«ویکتور اوربان»، نخست وزیر مجارستان در گفتگو با نشریه " بیلد " اعلام کرد که در آینده پناهندگان را به کشورهای خود بازمی‌گرداند. پناهندگان باید به جایی که از آنجا آمده‌اند، برگردند.

وی افزود که بسیاری از پناهندگان به اروپا نمی‌آیند به‌خاطر اینکه به‌دنبال امنیت می‌گردند، بلکه آنها به‌دنبال یک زندگی بهتر از محل اردوگاه‌هایشان هستند. برای وی این موضع دقیقاً قابل درک است، اما روشن است که هیچ حق اساسی برای یک زندگی بهتر برای پناهندگان وجود نداشته و تنها یک حق اساسی برای امنیت و کرامت انسانی وجود دارد.

اوربان بار دیگر دولت آلمان را مورد انتقاد قرار داده گفت: ما باید به‌صورت جدی درباره عواقب تصمیمات آلمان که اجازه ورود مهاجران به این کشور را می‌دهد صحبت کنیم. این اعلان مرکل در مجارستان انقلابی به پا کرده است. مهاجران از محلهای اقامت خود خارج شده و به نیروهای پلیس حمله می‌کنند. از زمانی که دولت آلمان اعلام کرده است که به‌صورت موقت قوانین پناهندگی اتحادیه اروپا لغو شود در مجارستان هرج و مرج ایجاد شده است.

وی خواستار ارائه کمکهای مالی به کشورهای همسایه سوریه در لبنان، ترکیه و اردن به‌منظور مقابله با بحران پناهندگان شده گفت: من پیشنهاد می‌دهم که هر کشوری حدود یک درصد به بودجه اتحادیه اروپا به‌منظور کمک به سوریه اضافه کند.

کشورهای چک، مجارستان، اسلواکی و لهستان طرح تقسیم اجباری پناهندگان در اتحادیه اروپا را در دیداری با " اشتاین‌مایر " در پراگ مجدداً رد کردند.

وزیر خارجه آلمان در این نشست بار دیگر خواستار انسجام و هماهنگی اروپایی برای تقسیم عادلانه پناهندگان در سراسر اروپا شد.