: اصل پنجم، توانایی آوردن قدرت های سیاسی در منطقه از سوی ایران است و اینکه به آنها بگوییم ما توانایی اداره منطقه را داریم و اکنون باید حرف های نظام اسلامی را گوش کنند.

غرضی انتقاد و مخالفت برخی حتی مجلس در دهه شصت در رابطه با راه اندازی فاکس(نمابر)، تلفن، ورود شبکه موبایل را یادآور شد و گفت: در این راستا اما مردم ما را حمایت کردند و این کار ها را انجام دادیم؛ ما به ملتی تکیه داریم که این ۵ توانایی و اصل عظیم را به وجود آوردند که همه دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی هستند و ایران امروز چنان پرقدرت شده که در غرب آسیا آمریکایی ها مستأصل هستند و می گویند اگر نرویم سوریه، ایران جای ما را می گیرد و ما به آنها می گوییم که جای ما اینجا بوده، هست و خواهد بود.

وی ادامه داد: قدرت عظیم ملی ایران به گونه ای است که توان سربازگیری وسیعی دارد؛ جریان مشروطه، ۱۵ خرداد و اتفاقات این چنینی دستوری نبود، این مردم بودند که این نهضت ها و جریان هارا به وجود آوردند. باید بگویم که در ۱۰۰ سال آینده اتفاقی نمی افتد به جز کم شدن فاصله دولت و ملت؛ دولت ها دائم به سمت مردم نزول کرده اند، همچنان انتخابات در کشور برگزار خواهد شد؛ عدالت اجتماعی شامل این مطلب است که دولت ها فاصله شان با ملت کم می شود.

بعد از سخنان غرضی جلسه پرسش و پاسخ وی با دانشجویان برگزار شد و او به سوالات کتبی و شفاهی آنان پاسخ گفت. این در حالی بود که وزیر نفت و مخابرات دولت های پیشین در پاسخ های خود علاوه بر مزاح با دانشجویان، خنده آنان را بر می انگیخت.
غرضی در رابطه با سوال یکی از دانشجویان در باره نخبگان کشور اظهار کرد: نخبه کسی است که توانایی ایجاد اشتغال برای ۱۱ میلیون بیکار در کشور را دارد و برای جامعه مفید است.

این فعال سیاسی در باره معضل بی حجابی در جامعه گفت: حجاب و راهکار های مقابله با بدحجابی در کشور ما به یک مشکل سیاسی تبدیل شده است در صورتی که موضوع حجاب در قرآن به صراحت بیان شده است که باید مد نظر قرار گیرد.

وی گریزی به شهریه دانشجویان زد و در پاسخ به یکی از دانشجویان در این باره که با خنده حاضران همراه شد، خاطرنشان کرد: من خودم اصفهانی هستم و دوران دبستان تا دانشگاه را مفتی درس خواندم و فرزندان من هم همین طور. برای درس خواندن باید زحمت کشید.

غرضی در رابطه با برجام و موفقیت تیم هسته ای ایران نیز اظهار کرد: از آنجایی که ایران قدرت سیاسی در غرب آسیا به شمار می رود، برجام در میان صدها نتیجه خوب، یکی از این نتایج است که از سوی تیم هسته ای مستعد تربیت شده از سوی همین مردم به دست آمد.

او با تاکید بر اینکه عضو و جزء هیچ گروه و جریان خاصی نیست از دانشگاه آزاد اسلامی خواست رشته هایی در دانشگاه تدریش شود که برای آنها در جامعه کار و شغل مهیا باشد.

این مراسم با حاشیه هایی همراه بود از جمله آنکه غرضی روی سن قدم زد و با دانشجویان سخن گفت و پشت تریبون و مکان مخصوصی که تعبیه شده بود قرار نگرفت و به درخواست رئیس واحد و دیگر مسئولان جواب رد داد.

مزاح با دانشجویان و خنداندن گاه و بیگاه آنان از دیگر حاشیه ها بود. او که برای اثبات حرف های خود به اخبار بی بی سی اشاره ای داشت با واکنش دانشجویان مواجه شد که آیا شما هم ماهواره دارید و نگاه می کنید؟ غرضی هم در پاسخ با خنده گفت: هم ماهواره دارم هم اینترنت و استفاده هم می کنم.