معاون وزیر امور خارجه می‌گوید پس از انتشار اخبار نادرست در رسانه‌های غربی درباره موافقت ایران با زمانبندی خروج اسد از قدرت وزیر امور خارجه کشورمان در نشست وین به انتشار چنین ادعاهایی اعتراض کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه طرفین مذاکرات وین درباره سوریه توانستند بر یک متن اولیه ۹ بندی توافق کنند گفت: " اولین نقطه‌ای که در نتیجه این گفتگوها حاصل شد توجه به اصول مهم از جمله حفظ حاکمیت وحدت و تمامیت ارضی در سوریه بود. "

وی در ادامه افزود: " نکته دوم تأکید بر اینکه صرفا مردم سوریه هستند که درباره آینده سیاسی کشورشان تصمیم خواهند گرفت. "

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش‌های برخی کشورهای حاضر در این نشست برای تعیین زمانبندی برای خروج رئیس‌جمهور سوریه از قدرت گفت: " با تلاش‌های به عمل آمده جدول زمانبندی برای این موضوع در بیانیه اعلام نشد. "

" دو موضوع اصولی یعنی مبارزه با تروریسم و تکمیل فرآیند سیاسی از موضوعاتی بودند که در این بیانیه مورد اشاره قرار گرفتند. "

امیرعبداللهیان که پیشتر ادعاهای رویترز درباره پذیرش جدول زمانبندی خروج اسد از قدرت توسط ایران را رد کرده بود، گفت که وزیر امور خارجه کشورمان در نشست وین این مسأله را نیز مطرح کرد: " ظریف به کری گفت ما این مسائل را تأیید نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم برخی با سواستفاده از این جلسه این اخبار کذب را منتشر کنند. "

وزرای خارجه ۱۵ کشور جهان و خاورمیانه مذاکرات برای دستیابی به فرآیند صلح در سوریه را پس از هفت ساعت و نیم مذاکره پایان دادند.

دور بعدی مذاکرات وین درباره سوریه قرار است دو هفته آینده برگزار شود.

یکی از مهمترین نشانه‌های افزایش تلاش‌های دیپلماتیک دعوت از ایران برای حضور در این نشست، چندین ماه پس از توافق تاریخی هسته‌ای بود. اما هنوز سخنی از حضور نمایندگان دولت سوریه و یا مخالفین آن در مذاکراتی که هدف آن پایان دادن به یک جنگ داخلی چهار ساله که جان ربع میلیون نفر را گرفته است، نیست.